Ασθένειες Budgie Sunny & Άρρωστος Blue

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sofoklis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sofoklis

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2017
Μηνύματα
9
Πόλη
Πετρούπολη
Καλησπέρα σε όλους,

Πριν κάποιους μήνες απόκτησα για να σώσω ένα θυληκό budgie το οποίο ήταν παρατημένο σε ένα μπαλκόνι σε ένα πολύ μικρό κλουβί και το οποίο είχε ήδη αλλάξει 2 διαφορετικά σπίτια γιατί δεν μπορούσαν να το προσέξουν. Το παπαγαλάκι επί ένα μήνα δεν έτρωγε μπροστά μου από το φόβο. Αφού σιγά σιγά με εμπιστεύτηκε και ήταν πολύ καλύτερα από την περιποίηση μετά από 2-3 μήνες πήρα ένα αρσενικό για να κάνουν παρέα όσο θα λείπω από το σπίτι. Αφού τα άφησα κάποιο καιρό σε διαφορετικά κλουβιά δίπλα δίπλα τα έβαλα μαζί σε ένα μεγαλύτερο. Μετά από λίγο καιρό και αφού τους έβαζα άφθονη τροφή νερό και παιχνίδια συνήθισαν και κάνουν παρέα.

Δυστυχώς την τελευταία εβδομάδα το αρσενικό αρρώστησε. Σταμάτησε να τρώει, κοιμόταν όλη ημέρα σε χαμηλό κλαδί και έχει διαρροια. Τα παπαγαλάκια δεν τα βγάζω καθόλου έξω γιατί έχει κρύο αλλά τα έχω δίπλα στο παράθυρο άν έχει καλό καιρό. Δυστυχώς πρέπει να αρρώστησε με την τροφή. Έκανα λάθος και τους έδωσα ένα stick καθώς επίσης και λίγο ανανά που είχα διαβάσει οτι επιτρέπεται. Επειδή ηταν Σάββατο και δεν βρήκα κτηνίατρο πήγα στο pet shop που το πήρα και το παιδί ασχολείται πολλά χρόνια αποκλειστικά με πτηνά.
Μου έδωσε για την 1) εβδομάδα beaphar sivotine, 2η εβδομάδα πολυβιταμίνες beaphar multi-vit και μετά επανάληψη 3η) εβδομάδα beaphar sivotine. Ειμαι στην εβδομάδα της βιταμίνης αλλά η βελτίωση είναι μικρή. Ο μικρός τρώει κοιμάται ψηλά αλλά έχει ακόμα διάρροια και κακή διάθεση. Άν μπορείτε να με συμβουλέψετε για αυτήν την περίπτωση θα χαρω πολύ. Τροφή δίνω πιά Cunipic για Budgies και Versele-Lagα αυγοτροφή. Φρούτα και σουπιοκόκκαλο τα σταμάτησα.
 
Καλώς ήρθες!
Περαστικά και να σου ζήσουν τα παπαγαλάκια σου!
Το παιδί σου έδωσε μια αντιβίωση ευρέως φάσματος. Δεν ξέρουμε τι έχει το πουλάκι για να πούμε αν έκανε σωστά ή λάθος.
Οι περισσότεροι δεν θεωρούμε πως αυθαίρετη παροχή φαρμάκων είναι καλή τακτική για κανέναν, πόσο μάλλον για τα πουλάκια.
Μπορείς μέχρι τότε να μας βάλεις φωτογραφία του πουλιού και των κουτσουλιών του σε λευκό χαρτί;
Όταν λες μπροστά σε παράθυρο, εννοείς και ανοιχτό;
Την αντιβίωση την έδινες στο στόμα ή στο νερό; Γιατί τα budgies δεν πίνουν αρκετό νερό, κάποιες μέρες και καθόλου και μπορεί να μην πήρε καθόλου φάρμακο.
 
Καλησπέρα,
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
Δεν τα αφήνω ποτέ σε ανοικτό παράθυρο και γενικά τα προσέχω πολύ να μην κρυώνουν και για αυτό πιστεύω οτί φταίει η τροφή. Την αντιβίωση την έδινα στο νερό και λίγο την ανακάτευα στην αυγοτροφή που κάθε μέρα τσίμπαγε γιατί δεν ήθελα να τον στρεσάρω. Έβαλα λευκό χαρτί και θα ανεβάσω φωτο. Κοίταξα και την λίστα με τους κοντινους κτηνίατρους για επίσκεψη.
 
για αυτό πιστεύω οτί φταίει η τροφή.
Τι υποψιάζεσαι για την τροφή; Και το άλλο την ίδια τροφή δεν τρώει; Είχε μαμούνια; Τι σε προβλημάτισε; Πάντως αν ήταν τροφική δηλητηρίαση, έπρεπε να πάρεις ζεόλιθο και όχι αντιβίωση.
Και βέβαια ζεόλιθος και αντιβίωση δεν συνδυάζονται, γιατί ο ζεόλιθος παρακρατά το φάρμακο.
Ας δούμε τις κουτσουλιές και μακάρι να το πας γιατρό.
 
Το stick που του έβαλα ήταν σε ανοικτή συσκευασία γιατι ήταν το δεύτερο και ήταν αρκετό καιρό. Μαμούνια δεν είχε.
Το θυλυκό είναι πολύ επιφυλακτικό μετά από ότι είχε τραβήξει, όταν βάζω κάτι καινουργιο τρώει μόνο άν δεί εμένα να δοκιμάζω:). (πχ μπανάνα) και πιστεύω δεν έφαγε.
Κοίταξα την λίστα με τους πτηνίατρους και θα κλεισω ραντεβού. ΄Το βλέπω είναι πολύ καλύτερα αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω.
 
Καλησπέρα σας,

Σας στέλνω φωτο από τις κουτσουλιές χθες το βράδυ.
Επίσης αν μπορείτε να με ενημερώσετε για το ζεόλιθο και το καρβουνάκι και πως χρησιμοποιούνται; Καρβουνάκι του βάζω στην κανονική του τροφή;
20170302_095009-min-1.webp
 
Από το ίδιο πουλί είναι απλά με διαφορετικούς χρόνους;
Πολύ υγρό έχουν και υδαρές. Οι κανονικές είναι σφιχτές και στρογγυλές. Ναι, πρέπει να το δει γιατρός.
Σε ξεχωριστή αυγοθήκη τα βάζεις και αν και όσο θέλει τσιμπολογάει το πουλάκι. Αν έχει πρόβλημα, θα το τσιμπήσει σίγουρα.
Όχι μεγάλες ποσότητες, ένα κουταλάκι του γλυκού.
 
Τελικά τι είχε το πουλάκι;
Άραγε το είχες πάει στο γιατρό?
Έγινε καλά;
Ελπίζω να μας πεις κάποια στιγμή...
 
Back
Top