Ασθένειες Budgie χάνει πούπουλα

AndreasSG

PB New Member
Εγγραφή
12 Σεπ 2021
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας έχω δύο budgie και το ένα έχει χάσει τα πούπουλα του κάτω από το λαιμό.. Να ανησυχώ?
 

Συνημμένα

  • IMG_20210912_180837.webp
    IMG_20210912_180837.webp
    68,5 KB · Προβολές: 15
Το πουλάκι δείχνει να μαδιέται μόνο του. Ζει μόνο του? Σε τι χώρο? Πότε ξεκίνησε αυτό; Επίσης δείχνει να βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση.
 
Έχει σχεδόν μήνα, όχι δεν ζει μόνο του είναι δύο μαζί στο κλουβί...
[automerge]1631462193[/automerge]
Το ένα είναι αρσενικό και αυτό που μαδιεται θηλυκό..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Όχι δεν έχω βάλει φωλιά, να σου πω την αλήθεια δεν το έχω παρατηρήσει αυτό για τα φτερά,δεν έχουν ζευγαρωσει ποτέ..να τους βάλω φωλιά μέσα στο κλουβί, τι πρέπει να κάνω?
 
Μπορούμε να δούμε το κλουβί και το άλλο πουλάκι; Ζουν μέσα ή έξω απο το σπίτι; Μπορεί και να είναι ορμονικά συδεόμενο το μάδημα μπορεί να συνδέεται και με εξω-παράσιτα ή κάποια εσωτερική πάθηση ή χίλια δυο άλλα. Συνήθως είναι τόσο περίπλοκο το να εντοπιστεί η αιτία του που πας στα τυφλά να ελέγχεις μια μια τις πιθανότητες.
 
Θα τα ανεβάσω φωτογραφία σε λίγο,έξω τα είχα τώρα το καλοκαίρι και χειμώνα τα βάζω μέσα στο σπίτι..
[automerge]1631463872[/automerge]
Αυτό είναι το αρσενικό..
[automerge]1631463972[/automerge]
Αυτό είναι το αρσενικό..
 

Συνημμένα

  • IMG_20210912_192215.webp
    IMG_20210912_192215.webp
    92,3 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Πρωτον!Και τα δυο πουλια ειναι θηλυκα πανω του ετους και μαλιστα το πρασινο λιγο μικροτερο.Το κλουβι ειναι παρα πολυ μικρο και πρεπει να αντικαταταθει με μεγαλυτερο πχ 60αρα ζευγαρωστρα!Αν προσεξεις οτι το ενα θηλυκο μαδαει το αλκο καλο θα ηταν να τα χωρισεις και να τους παρεις αρσενικα!Αφου πρωτα τυρισεις καραντινα στα νεα μελη:https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
Συμφωνώ με ότι σου είπε ο Γιάννης ακριβώς απο πάνω. Μην βιαστείς όμως να τις χωρίσεις αν δεν είσαι σίγουρος ότι το κάνει το άλλο πουλί. Επίσης ζευγάρια του ίδιου φύλου μπορούν να ζήσουν αρμονικά αν έχουν ταιριάξει. Τα πουλάκια είναι και οι δύο σε φάση οίστρου. Φρόντισε να έχουν σκοτάδι για να κοιμούνται μινιμουμ 12 ώρες το βράδυ. Αυτό θα τις βοηθήσει να βγουν απο τον οίστρο και αν ευθύνεται αυτό για το μάδημα πιστεύω ότι θα στρώσει.
 
Back
Top