Αυγοτροφές CeDe Premium Eggfood Allround

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με την αυγοτροφή για όλα τα είδη πουλιών Premium Allround της Cede και τη χρήση της στα πτηνά.

Αυγοτροφή για όλα τα Πτηνά CeDe​

 
#Review: Πήρα την αυγοτροφη premium allround. Τσουβάλι φυσικά το οποίο το χώρισα σε βάζα (πάρα πολλά) για να διατηρηθεί. Η αυγοτροφη ήρθε φρεσκότατη, πολύ αφράτη και στο άνοιγμα του τσουβαλιού μου ήρθε μια υπέροχη μυρωδιά.

Τη δοκίμασα σε budgie, cockatiel και parrotlet και φαίνεται πως τους άρεσε αφού έφαγαν αρκετή ποσότητα.
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα και πολύ.
Έψαχνα μεγάλες συσκευασίες γιατί δεν υπάρχουν και πολλές διαθέσιμες, και την εμπιστεύτηκα λόγω ονόματος.
 
Από το ίντερνετ οι πληροφορίες γιατί τη συσκευασία τη πέταξα
Αναλυτική 14% πρωτεΐνη, 12,5% λίπος, 3% ακατέργαστες ίνες, 4,2% τέφρα, 10% υγρασία, 0,9% ασβέστιο, 0,4% φώσφορος, 0,5 νάτριο, 0,01% μαγνήσιο.
 
@Geokilkis

Έχεις συζητήσει καθόλου με.τον κτηνίατρο για αναλογίες πρωτεΐνης και λίπους στη διατροφή τους ή στο έχει αφήσει ελεύθερο?
 
Όχι δεν το συζήτησα, ούτε το σκέφτηκα καν για την ακρίβεια.
Επειδή στους μεσαίους παπαγάλους ταιζω τις μισές μέρες με τροφές που έχουν ηλιόσπορο και φροντίζω να έχουν μερικές ώρες πτήσης μέσα στη βδομάδα (εναλλάξ ανά είδος), την αυγοτροφη τη προσφέρω 1 φορά την εβδομάδα και σε όσα έχουν μπει σε διαδικασία αναπαραγωγής καθημερινά.
Εκτιμώ ότι δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα συγκέντρωσης λίπους.. φυσικά δεν επαναπαυομαι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Geokilkis

Οκ απλα να εχεις στο νου οτι εχει λιγο τσιμπημενο λιπος η συγκεκριμενη σε σχεση κιολας με την πρωτεινη της,οποτε το διαχεριζεσαι αναλογως.
 
#Review: Η συγκεκριμένη αυγοτροφή είναι η μόνη που έχει μεγάλη αποδοχή από τα budgie μου μέχρι τώρα. Μυρίζει πολύ ωραία και την τρώνε σαν τρελά, αλλά νομίζω πως έχει αρκετές χρωστικές και συντηρητικά.
 
Back
Top