Αναπαραγωγή Budgies - Ερωτικά μονόπλευρο παιχνίδι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης YannisC
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

YannisC

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2020
Μηνύματα
46
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,

Πριν λίγες ημέρες παρουσίασα τα παπαγαλάκια μου: Ο Τηλέμαχος και η Μαίρη, τα budgie μας

Τις τελευταίες ημέρες ο αρσενικός (μικρούλης ακόμα, που μάλλον τώρα ωριμάζει σεξουαλικά) έχει ζωηρέψει! Προσπαθεί να "παίξει" με την θηλυκιά αλλά αυτή δεν ανταποκρίνεται στον ίδιο βαθμό (μικρότερη του έτους, μεγαλύτερη από αυτόν και από όσα έχω διαβάσει σεξουαλικά ώριμη αλλά μη πυρωμένη). Σε σημείο που μερικές φορές γίνεται ενοχλητικός και τον διώχνει 😊
Αυτό που τρώει και την ταίζει είναι αυγουλάκι με το τσόφλι του.

Δείτε το VIDEO και περιμένω τη γνώμη σας!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ευχαριστώ
 
Γιάννη, το αυγό με μέτρο, δεν χρειάζεται συχνά. Μια φορά την εβδομάδα και ίσως και καθόλου σε μη αναπαργωγική φάση.
Δεν το γνώριζα! Το ίδιο ισχύει φαντάζομαι και για την αυγό τροφή της αγοράς.
Τα κόβω!
 
Έχει πλάκα όμως όλο αυτό το παιχνίδι, ειδικότερα από την μεριά του μικρού και περισσότερο ανώριμου σεξουαλικά.
Παρατηρώ ότι είναι όλο εφέ και από ουσία τίποτα 😄

Παιδιά παρατήρησα επίσης ότι η Μαίρη κατά διαστήματα προσπαθεί να περάσει το πόδι της στην ράχη του Τηλέμαχου!
Παίζει να είναι υπόδειξη-σεμινάριο του τύπου: "έτσι το κάνουν μικρέ";
 
Τις τελευταίες 2 ημέρες η θηλυκιά έχει γίνει πολύ φωνακλού και κυνηγά (με επιθετικό τρόπο) τον αρσενικό (κατά διαστήματα μέσα στην ημέρα). Το αποτέλεσμα είναι ο αρσενικός να διστάζει να την πλησιάσει και πολύ. Πριν είχαν πολύ παιχνιδιάρικη συμπεριφορά και ερωτοτροπούσαν (χωρίς βάτεμα).
Βάζω μια σημερινή φωτό, γιατί νομίζω ότι η θηλυκιά έχει αρχίσει να μπαίνει σε περίοδο αναπαραγωγής.
Θα ήθελα την βοήθεια σας στις παρακάτω ερωτήσεις:
  1. Μπορεί να συμβαίνει αυτή η συμπεριφορά λόγω πυρώματος της θηλυκιάς ή/και σεξουλικής ανωριμότητας του αρσενικου;
  2. Είναι πραγματικά ζευγάρι ή 2 θηλυκά; (αρχίζω και αναρρωτιέμαι καθώς ο χαλινός του αρσενικού δεν αλλάζει χρώμα προς το μπλέ)
  3. Είναι κάτι άλλο;
Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • IMG_7052.webp
    IMG_7052.webp
    61,6 KB · Προβολές: 21
Είναι πραγματικά ζευγάρι ή 2 θηλυκά;
Ανέβασε φωτογραφίες που να φαίνονται καλά τα ρουθούνια τους (με φυσικό φωτισμό, όσο το δυνατόν κοντινές και καθαρές)
 
Ανέβασε φωτογραφίες που να φαίνονται καλά τα ρουθούνια τους (με φυσικό φωτισμό, όσο το δυνατόν κοντινές και καθαρές)
Ιωάννη καλημέρα. Ότι καλύτερο μπορούσα.
 

Συνημμένα

  • IMG_7060.webp
    IMG_7060.webp
    67,9 KB · Προβολές: 14
  • IMG_7061.webp
    IMG_7061.webp
    39,2 KB · Προβολές: 14
Παιδιά θα με τρελάνουν τα budgie μου!

Η Μαίρη έχει αρχίσει και πυρώνει (μυτούλα καφέ σκούρο και έχει γίνει πολύ δραστήρια και φωνακλού).
Πλέον και ο αρσενικός έχει ξεκινήσει το ερωτικό παιχνίδι (το προσπαθεί φιλότιμα αν και μικρότερος 😊 ) φλερτάροντας εντονότερα, αποφασιστικότερα, προσπαθώντας να σηκώσει και το ποδαράκι του για βάτεμα. Μέχρι εκεί όμως... Παρακάτω δεν πάει διότι τον αποθαρρύνει και η Μαίρη. Την έχουν τρελάνει 🤪 μάλλον οι ορμόνες καθότι και το πρώτο πύρωμα της.

Το περίεργο (για εμένα τουλάχιστον) είναι ότι και η Μαίρη σηκώνει το πόδι της και το ακουμπά στην πλάτη του Τηλέμαχου! 😱

Σαν περισσότεροι έμπειροι έχετε ξαναδεί τέτοια συμπεριφορά;
Η γνώμη σας;

Ευχαριστώ!
 
Ναι αν είναι φουλ πυρωμένη η θηλυκά μπορεί να παρατηρηθεί σαν συμπεριφορά. Συμβαίνει κάποιες φορές και στα πάρροτλετ μου. Το αρσενικό σου πάντως δεν είναι σε κατάλληλη ηλικία για αναπαραγωγή.
 
Ναι αν είναι φουλ πυρωμένη η θηλυκά μπορεί να παρατηρηθεί σαν συμπεριφορά. Συμβαίνει κάποιες φορές και στα πάρροτλετ μου. Το αρσενικό σου πάντως δεν είναι σε κατάλληλη ηλικία για αναπαραγωγή.
Ελπίζω μέχρι Σεπτέμβρη να έχει ξεψαρώσει ο μικρός 😎
 
Σήμερα παιδιά τους έπιασα καβάλα! 😱

Είχε πολύ πλάκα γιατί ο μικρός τώρα ανακαλύπτει σιγά-σιγά το τι πρέπει να κάνει. Την περιτριγυρίζει, της τραγουδά, προσπαθεί διστακτικά να ανέβει αλλά δεν του βγαίνει η σωστή κίνηση, χάνει ισορροπία και φτου και από την αρχή 😂

Η θηλυκιά πάντως έχει αρχίσει και ψάχνει τις γωνίες της βάσης του κλουβιού, αδειάζει κάτι μπολάκια τροφής και έχει μεγάλη αναστάτωση (φαντάζομαι ψάχνει μέρος να αποθέσει). Είναι επίσης πολύ νευρική (δεν τα καταφέρνει και ο μικρός και τρελαίνεται περισσότερο).

Καμία συμβουλή να τους ηρεμήσω;
 
Λιτή διατροφή (σπόρους, λαχανικά), μπάνια και περισσότερος ύπνος σε σκοτάδι (14 ώρες).
@Φοίβος ευχαριστώ!
Η θηλυκιά γίνεται μερικές φορές επιθετική (όχι σοβαρά πράγματα, απλά τον κυνηγά για λίγο). Πιστεύεις η ιδέα να τα χωρίσω για λίγες μέρες (το κλουβί μου έχει εσωτερικό χώρισμα) θα ωφελήσει;
 
Πιστεύεις η ιδέα να τα χωρίσω για λίγες μέρες (το κλουβί μου έχει εσωτερικό χώρισμα) θα ωφελήσει;

Όχι δεν βλέπω το λόγο προσωπικά. :)
 
Καλησπέρα σε όλους.
Σήμερα το πρωί βρήκα ένα αυγό στην ταίστρα! Υποθέτω άσπορο καθώς ο Τηλέμαχος είναι μικρός ακόμα και δεν έχω αντιληφθεί καμία επιτυχημένη προσπάθεια βατέματος.
Δεν το έχω πειράξει γιατί δεν θέλω να αναστατώσω την Μαίρη (που είναι καραπυρωμένη η καημένη), αλλά φυσικά δεν θέλω και να προχωρήσω σε προσπάθεια αναπαραγωγής.

Τι προτείνεται;
 
Back
Top