Γενικά Bungee the triton cockatoo

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Δεν είναι δικιά μου αλλά τη νιώθω σαν να είναι. Μένει στο Greyhaven exotic bird sanctuary στο οποίο είμαι εθελοντής. Διασώθηκε το 2016 κι αυτή μαζί με την Winter το Umbrella cockatoo μας. Ηλικία δεν γνωρίζουμε, ξέρουμε σίγουρα ότι είναι κορίτσι διότι γέννησε αυγά. Το 2018 αντιμετώπισε σοβαρή δυστοκία και νοσηλεύτηκε. Ευτύχως το αυγό βγήκε και της τοποθέτησαν υποδόρια ένα τσιπ μελατονίνης για να κρατιέται εκτός οίστρου και να μην κινδυνεύει. Παρόλα αυτά ο έρωτάς μας δεν κρύβεται. 😍 Είναι καλή με όλους σχεδόν και δέχεται χάδια στο κεφάλι αρκεί να μην είμαι μπροστά εγώ. Τότε θέλει να φύγουν όλοι. 😂 Όταν με βλέπει λέει όσα ξέρει για να με εντυπωσιάσει. Μερικά είναι "Hi Bungee, I love you, how are you?" και επίσης γελάει. Μακάρι να είχα χώρο για άλλη μια κλουβάρα αλλά δυστυχώς δεν έχω. Επίσης νοικιάζουμε και σε περίπτωση μετακόμισης τα 2 τεράστια κλουβιά θα ήταν μεγάλο πρόβλημα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Shadow9 H Sandy, η Shrek και ο Bob. Οι δύο πρώτες είναι ίσως τα δύο πουλιά με την περισσότερη ένταση στη φωνή. Η δε Shrek μισεί όλους τους άντρες και θέλει να με φάει ζωντανό. Το ίδιο και ο Bob. 😁
 
Πόσο θα ήθελα να έχει και εδώ στην Ελλάδα κάποιο καταφύγιο παπαγάλων να πηγαίνω ως εθελόντρια
Όλη μέρα εκεί θα ήμουν και γω!
[automerge]1619352968[/automerge]
@Φοίβος σε ζηλεύω!

Το επόμενο βήμα, μετά το αττικό ζωολογικό πάρκο, είναι ταξίδι Αυστραλία των παπαγαλάδων του pb.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ μόνο! Διάβασα όλα τα προηγούμενα ποστ σχετικά με το καταφύγιο και έχω μείνει έκπληκτη με όλη την αγάπη και την φροντίδα που τους παρέχετε. Πάντως μου φαίνεται ότι αντί να πάρεις κι άλλο στο σπίτι, πιο εύκολο είναι να μεταφέρεις το σπίτι στο καταφύγιο.😆 Με ωτοασπιδες σε ολη την οικογένεια βέβαια.😜 Η κόρη μου δήλωσε ότι όταν μεγαλώσει θα πάρει κοκατού.😁
 
@marapo Είναι όντως απίστευτα πλάσματα οι παπαγάλοι (και κυρίως οι cockatoo)! Και γω σαν την κόρη σου ήμουν και επιτέλους έρχεται η ώρα που θα πάρω ένα, κάτι που ήθελα από μικρή😁
 
Αχου τα μου μωρέ τα γλυκούλια. Τους χαιρετισμούς μου να τους δώσεις!
Έλα μην είσαι φοβιτσιάρης. 😄 Είναι τρελό πάντως το πως εκεί που κάποιον θέλουν να τον φάνε με κάποιον άλλον είναι τα μεγαλύτερα αρνιά που υπάρχουν.
 
Back
Top