Ασθένειες Bugdie με ρωγμή στο ράμφος

clairance

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2015
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την αποδοχή!
Έχω ένα θηλυκό budgie τη Φρίντα την οποία βρήκαμε στο πεζοδρόμιο πριν ένα περίπου χρόνο. Ό,τι έχω μάθει για την περιποίησή της είναι μέσω internet. Είναι ήσυχη πολύ, δεν ασχολείται ιδιαίτερα με τα παιχνίδια της παρά μόνο με το κουδούνι που έχω κρεμάσει στο κλουβί κι αυτό γίνεται πιο πολύ όταν σκεπάσω κατά το 1/2 το κλουβί μετά τις 8 το βράδυ. Νομίζω θέλει ιδιωτικότητα :). Τότε γίνεται πραγματικά πιο ενεργή. Ήθελα όμως να ρωτήσω τι σημαίνει η ρωγμή στο ράμφος της που παρατήρησα τελευταία. Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία αλλά παίρνω απάντηση ότι είναι μεγάλο το αρχείο (είναι κάτω από 400kb). Ποιό είναι το όριο;
Ίσως φαίνεται και στη φωτογραφία avatar
 
Καλησπερα και καλως ηρθες!
Να χαιρεσαι το παπαγαλακι σου.. Εγω δεν ξερω να σου πω τι ειναι αυτο αν δεν το δω οπως και τα πιο εμπειρα μελη του Petbirds!
picresize.com μπες εδω.. Και ανεβασε την παπαγαλινα σου να την δουμε!
 
Γεια σου, να χαίρεσαι το παπαγαλάκι σου, δεν φαίνεται σ' αυτήν την φωτογραφία, κάνε τον κόπο να βγάλεις μία κοντινή.
Σουπιοκόκκαλο της έχεις στο κλουβί;
 
Καλησπερα και καλως ηρθες!
Να χαιρεσαι το παπαγαλακι σου.. Εγω δεν ξερω να σου πω τι ειναι αυτο αν δεν το δω οπως και τα πιο εμπειρα μελη του Petbirds!
picresize.com μπες εδω.. Και ανεβασε την παπαγαλινα σου να την δουμε!
Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα! Χρησιμοποίησα το link, μετέτρεψα τη φωτο σε 150kb και πάλι δεν ανεβαίνει. Ξέρουμε επιθυμητό όριο;

Γεια σου, να χαίρεσαι το παπαγαλάκι σου, δεν φαίνεται σ' αυτήν την φωτογραφία, κάνε τον κόπο να βγάλεις μία κοντινή.
Σουπιοκόκκαλο της έχεις στο κλουβί;
Καλησπέρα, σ'ευχαριστώ πολύ! Έχω σουπιοκόκκαλο το οποίο μέχρι το Σεπτέμβρη είχε πάθει παράκρουση και έτρωγε σχεδόν μισό κάθε μέρα. Από τότε δεν το έχει αγγίξει. Του έχω αλλάξει και θέση μήπως... αλλά τίποτα.
 

Συνημμένα

  • 20150219_144120.webp
    20150219_144120.webp
    7,9 KB · Προβολές: 108
δεν μπορώ να φανταστώ που... ίσως αυτές τις μέρες που ξύνει το κεφάλι της πάνω στα κάγκελα το τραυμάτισε..? Μπορεί να είναι σημάδι για κάποια ασθένεια, να παρατηρήσω για κάτι άλλο λέτε; Θυμάμαι τώρα ότι προχτές έτριψε πολλές φορές το ράμφος της στην πατήθρα αφού έφαγε ή ήπιε. (σε σχέση με τη μια φορά που το κάνει αφού φάει/πιεί)
 
Ποια είναι η διατροφή του πουλιού;
Μπορείς να γράψεις αν θέλεις όνομα στο προφίλ να μπορούμε να σε προσφωνούμε.
 
... Προσπαθώ.. στις προσωπικές πληροφορίες στο πεδίο όνομα; Κάτι έβαλα αλλά δεν εμφανίζεται
 
Φρίντα βλέπω, εμφανίζεται. Ωραία, για πες λίγα πράγματα για την διατροφή του μήπως οφείλεται σε ελλειπή διατροφή.
 
Φρίντα βλέπω, εμφανίζεται. Ωραία, για πες λίγα πράγματα για την διατροφή του μήπως οφείλεται σε ελλειπή διατροφή.
χρησιμοποιώ την τροφή στη φωτογραφία, αυγό μια φορά την εβδομάδα που μπορώ να πω ότι δεν το τρώει σαν ποσότητα όσο το καλοκαίρι που έπεφτε με τα μούτρα, το σουπιοκόκκαλο δεν το αγγίζει, δύο φορές την εβδομάδα τρώει μαρουλάκι με όρεξη.
 

Συνημμένα

  • 20150219_211658.webp
    20150219_211658.webp
    9,9 KB · Προβολές: 99
Δώσε χόρτα, άσε το μαρουλάκι, δεν προσφέρει και πολλά πολλά, να προτιμάς τα σκούρα πράσινα, τα φύλλα του μπρόκολου και κουνουπιδιού, κόκκινη πιπεριά, χλωρή ρίγανη, δυόσμο, άνηθο. Ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι, (που και που βάζε και δενδρολίβανο, τσουκνίδα), να έχεις και ξερά πάντα διαθέσιμα σε μια ξεχωριστή αυγοθήκη. Βάλε μέσα και σκόνη κανέλλας. Επίσης που και που ρίχνε της στα σπόρια λίγο ωμό σουσάμι για ασβέστιο. Δίνε μηλαράκι μια φορά την εβδομάδα, καρότο. Δώσε ποικιλία λαχανικών, φρούτων λιγότερα και δίνε που και που και βρώμη (κουάκερ), σπόρους κόκκινης κινόα.
 
απ'αυτά που διαβάζω, η διατροφή της είναι φτωχή μάλλον. Ωραία θα ξεκινήσω λοιπόν! Με τα φρούτα δεν τα πάμε καθόλου καλά. Μήλο, μπανάνα δεν πλησιάζει. Τριμμένο καρότο επίσης. Μήπως πρέπει να επιμένω; Να βάζω συνεχόμενες μέρες και ίσως αρχίζει να τα τρώει;
 
Και αυτό, δηλαδή θα επιμένεις και θα δοκιμάζεις και διάφορους τρόπους προσφοράς, κρεμασμένα, τριμμένα, στα κάγκελα (αν τα βάζεις στα κάγκελα, θα προσέχεις μετά να τα καθαρίζεις για να μην δημιουργούνται μύκητες ).
Πολλές φορές φοβούνται και δεν δοκιμάζουν, σιγά σιγά ξεθαρρεύουν, μετά περιμένουν ανυπόμονα :)
 
Και αυτό, δηλαδή θα επιμένεις και θα δοκιμάζεις και διάφορους τρόπους προσφοράς, κρεμασμένα, τριμμένα, στα κάγκελα (αν τα βάζεις στα κάγκελα, θα προσέχεις μετά να τα καθαρίζεις για να μην δημιουργούνται μύκητες ).
Πολλές φορές φοβούνται και δεν δοκιμάζουν, σιγά σιγά ξεθαρρεύουν, μετά περιμένουν ανυπόμονα :)
Ξέχασα το κυριότερο, συγνώμη, το κεχρί σε τσαμπί, είναι η αδυναμία της!
 
Α καλά κάνεις και της το δίνεις αυτό, μια χαρά λιχουδιά είναι.
 
Πολλά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, είμαι ενθουσιασμένη που σας βρήκα καθότι εντελώς αρχάρια με τα πουλάκια κι όταν αλλάζει συμπεριφορά πανικοβάλομαι
 
Back
Top