Ασθένειες Budgie χάνει φτέρωμα

Aristea sg

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2020
Μηνύματα
29
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα.
Εχω παπαγαλάκια 2 χρόνια σχεδόν κ καταλαβαίνω όταν έχουν πτεροροια.
Ωστόσο έχει λίγο καιρό που το αρσενικό budgie χάνει αρκετό πτερωμα, ώστε να φαίνεται σε κάποια σημεία αχνό ροζ από το δέρμα του.
Επίσης κ στο πάνω μέρος του ράμφους του εχει πέσει το πτερωμα σε σημεία.
Του έχω βάλει σταγόνες στο νερό αλλά δε βλέπω κάποια διαφορά.
Εχει διάθεση, είναι ζωηρό, τρώει, πίνει κ παίζει κανονικά.
Τι συμβαίνει κ τι μπορώ να κανω?
Ευχαριστώ
 
Κοιμάται τώρα. Αύριο αν καταφέρω να το βγάλω σωστά φώτο.
Τα βλέπει ήλιος γτ μπαίνει στο δωμάτιο αρκετό φως.
Όμως επειδή τα έχω ελεύθερα κάθονται κ πάνω στο καλοριφέρ.
Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει
 
Μου το είχε δώσει ο κτηνίατρος. Το pterophene solution για πτερορροια κ πτεροφυια.
[automerge]1641368029[/automerge]
@Tony Forpus όσο μπόρεσα το έβγαλα γιατί φοβάται το κινητό κ δεν κάθεται σε μια μεριά. Αυτό είναι το πιο έντονο σημείο. Στο υπόλοιπο κεφάλι φαίνεται μόνο από κοντά ότι έχει αραιώσει το πτερωμα σε σημεία.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220105_093117.webp
    IMG_20220105_093117.webp
    60,4 KB · Προβολές: 19
Τελευταία επεξεργασία:
@Aristea sg Καλησπέρα, όμορφο πουλάκι, να το χαίρεστε! Το σουπιοκόκκαλο το τρώει? Από τι άλλο αποτελείται η διατροφή του? Μπορεί να με γελά η κάμερα, αλλά το σουπικόκκαλο μοιάζει να είναι ανάποδα, με την σκληρή πλευρά προς το πουλάκι. Τα πεσμένα φτερά μοιάζουν να εχουν ακόμα αίμα στην πένα?
 
Ναι είναι κούκλος. Ελβις τον λένε. Το τρώει, όχι με τη συχνότητα που το τρώνε τα lovebird. Έβαλα πρόσφατα τις λαβές αυτές κ το έβαλα ανάποδα όντως.
Πέρα από την τροφή τους, τους δίνω κεχρί μια στο τόσο κ από φρούτα κ λαχανικά τους αλεθω καρότο κ μήλο κυρίως που τα επιλέγουν περισσότερο.
Τα φτερά δεν έχουν αίμα καθόλου. Είναι γεμάτο κάτω με πουπουλάκια μικρά κ με φτερά πιο μεγάλα.
Χάνει κ το θηλυκό, αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να είναι φανερό.
 
Πέρα από την τροφή τους, τους δίνω κεχρί μια στο τόσο κ από φρούτα κ λαχανικά τους αλεθω καρότο κ μήλο κυρίως που τα επιλέγουν περισσότερο.
Όταν λέτε τροφή, εννοείτε κάποιο μείγμα σπόρων? Είναι συσκευασμένο ή χύμα? Και με τι συχνότητα δίνετε τα λαχανικά? Αυγο ή αυγοτροφή τρώει καθόλου?

Τα φτερά δεν έχουν αίμα καθόλου.
Οκ, άρα η πιθανότητα να του επιτίθεται το θηλυκό είναι μειωμένη, όπως και να τα τραβά μόνος του.

Λέτε τα έχετε ελεύθερα στο σπίτι, έχουν κάποιο χώρο δικό τους ή μπορούν να πάνε όπου θέλουν? Πτηνά χωρίς επιτήρηση μπορεί να φάνε πράγματα που τα δηλητηριάζουν άμεσα ή μακρόχρονα.
 
@Nausicaa συσκευασμένη τροφή πάντα. Manitoba ή παρόμοιας εταιρείας.
Τα λαχανικά μια φορά τη βδομάδα με 2.
Τυχαινει να τα ταΐζω κ με το χέρι κάποιες φορές μήλο.
Αυγό γενικότερα είχα δοκιμάσει να τους βάλω, δεν φάνηκε να το προτιμούσαν.
Οχιε το θηλυκό τα πάνε πολύ καλά, αν κ είναι λίγο τσουχτρα αυτή 😅
Ήταν πριν από αυτόν εδώ.
Ούτε μόνος του, πέρα από την καθαριότητα που κάνει.
Είναι περιορισμένα στο δωμάτιο μου κ έχουν συγκεκριμένο χώρο που κάθονται. Δεν υπάρχει κάτι τοξικό ή ακατάλληλο που να έχουν έρθει σε επαφή.
Εχω σύνολο 4 παπαγαλάκια κ θα είχε φανεί στο χρονικό περιθώριο που τα έχω αν κάτι ήταν από το περιβάλλον.
Τα budgie είναι πολύ συγκεκριμένα στο τι κάνουν εκτός κλουβιού κ τα έχω όλη μέρα ανοιχτά.
Τα lovebird επειδή ξέρω ότι είναι πιο σκανταλιαρικα τα έχω περιορισμένα κ όταν τα βγάζω είμαι πάντα εκεί. Κ για να μην γίνει κ κάποια επίθεση στα budgie.
 
@Tony Forpus δε θα το ανέφερα αν ήταν σβηστό.
Τους έχω βάλει ένα πανί από πάνω, αρκετή στρώση, για να μην κάθονται απευθείας στο σώμα που είναι ζεστό.
Δεν περνάνε ώρες εκεί αλλά τους αρέσει να κάθονται κ εκεί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Tony Forpus θα τους το πω 😅
Τους έχω κ πάρκο ξύλινο κ παιχνίδια κ κλαδάκια, αλλά επιλεγουν κ το καλοριφέρ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η εντονη ζεστη επηρεαζει τις διεργασιες του οργανισμου που αφορουν το πτερωμα.
Οποτε για να υπαρξει μια σαφης εικονα γυρω απο το πτερωμα τους θα πρεπει καποιες κακες συνηθειες να αλλαξουν.
 
@Tony Forpus τα έχω 2 χρόνια σχεδόν κ τώρα συμβαίνει αυτό πρώτη φορά. Το έχω λιγους μήνες αναμμένο κ όχι συνέχεια.
Πιστεύω αν ήταν να επηρεαστεί το πτερωμα από αυτό θα ήταν κ προηγούμενες φορές κ στα υπόλοιπα παπαγαλάκια.
Ωστόσο θα το παρατηρήσω αν αλλάξει κάτι.
Επίσης αυτό όλο ξεκίνησε μετά από έναν σεισμό που έγινε κ σκέφτομαι μήπως περνάει στρες.
 
@Aristea sg


Αριστεα εντελως καλοπροαιρετα θα σου πω οτι οταν αναφερομαστε σε ζωντανους οργανισμους δεν βρισκει εφαρμογη το "τα εχω ετσι x χρονικο διαστημα και δεν εγινε κατι".
Πραγματικα εχουμε διαβασει πολλες φορες την ιδια φραση και τελικα ηρθε η στιγμη που αυτο το κατι εγινε.

Εγω προσωπικα απο την στιγμη που διατυπωσες ενα ερωτημα,"οφειλα" με βαση την περιγραφη σου να σου προτεινω οχι κατι που κατεβασα απο το κεφαλι μου αλλα καποια πραγματα που εχω μαθει απο την τριβη μου με τα πτηνα,το Pb,απο το γενικο διαβασμα για τα πτηνα και τα οποια αποτελουν βασικη και κοινα αποδεκτη λογικη διαχειρισης των πτηνων.

Απο κει και περα ο καθενας φυσικα ειναι ελευθερος να εφαρμοσει αυτο που νομιζει.
 
Αν ήθελα απόψεις για θέμα σαν κ αυτό που να τις κατεβάζει κάποιος από το κεφάλι του θα ρωτούσα φίλους κ γνωστούς 😅
Προφανώς κ παίρνω τα σχόλια σοβαρά κ ξέρω ότι απαντάνε άτομα με γνώσεις.
Επειδή περνουσα αρκετό χρόνο στο σπίτι κ έβλεπα την αλληλεπιδραση τους με το καλοριφέρ γι αυτό κ το ανέφερα με αυτόν τον τρόπο.
Όπως είπα κ πιο πριν θα παρατηρήσω την αλλαγή με το να μην πηγαίνουν πλέον εκεί.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 
Back
Top