Διατροφή Cheerios σε νεοσσούς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης krisp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

krisp

PB New Member
Εγγραφή
18 Δεκ 2012
Μηνύματα
139
Πόλη
Αθήνα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Στα παραπάνω βίντεο χρησιμοποιούν cheerios, εκτός από λαχανικά κομμένα και βρασμένα, σαν πρώτη στερεά τροφή όταν οι νεοσσοί των μεσαίων και μεγάλων παπαγάλων φτάσουν τις 5 εβδομάδες...🙄
 
Αυτό είναι απλά μια διαπίστωση ή θέλεις να ρωτήσεις κάτι σχετικό?
Μιλάμε για τα δημητριακά τα οποία είναι εξαιρετική τροφή για πολλά όντα...
Χωρίς φυσικά να περιέχουν άλλες "νόστιμες" προσμίξεις κλπ...
 
Μου έκανε εντύπωση, δεν το είχα ξανακούσει, είναι αρκετά οργανωμένοι και ήθελα να δω αν είναι γνωστό και αν το κάνουν και άλλοι...
Δεν έχω κάποιο ζευγάρι παπαγάλων και αν είχα πιθανότατα θα τα άφηνα το τάισμα των νεοσσών στους γονείς, εκτός αν ήταν απαραίτητο..
 
Σ΄ αυτό θα σου απαντήσουν οι έμπειροι στην εκτροφή των παπαγάλων.
Με τα λίγα που γνωρίζω όμως πιστεύω πως είναι εξαιρετική τροφή και σε αρκετές περιπτώσεις χρησιμοποιούνται όπως για παράδειγμα τα quaker (σπασμένη βρώμη) που δίνει άπειρες λύσεις σε όλα τα πουλιά.
 
Δεν το έχω ξανά ακούσει. Αν βέβαια είναι χωρίς ζάχαρη, που τα περισσότερα σήμερα είναι χωρίς και για τα δικά μας βρέφη, δεν το βρίσκω κακό. Ίσως τα χρησιμοποιούν ως ενισχυτικά της ανάπτυξης, όπως κάνουμε με όλες τις βρεφικές κρέμες και σίγουρα θέλει προσοχή για να μην δημιουργήσουμε πουλιά με τάσεις πάχους.
Όλα είναι θέμα συστατικών. Επίσης επειδή δεν μπόρεσα να το εντοπίσω στα videos γιατί είναι μεγάλα, αφορά αυτή την εμπορική ονομασία ή είναι απλά θέμα σχεδίου της κροκέττας που παραπέμπει σ' αυτά;
Για να δούμε αν ξέρει κάτι ο Ανέστης @Φοίβος :)
 
Δεν το έχω ξανά ακούσει. Αν βέβαια είναι χωρίς ζάχαρη, που τα περισσότερα σήμερα είναι χωρίς και για τα δικά μας βρέφη, δεν το βρίσκω κακό. Ίσως τα χρησιμοποιούν ως ενισχυτικά της ανάπτυξης, όπως κάνουμε με όλες τις βρεφικές κρέμες και σίγουρα θέλει προσοχή για να μην δημιουργήσουμε πουλιά με τάσεις πάχους.
Όλα είναι θέμα συστατικών. Επίσης επειδή δεν μπόρεσα να το εντοπίσω στα videos γιατί είναι μεγάλα, αφορά αυτή την εμπορική ονομασία ή είναι απλά θέμα σχεδίου της κροκέττας που παραπέμπει σ' αυτά;
Για να δούμε αν ξέρει κάτι ο Ανέστης @Φοίβος :)
Δυστυχώς είμαι από κινητό και δεν μπορώ να δω άμεσα τα βίντεο αλλά συμφωνώ με όσα είπες Μαρία. Τα γνωστά cheerios εχουν ζάχαρη και δεν βρίσκω το λόγο να το ταΐσουμε σε πουλιά πέρα της σπάνιας λιχουδιάς. Μια καλή επώνυμη κρέμα νεοσσών καλύπτει υγιεινά τις ανάγκες τους. Συμπληρώνοντας τη διατροφή τους με ένα κέικ λαχανικών όπως η συνταγή της sissy είναι κατά τη γνώμη υπεραρκετα όσον αφορά τα δημητριακά που λαμβάνουν.
 
Στα βίντεο η κοπέλα εξηγεί ότι τα προσφέρουν σαν μεταβατικό στάδιο, γύρω στις 5 εβδομάδες, από τον χυλό και πριν τους σπόρους και προσφέρουν και λαχανικά βραστά κομμένα με τη λογική να μάθουν οι νεοσσοί να σπάνε την τροφή τους ώστε να μην καταπίνουν τους σπόρους με το τσόφλι...
Από ζάχαρη, έχουν σίγουρα, αυτά που έτυχε να έχω εγώ, δεν είναι τα κλασσικά αλλά με πολλά δημητριακά, είναι το επόμενο συστατικό μετά τα δημητριακά...
Πάντως μάλλον για τα γνωστά πρόκειται και όχι κάποια παραλλαγή για πουλιά και αναφέρεται και στα δύο βίντεο στο πρώτο εκεί στο 19ο λεπτό και στο 2ο στην αρχή...
 
Back
Top