Γενικά Budgies τρώνε από τον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Toliscr7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας και καλή βδομάδα, έχω δύο μπατζι όπου το ένα τρώει από τον πάτο του κλουβιού ενο υπάρχει σχαρα,μπορείτε να μου πείτε κάποια λύση?
 
Καλησπέρα. Θα μπορούσες να προσθέσεις περισσότερες ταιστρες. Αν έχεις και δεν τις προτιμά βάλε μια ανοικτή στο πάτωμα μακριά από πατηθρες ώστε να μην πέφτουν κουτσουλιές.
 
@Toliscr7 Κάθε εβδομάδα είναι πάρα πολύ λίγο. Τα κλουβιά μου πάντα τα καθάριζα και ακόμη τα καθαρίζω κάθε μέρα με τα μεγάλα πουλιά, όταν είχα τα μικρότερα άντε κάθε δεύτερη. Έτσι και τα πουλιά δεν θα έχουν μαζεμένη βρωμιά κάτω για να σκαλίζουν. Δεν είναι ούτε κόπος ούτε δύσκολο να βγάζεις την εφημερίδα απο το συρτάρι (γι'αυτό και η σχάρα σου είναι κοντά στον πάτο, τα κλουβια χωρίς συρτάρι έχουν τη σχάρα πιο ψηλά) και με ένα βρεγμένο χαρτί να ξεκολλάς και τις κουτσουλιές απο τη σχάρα. Είναι κυριολεκτικά 5 λεπτά δουλειά ίσως και λιγότερο. 🙂
 
Το προβλημα εδω δεν ειναι ουτε ο αριθμος των ταιστρων ουτε ο ρυθμος καθαρισμου των κλουβιων, αλλα το γεγονος οτι πουλάκι εχει προσβαση στο υπόστρωμα.
Αυτο σημαινει ειτε οτι τα διακενα της σχαρας ειναι μεγαλα,ειτε η αποσταση σχαρας - πατου μικρη.
 
Back
Top