Ασθένειες Budgies τρώνε τις κουτσουλιές τους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marapo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marapo

PB Member
Εγγραφή
7 Νοε 2020
Μηνύματα
1.059
Πόλη
Αγία Παρασκευή
Τα παπαγαλάκια μου εδώ και τρεις μερες, ψιλοτρώγανε τις κουτσουλιες τους. Σήμερα ενώ τους έβαλα κολοκυθάκια και σπανάκι που τα τρώνε, αυτά κατεβαίνουν κάτω στην σχάρα να φάνε τις κουτσουλιες τους. Μέχρι και πούπουλο έφαγαν και μαλώνανε ποιο θα το πρωτοφαει. Να διευκρινίσω ότι χτες ευτυχώς ήταν η μέρα γενικού καθαρισμού του κλουβιου. Να ανησυχήσω;
 
Ποια είναι η διατροφή τους;

Να διευκρινίσω ότι χτες ευτυχώς ήταν η μέρα γενικού καθαρισμού του κλουβιου
Σήμερα συνεχίζουν να τρώνε τις κουτσουλιές τους;
 
Σήμερα το πρωί με μανία. Από σπόρους επώνυμους premium για budgies, κολοκυθάκια, καρότα, σπανάκι, αρακά (βρασμένο), αγγουρι. Τους βαζω μπροκολο, πιπεριά και μαιντανο αλλά δεν τα πολυτρωνε. Σουπιοκοκκαλο υπαρχει πάντα και αυγό βραστό μια φορά την εβδομάδα.
 
Δοκίμασε να δώσεις μια πολυβιταμίνη που να περιέχει εκτός από βιταμίνες και ιχνοστοιχεία και αμινοξέα, για δέκα μέρες. Αλλαγή του νερού κάθε μέρα βάζοντας την πολυβιταμίνη στη δόση που συνιστά ο παρασκευαστής.

 
@Stavros σημαίνει ότι έχουν κάποια έλλειψη; Γιατί για λίγο καιρό το έκανε και το καναρίνι μου. Στο τέλος της πτερόροιας και για λίγο μετά. Ευτυχώς όχι συχνά. Τώρα καθόλου.
 
@Stavros Διάβασα τις πληροφορίες και είδα ότι το muta-vit oropharma με καλύπτει και το βρίσκω εύκολα. Πάντως παίζουν και πετάνε από εδώ και από εκεί μες στην καλή χαρά και που και που παίρνουν και από την σχάρα έναν μεζέ. Είμαστε από πάνω και τα μαζεύουμε να μην τα φτάνουν.😝
 
Τα παπαγαλάκια μου εδώ και τρεις μερες, ψιλοτρώγανε τις κουτσουλιες τους. Σήμερα ενώ τους έβαλα κολοκυθάκια και σπανάκι που τα τρώνε, αυτά κατεβαίνουν κάτω στην σχάρα να φάνε τις κουτσουλιες τους. Μέχρι και πούπουλο έφαγαν και μαλώνανε ποιο θα το πρωτοφαει. Να διευκρινίσω ότι χτες ευτυχώς ήταν η μέρα γενικού καθαρισμού του κλουβιου. Να ανησυχήσω;
Όλα τα πουλιά τρώνε τις κουτσουλιές τους.Να μην ανησυχήσεις κι εγώ έχω budgie .Πρέπει απλα να βάλειΣ την οδική άμμο στο κάτω μέρος του κλουβιού τους που έχει μέσα κοράλια για οταν τα τρώνε να τρώνε μαζί κι αυτο και να μην πάθουν κάποια σοβαρή ασθένεια γιατι είναι πολύ ευεσθητα
 
Όταν τα αγόρασα, μου έδωσαν αμμο για να βάζω στον πάτο του κλουβιου και ότι είναι καλό να την τρώνε. Έλα όμως αφού είχε σχάρα δεν την εφταναν. Τώρα στην ζευγαρωστρα που έχω τους βαζω χαρτι κατω από την σχάρι γιατί με το που πετάγανε την τρώγαμε εμείς. Θεωρούσα ότι αφού έχουν σουπιοκοκκαλο και τρώνε αυγό μετά μανίας, είναι εντάξει.
 
Όπως με ενημερώσατε από τις φωτό, σε προηγούμενη συζήτηση, ο Τσιφτης (μπλε) είναι 5-6 μηνών και η Μπέλα είναι περίπου δύο μήνες μικρότερη. Τα έχω λίγο παραπάνω από δύο μήνες.
 
Αγόρασα σήμερα τις βιταμίνες και θα αρχίσω αύριο να τις δίνω. Με τα pellets όμως έχω μπερδευτεί λίγο. Πάμε σε άλλο θέμα, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν με την διατροφή που γράφω παραπάνω, δεν είναι καλυμμένα και χρειάζονται pellets.
 
θα ήθελα να ξέρω αν με την διατροφή που γράφω παραπάνω, δεν είναι καλυμμένα και χρειάζονται pellets.
Ποτέ δεν είσαι σίγουρος, γι' αυτό και λέμε ότι η διατροφή τους χρειάζεται ποικιλία ώστε να καλύπτονται τυχόν κενά που μπορεί να προκύψουν διαφορετικά. Αυτό είναι και το επιχείρημα των "οπαδών" των πέλετ, ότι δηλαδή αυτά είναι φτιαγμένα για να καλύπτουν από μόνα τους όλες τις διατροφικές ανάγκες του πουλιού για το οποίο προορίζονται.

Από όσο γνωρίζω πάντως, είναι αρκετοί αυτοί που δίνουν σταθερά μια μικρότερη ποσότητα πέλετς και προσφέρουν ταυτόχρονα σπόρους, φρούτα και λαχανικά.
 
Όταν τα αγόρασα, μου έδωσαν αμμο για να βάζω στον πάτο του κλουβιου και ότι είναι καλό να την τρώνε. Έλα όμως αφού είχε σχάρα δεν την εφταναν. Τώρα στην ζευγαρωστρα που έχω τους βαζω χαρτι κατω από την σχάρι γιατί με το που πετάγανε την τρώγαμε εμείς. Θεωρούσα ότι αφού έχουν σουπιοκοκκαλο και τρώνε αυγό μετά μανίας, είναι εντάξει.
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ Είχα πάρει ένα κλουβί με σχάρα και αγχωθηκα.Αλλα επειδή ήταν δυο και είχαμε και το πρόβλημα με την άμμο και την σχάρα είπαμε να τα βάλουνε σε μεγαλύτερο κλουβί χωρίς σχάρα
[automerge]1606810566[/automerge]
Τι ηλικιας ειναι?
αν σου πω ότι δεν ξέρω?
 
@Stavros Με την απάντηση σου με καλυψες απόλυτα.
[automerge]1606837424[/automerge]
@CHERYL BLOSSOM Νομίζω ότι είναι καλύτερα να υπάρχει σχάρα για να μην πατάνε τις ακαθαρσίες τους και ειδικά αποσπώμενη.
 
Back
Top