Αναπαραγωγή Budgies με νεοσσούς έκαναν πάλι αυγά, τι κάνουμε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikoskrt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikoskrt

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2015
Μηνύματα
327
Πόλη
Λαμία
Μια φιλη μου εχει 1 ζευγαρακι μπατζι και ειναι και τα δυο 1,5 χρονων! Εκανε διατροφικη προετοιμασια απο τον ιανουαριο και αρχες μαρτιου ειχε αβγα. Δυστυχως οταν τα μικρα εσκασαν απο τα αβγα ο αρσενικος πιεσε την θηλυκια και ξαναζευγαρωσαν με αποτελεσμα αυτη να ξαναγεννησει παλι αβγα! Τωρα εχει 2 αβγα και 4 νεοσσους! Ο μεγαλυτερος νεοσσος εχει αρχισει να βγαζει πουπουλα ενω ο μικροτερος ειναι τοσοδουλης! Το θηλυκο τα εχει παιξει! Τι μπορουμε να κανουμε για να βοηθησουμε;

Τα δυο αβγα ειναι απο την δευτερη γεννα (μαλλον θα κανει κι αλλα) και οι τεσσερις νεοσσοι ειναι απο την πρωτη γεννα
 
Δεν ξερω, δεν μου ειπε ακριβως αλλα ειναι πολυ μικρο, ουτε πουπουλα δεν εχει😱
 
Πρέπει να μάθεις ακριβώς τις ημερομηνίες γεννήσεως για να δούμε τις ηλικίες όταν σκάσουν τα νέα αυγά. Τώρα η μάνα άρχισε να κλωσσάει τα καινούργια; Εγώ πάντως θα τα πέταγα τα καινούργια αυγά. Τώρα αν εκείνη θέλει να κάνει και δεύτερη γέννα, χρειάζονται λεπτομέρειες για να δούμε αν μπορεί να γίνει.
 
Οκ θα προσπαθησω να μαθω ημερομηνιες, μαλλον θα της πω να πεταξει τα αβγα...
 
Οκ, πεταξε τα αβγα και τωρα προσεχει μονο τους τεσσερις νεοσσους! Ημερομηνιες δεν ξερει, δεν τις κρατησε... 🙄
 
Εντάξει, θα ξέρει όμως αν είναι καμιά βδομάδα ή μία μέρα 😎 Δεν πειράζει, δεν έχει σημασία πλέον έτσι κι αλλιώς. Με το καλό να κλαρώσουν τα πουλάκια της!
 
Ευχαριστω για τη βοηθεια, ανυπομωνω να δω τα πουλακια της, γιατι τα δικα μου! Δεν βλεπω να γινω ποτε παππους...☹
 

Σχετικά θέματα

Back
Top