Γενικά Budgies με Senegal διαμονη στο ίδιο σπίτι

thanaposto

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2014
Μηνύματα
4
Γεία σας, παρακολουθώ το forum καιρό τώρα, δίνεται καταπληκτικές πληροφορίες για τα ζωάκια μας,θα ήθελα τα φώτα σας, σκέφτομαι να πάρω ένα senegal parrot, στο σπίτι έχω ένα ζευγάρι Budgie, πιστεύεται οτί θα έχω πρόβλημα με μεταδιδόμενες ασθένειες απο τα Budgie στον σενεγαλέζο;
Δέν θα τα έχω στο ίδιο δωμάτιο αλλα θα ζούν στο ίδιο σπίτι.
 
Δεν νομιζω να μεταδιδουν ασθενειες απο την στιγμη που δεν θα ειναι στο ιδιο δωματιο.. Αλλοι εχουν τα κλουβια διπλα διπλα χωρις προβλημα. Εσυ προσφερε τους αγαπη, φροντιδα, πλουσιο φαγητο και συχνη καθαριοτητα του κλουβιου. Ετσι δεν θα αρρωστησουν αρα δεν θα σκεφτεσαι το ενδεχομενο να κολλησουν μεταξυ τους 😉
 
Γιατί είναι άρρωστα τα Budgies; Αλλιώς τι αρρώστιες να τα κολλήσουν; Πόσο καιρό έχεις τα παπαγαλάκια;
 
όχι δεν είναι άρρωστα αλλά μπορεί να είναι φορείς ασθενιών και να μην τα προσβάλουν, μπορεί όμως να κολήσει ένα μεγαλύτερο πτηνό και να νοσήσει, το λένε και κτηνίατροι, απλά θα ήθελα να ξέρω αν έχεις κανείς εμπειρία σε τέτοιου είδους συγκατοίκισης.
Τα έχω 2 χρόνια..
 
Πολλοί κρατάνε διαφορετικά είδη πουλιών, είτε είναι παπαγάλοι είτε όχι στο σπίτι τους.
Δεν έχει σημασία αν είναι δύο διαφορετικοί παπαγάλοι, ή παπαγάλος και εξωτικά ή καναρίνια. Μικρά ή μεγάλα πουλιά. Αυτό που έχει σημασία είναι να είναι όλα σου τα πτηνά υγιή, και να κρατήσεις έναν μήνα καραντίνα.
Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.
 
Back
Top