Γενικά Budgie vs cockatiel vs ringneck vs quaker: Η καλύτερη επιλογή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης JTE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

JTE

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2022
Μηνύματα
16
Πόλη
Ρέθυμνο Κρήτης
Πάντως, έχω και άλλες επιλογές υπόψιν μου, τις οποίες θα αναφέρω προσεχώς σε ξεχωριστό topic.
Και οι άλλες δύο επιλογές είναι τα budgie, τα cockatiel και τα Quaker, εκτός των ringneck. Θέλω, όμως, να δω, ποια είναι η καλύτερη επιλογή, με βάσει τα παρακάτω κριτήρια:
1. Έχει καλή ικανότητα να μιμηθεί λέξεις και εκπαιδεύεται σχετικά εύκολα για αυτόν τον σκοπό.
2. Η εκπαίδευσή του εν γένει είναι εύκολη για κάποιον που δεν έχει εκπαιδεύσει ποτέ παπαγάλο. (Αλλά κατείχε στο παρελθόν και γνωρίζει κάποια βασικά μέσω εμπειρίας και έρευνας στο διαδίκτυο.)
3. Είναι αρκετά κοινωνικό και αποκτά καλή σχέση με τον ιδιοκτήτη του. Σίγουρα δεν θα ήθελα ένα ντροπαλό πουλί.
4. Έχει καλή σχέση τιμής (για μεγάλωμα από μωρό.) και των παραπάνω κριτηρίων (Με άλλα λόγια να αξίζει τα λεφτά που θα δώσω.)
 
Τα μπατζι ειναι παπαγαλοι τυπου σπουργιτακια τα οποια δεν ειναι για πολλα πολλα οσον αφορα την νοηνοσυνη τους, επισης γενικα δεν δεχονται χαδια. Τα κοκατιλ ειναι ηρεμα χαρουμενα και ευκολα πουλια που τους αρεσει το τραγουδι αλλα ουτε αυτα δεν δεχονται χαδια. Τωρα ειναι αναλογως και το πουλι απλα μιλαω γενικα για το ειδος. Τα ρινκνεκ ειναι δυσκολα πουλια πολυ φοβητσιαρικα και φωναζουν πολυ. Τα κουακερ θεωρω προσωπικα την καλυτερη επιλογη. Το εξυπνοτερο ειδος απο τα υπολοιπα (λιγο περισσοτερο απο τα ρινκνεκ) πιο καλοι ομιλητες, δεχονται χαδια γενικα και ειναι πολυ παιχνιδιαρικα
 
  • Like
Αντιδράσεις: JTE
@Tony Forpus πολλοι λενε πως ειναι και θεμα ειδους και πιστευω πως εχει να κανει. Παραδειγμα με οσο εχω δει το μεγαλυτερο ποσοστο απο κοκατιλ, ρινκνεκ, αλεξανδρινους δεν δεχονται χαδια ενω παραδειγμα στα green cheek conures ενα μικρο ποσοστο μονο δεν δεχεται χαδια, τα πιο πολλα ειναι χαδιαρικα.
 
@Kleos Κατά την γνώμη μου τα μπάτζι είναι πανέξυπνα. Ένα που είχα είχε μάθει 40 κόλπα χωρίς να έχω πολύ χρόνο να του αφιερώσω.
@JTE Εγώ πήρα ένα green cheek conure πριν 2 μέρες. Έχει αναπτύξει εξαιρετική σχέση μαζί μου. Εάν θέλεις να πάρεις ένα είδος που αξίζει τα λεφτά του θα σου το πρότεινα.
 
@Ledagcc εγω απο οσο ξερω η νοημοσυνη των μπατζι συγκριτικα με τον ανθρωπο φτανει εως 7 μηνων. Στην συνεχεια ακολουθουν τα lovebirds τα κοκατιλ και τα παροτλετ στα οποια φτανει εως 2 ετων ενω στα green cheek conures λιγο πιο ψηλα.
 
Back
Top