Διατροφή budgies (κυρίως) - αμφιλεγόμενα θέματα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Ανοίγω ένα θέμα για διάφορα ζητήματα που αφορούν τα budgies (κι όχι μόνο), αν μπορείτε να μου τα ξεκαθαρίσετε γιατί τα έχω μπλέκει!

1) Συμπληρώματα (π.χ. Βιταμίνες, ασβέστιο στο νερό) VS Φρούτα
Από threads εδώ διαβάζω ότι χρειάζεται 2 φορές το μήνα συμπλήρωμα (π.χ. Beaphar Βird Mineral Mixture) ενώ κτηνίατρος μου είπε ότι δεν του προσφέρει τπτ (αν βάζω φρούτα που τρώω κι εγώ στο κλουβί αρκεί, καθώς και σουπιοκόκκαλο)

2) Αυγοτροφή
Βασικά, δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά αυγοτροφή λέω αυτά τα πολύχρωμα (-τις πουλάνε ως βιταμίνες-), τουλάχιστον έτσι μου τις αναφέρουν οι κτηνίατροι. Εδώ, όλοι τους λένε ότι είναι άχρηστες.. ενώ εδώ κάπου έχω διαβάσει thread από παιδιά να προτείνουν κάποιες "ποιοτικές".. ισχύει;

3) Αυγό
Εδώ.. άλλος κτηνίατρος μου είπε ότι χρειάζεται να βάζω... άλλος μου είπε ότι δεν πρέπει να βάζω γιατί δεν κάνει να τρώνε αυτό από το οποίο προήλθαν! Κι απλά να βάζω σουπιοκόκκαλο

4) Κλαριά
Εδώ πάλι.. άλλος κτηνίατρος μου έχει πει ότι θεωρεί τα κλαριά των καναρινιών ως καλύτερα (τα έχω σε photo attached), άλλος μου είπε ότι αυτά είναι ο,τι χειρότερο..

5) Τροφή Συσκευασμένη
Αυτό είναι περισσότερο απορία, υπάρχει π.χ. Versele laga των 2e (1kg) και ίδια μάρκα με 6e (1Kg).. Που υποτίθεται είναι Deluxe.. Στα συστατικά αναφέρουν φρούτα (και καλά), κι άλλα συστατικά, όπως επίσης και λιπαρά.. Εμπόριο είναι όλο αυτό;

6) Διατροφή
- Ρύζι: το βράζουμε και το δίνουμε; Επιτρέπεται;
- Πιπεριά: επιτρέπεται (πράσινη); ωμή φαντάζομαι;
- Σόγια κ μαγιά: πως ακριβώς τα δίνουμε αυτά;
- Γιαούρτι: κτηνίατρος μου είπε ότι μπορώ να δίνω και γιαούρτι, αυτό 1η φορά το άκουσα.. ισχύει;
 
Φίλε Αλέκο, θα σε πω τι κανω εγω στα δικά μου:
1) ποτε δεν τους εχω βάλει "συμπληρώματα "! Οτι λαχανικά, πράσινα αρωματικά και φρούτα τρώμε εμεις, δίνω και σ αυτά!
2) & 3) αυγοτροφή τους φτιαχνω εγω, δικη μου! Πρωτεϊνη χρειάζονται, και μην φανταστεις οτι βάζοντας ενα μισό αυγό θα το φάνε ολο! Όσο τσιμπήσουν κερδος ειναι!
4) καβίλιες 10χιλ και 12 χιλ ειναι εξαιρετικές! Αν μπορεις να βρεις κλαδιά ελιάς ή λεμονιάς τέτοιων δια μέτρων ακόμα καλύτερα! Καθαρισμένες απο φλούδες και αποπαραρασιτομενες βεβαίως!
5) τροφή οποσδοιποτε συσκευασμένη! Εγω δίνω Βιτακραφτ πριμιουμ με τελεια αποδοχή απο τα πουλιά!
6) ρύζι βρασμένο χωριά αλάτι και αλλα μπαχαρικα μπορεις να δώσεις αλλα οχι πολυ! δεν υπαρχει λόγος άλλωστε, οι σπόροι που δίνεις αρκούν! Πιπεριά και πρασινη και κόκκινη και καυτερή μπορεις! Ωμή! Σόγια μαγιά και γιαουρτι δεν εχω δώσει ποτε, και δεν βλεπω τον λόγο να δωσω!
Αν τους δίνεις συσκευασμένη τροφή, πράσινα η ξερά μυρωδικά, κανένα πράσινο λαχανικό, σουπιοκόκκαλο παντα και φρεσκο νερό είσαι καλυμμένος! Ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λέγαμε!
 
Back
Top