Φροντίδα Budgies τρέχουν σε τροχούς για χάμστερ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niva2gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niva2gr

PB Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2008
Μηνύματα
965
Πόλη
Λιβαδειά
Εκεί που χάζευα βιντεάκια για Budgies βρήκα μερικά στα οποία έβλεπα παπαγαλάκια να καταδιασκεδάζουν μέσα σε τροχούς για χάμστερ!
Ιδού:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και το καταπληκτικό, αλλά λίγο επικίνδυνο:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αναρωτιόμουν τελικά αν είναι καλή ιδέα μιά τέτοια προσθήκη στα κλουβιά ή στα playgrounds μικρών παπαγάλων.
Βέβαια οι τροχοί που δεν είναι συμπαγείς δεν είναι ποτέ καλή ιδέα, γιατί είναι πολύ εύκολο να μπλεχτούν πόδια εκεί μέσα, αλλά σε γενικές γραμμές πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;
 
Μαράκι καλημέρα, δεν είμαι σίγουρη πως τους άρεσε, μου φάνηκαν σαν αναγκαστικές κινήσεις μέχρι να ξεφύγουν. Δεν ξέρω πάλι, πάντως φαίνεται πόσο έξυπνα πουλάκια είναι και τα μπάτζι και τα λαβ
 
Kαι εγώ το σκέφτηκα αυτό στην αρχή Μαρία, αλλά μετά παρατήρησα οτι όταν έβγαιναν έξω μετά ξαναέμπαιναν. Επίσης φαίνεται οτι ήξεραν πως σταματούσε και πως ξαναξεκινούσε.

Εμένα πάντως μου περισσεύουν 3-4 τροχοί απο τα χάμστερ μου!
 
χα χα κάνε μια δοκιμή τότε στον παιχνιδότοπο.



α στο δεύτερο βίντεο τι ωραίο χρώμα το μπατζάκι!
 
Στο 3ο βιντεακι ειναι παροτλετ 😉
Ειναι φοβερα, ειδικα το τελευταιο! Φαινεται πως το καταδιασκεδαζουν!
 
εγω πριν λιγο καιρο ειχα δει ενα μπατζι ενος φιλου μου να κανει κατι παρομοιο και ενθουσιαστηκα, ηταν φοβερο...
 
Στο 5ο βίντεο μου έφυγε η ψυχή μέχρι να φύγουν απ' τη ρόδα... Όντως είναι λίγο επικίνδυνο...
 
Η αλήθεια είναι οτι οι τροχοί χωρίς κενά ενδιάμεσα είναι οι ιδανικότεροι για όλα τα μικρά ζώα, γιατί δεν κινδυνεύουν να χάσουν πόδια και ουρές.

Αν ο συγκεκριμένος όμως τροχός έχει αρκετά μεγάλο κενο ανάμεσα στα στηρίγματα και την ρόδα ίσως να μην είναι τόσο επικινδυνος. Μου άρεσε που τα μπάτζι τον χρησιμοποιούσαν περισσότερο ως τραμπάλα.

Πάντως λέω να δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω τους δικούς μου τροχούς. Θα σας πω τί αποτελέσματαν είχα, και αν όλα πάνε καλά θα σας δείξω και βίντεο!
 
Μαρια δοκιμασε το 😉

Kι εγω το ειδα στο youtube με ενα parrotlet. Προς το παρον εχω βαλει εναν μπλε χωρις κενα στα Lovebirds και τον ψιλοχρησιμοποιουν. Ο Κικικης ολη μερα τον επεξεργαζεται. Νομιζω θα τον λατρεψουν...
 
Μαράκι δες το πρώτο βίντεο που ο τροχός έχει σκαλοπατάκια αλλά είναι καλλυμένα τα ενδιάμεσα κενά, νομίζω είναι πιο ασφαλές, οπότε δες αν μπορείς να βάλεις εξωτερικά κάποιο υλικό
 
Ούτως ή άλλως, επειδή είχα χάμστερ και το είχα ψάξει πολύ το θέμα (πληροφορίες για χάμστερ εντός :D ) μόνο τέτοιους έχω! Πάντως, επειδή την έχω πατήσει στο παρελθόν με ένα χάμστερ, μεγάλη προσοχή στο πώς τοποθετείτε τον τροχό! Μην το βάζετε σε γωνίες γιατί γυρνώντας μπορούν να παγιδευτούν ολόκληρα τα πουλάκια! Μιά φορά είχα βρει ένα χάμστερ σφηνωμένο ανάμεσα στον τροχό και στην γωνία του κλουβιού. Ευτυχώς που είχε ήρεμη ιδιοσυγκρασία και δεν πάλεψε πολύ για να ξεφύγει. Έτσι γλύτωσε την ασφυξία και το βρήκα σώο και αβλαβές.
 
Μαράκι καλημέρα, δεν είμαι σίγουρη πως τους άρεσε, μου φάνηκαν σαν αναγκαστικές κινήσεις μέχρι να ξεφύγουν. Δεν ξέρω πάλι, πάντως φαίνεται πόσο έξυπνα πουλάκια είναι και τα μπάτζι και τα λαβ


Μην το παρακανουμε. Ειδικα στο τελευταιο βιντεο το καταδιασκεδαζουν.Αλλωστε αν δεν τους αρεσε δεν θα πηγαιναν καν στον τροχο.
 
shμερα εβαλα ενα τροχο στον νομπελ... Επαιξε κανοντας τον πανω-κατω με ραμφος και ποδι!
βεβαια τον βαζω στο κλουβι μονο οταν ειμαι μπροστα. Γιατι θελει προσοχη...
παντως ακομα και τωρα απο το μεσιμερι με αυτον ασχολιτε...
 

Συνημμένα

  • 102_0546.webp
    102_0546.webp
    48,1 KB · Προβολές: 75
  • 102_0547.webp
    102_0547.webp
    48,7 KB · Προβολές: 65
Άγγελε, εσύ μαλλον το ξέρεις, αλλά το επαναλαμβάνω και για τους άλλους:

Μεγάλη προσοχή στα κενά ανάμεσα στις πλαστικές μπάρες γιατί μπορούν πολύ εύκολα να παγιδέψουν πόδια και ράμφη.
 
ιδικα τα ποδια πιανονται ευκολα. Γιαυτο αυτου του ειδους οι τροχοι μονο οταν ημαστε μπροστα...

για τα μικρα παπαγαλακια μπορουμε να παρουμε σαν αυτον στο πρωτο βιντεο... Που δεν εχει φοβο πιστευω...
 
Ναί, αυτός ο τροχός δεν έχει πρόβλημα. Πάντως για να είσαι πιο σίγουρος δοκίμασε να επενδύσεις το εσωτερικό του τροχού με χοντρό χαρτόνι, ή με κάτι άλλο.
 
Μην το παρακανουμε. Ειδικα στο τελευταιο βιντεο το καταδιασκεδαζουν.Αλλωστε αν δεν τους αρεσε δεν θα πηγαιναν καν στον τροχο.
τι εννοείς να μην το παρακάνουμε Φώτη;
 
μου φάνηκαν σαν αναγκαστικές κινήσεις μέχρι να ξεφύγουν

Καταρχας το υφος μου δεν ειναι επιθετικο. Ξαναδιαβασα το ποστ μου και ισως φανηκε ετσι.

Αναφερομαι στην φραση που σου εχω παραθεσει. Που ειναι οι αναγκαστικες κινησεις;Εγω νομιζω το αντιθετο... Οτι το διασκεδαζουν.Αλλωστε αμα δεν τους αρεσε δεν θα πηγαιναν καν στον τροχο.
 
όχι μην σ απασχολεί δεν σκέφτηκα οτι ήταν επιθετικό, αλλά δεν κατάλαβα γιατί το είπες.
βλέποντας το ίδιο πράγμα, πολλοί άνθρωποι, δεν αποκομίζουν όλοι τις ίδιες εντυπώσεις, γι αυτό και τα συζητάμε. εγώ μάλιστα να σου πω χαίρομαι όταν πείθομαι από μια άλλη γνώμη.
επί του συγκεκριμένου, τα είδα τρεις φορές και αυτή την εντύπωση απεκόμισα και αυτήν μετέφερα. Δεν το θεωρώ σημαντικό, μπορεί να κάνω και λάθος. ίσως και άτομα με μικρή εμπειρία όπως εγώ να φοβόμαστε ή και να μην πρέπει να κάνουμε τέτοια πειράματα με τα πουλάκια. μην στεναχωριέσαι αλλοίμονο δεν παρεξηγήθηκα
 
Back
Top