Γενικά Capital Control και αγορές από εξωτερικό με PayPal

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τον τελευταίο καιρό στην χώρα μας έχει επικρατήσει σάλος σχετικά με τις αγορές απο εξωτερικό λόγο των capital controls που "απαγορεύουν" τις αγορές σε Ελληνικούς λογαριασμούς...
Στο δικό μας αλλά και σε άλλα φόρουμ υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα αγοράζουν χωρίς πρόβλημα αλλά και άλλοι στους οποίους απαγορεύετε! (το πως γίνετε αυτό δεν το ξέρω...)
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Κι εγώ έχω μπει στη διαδικασία αυτό του τύπου κατασκευής...
Αλλά με έχει "φρενάρει" το capital control.
εννοείς για να αγοράσεις από ebay κλπ;αν ναι. Γίνετε και μάλιστα σχετικά ευκολα αν η πληρωμή γίνετε μέσω paypal...
Έτσι λοιπόν αποφάσισα να ψάξω λίγο πάνω σε αυτό και βρήκα δυο αξιόλογα άρθρα τα οποία μας εξηγούν αναλυτικά το πως μπορούμε να κάνουμε αγορές απο εξωτερικό με PayPal ακόμα και με τα capital controls !
1) https://www.tsouk.gr/paypal-pws-na-kaneis-online-agores-me-ta-capital-controls/
2) fitoni.gr/έτσι-θα-κάνεις-αγορές-μέσω-paypal-ακόμα-και-μ/

Κρίνοντας από τα σχόλια φαίνεται να δουλεύει αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία (ακόμα :D) πάνω σε αυτήν την πρακτική.
 
Επειδη ειμαι απο κινητο και δεν μπορω να διαβασω πολλα αρθρα..
Εγω εδω και ενα χρονο εψαχνα να βρω καποιο τροπο να αγορασω απο το εξωτερικο..
Τελικα χρειαζεται ενα 2ο email για να φορτωσουμε λεφτα στο παυπαλ..
 
Εγώ πάλι δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Είχα μόνο στις αρχές και θυμάμαι ότι είχα φάει μεγάλη φρίκη την τελευταία εβδομάδα πριν λήξει το περιθώριο για την πληρωμή των υποχρεώσεων του PetBirds (server, ανανεώσεις λογισμικών κ.λπ.). Έψαχνα τότε γνωστούς και μη από το εξωτερικό, παρακαλώντας τους να μου δώσουν έναν αριθμό λογαριασμού τους στην Ελλάδα για να καταθέσω ένα ποσό, το οποίο στη συνέχεια να μου το στείλουν στο Paypal για να έχω deposit και να μπορώ να πληρώνω.

Ευτυχώς αυτό είχε κρατήσει δύο μήνες περίπου και μετά απελευθερώθηκαν οι πληρωμές μου.

Υπάρχουν ακόμη δεσμεύσεις στις αγορές μέσω Paypal;
 
Ξέρει κανείς αν μπορεί κάποιος να κάνει λογαριασμό paypal τώρα; δεσμεύετε απο το capital control και η δημιουργία ή όχι;
 
Δημήτρη το Σ. Κ... Το έχω δει και σε ευχαριστώ...
εγώ σου είπα πως να παρακάμψεις το capital control , εσύ πες μου πως θα βρω λεφτά να βάλω στον λογαριασμό μου paypal ! 🙂
 
εγώ σου είπα πως να παρακάμψεις το capital control , εσύ πες μου πως θα βρω λεφτά να βάλω στον λογαριασμό μου paypal ! 🙂
😀 αυτή την απορία την έχουν οι περισσότεροι!:D
Θα σου στείλω ένα PM που θα γράφει 1000€. Αν θέλεις και άλλα, πες. :D
και η λύση όλα τα λεφτά 😀;)
 
Back
Top