Διατροφή Chia, Camelina, Bella di notte ως συμπληρώματα διατροφής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George

PB Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2007
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
Με το παρακάτω άρθρο θέλω να δώσω την εικόνα τριών σπόρων που χρησιμοποιώ στην εκτροφή μου.

Σκοπός μου είναι να γνωρίσετε πως είναι οι σπόροι αυτοί με φωτογραφίες και όχι η επιστημονική ανάλυση.

Οι σπόροι Chia παραδοσιακά καταναλώνονται στο Μεξικό στις Νοτιοδυτικές Πολιτείες της Αμερικής και στην Νότια Αμερική αλλά δεν είναι ευρέως γνωστοί στην Ευρώπη. Ιστορικά οι σπόροι Chia ήταν βασική τροφή των Ατζέκων.Λέγεται ακόμη ότι η Ινδιάνοι όταν έπρεπε να διανύσουν μια μεγάλη απόσταση έτρωγαν σπόρους Chia. Περιέχουν 20% πρωτεΐνες,34% έλαια,25% διαιτητικές ίνες και σημαντικά επίπεδα αντιοξειδωτικών. (Εικ. 1)

Η Camelina (Camelina sativa) ή αλλιώς gold of pleasure, είναι ένα ανθοφόρο φυτό της οικογένειας Brassicaceae. Καλλιεργείται σαν σπόρος για την παραγωγή φυτικού ελαίου και τροφής για ζώα. Έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε Ωμέγα -3 λιπαρά οξέα και αντιοξειδωτικά όπως τοκοφερόλες ακόμη και βιταμίνη Ε. (Εικ. 2)

Τέλος παραθέτω μία εικόνα του Bella di notte. Είναι ένα αμερικάνικο είδος νυχτολούλουδου (evening primrose) πολύ πλούσιο σε φυτικά έλαια και λινολεικό οξύ. Θεωρείται αντιοξειδωτικό και αντικαρκινικό επίσης. Πιθανότατα ευθύνεται για το κόκκινο της μάσκας της καρδερίνας. (Εικ. 3)
 

Συνημμένα

  • chia.webp
    chia.webp
    16,9 KB · Προβολές: 441
  • camelina.webp
    camelina.webp
    15,9 KB · Προβολές: 546
  • belladinotte.webp
    belladinotte.webp
    20,2 KB · Προβολές: 478
Να λοιπον τι ειναι το Bella di notte,για το οποιο αναφερθηκες Γιωργο σε αλλο post!

και οι 3 σποροι ειναι ''θαυματουργοι'' απο οσα λες!
 
Φιλε George θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ να μου πεις σε τη αναλογια πρόσθετης αυτούς τους σπόρους σε 1 κιλό "σποροτροφις", η αν δεν τους αναμιγνύεις τότε κάθε ποτε τους δίνεις στης καρδερίνες και στα καναρίνια σου;,
τους προσφέρεις όλο το χρόνο συνεχόμενα;
Θα ήθελα μια βοήθεια πάνω σε αυτό το θέμα διότι η απόψεις διίστανται
από εκτροφέα σε εκτροφέα.
ΜΠΑΜΠΗΣ.
 
και σε τι τιμες περιπου κυμενονται αυτοι οι σποροι;
 
Ανάλογα με την ποσότητα που θέλεις να πάρεις.🙄

Δεν ξέρω στο pet shop πόσο κοστίζουν αλλά στο e-shop kiklos που είδα ο σπόρος κια ας πούμε κοστίζει 8.25 ευρώ το 1 kg.

Μπες και ρίξε μια ματιά, έχει τις τιμές στο κάθε προϊόν.:)
 
George (που ξεκίνησες το θέμα), θα έλεγες ότι ο παρακάτω σπόρος είναι bella di notte?
 

Συνημμένα

  • 2015-11-05 11.42.47.webp
    2015-11-05 11.42.47.webp
    157,7 KB · Προβολές: 91
  • 2015-11-05 11.43.04.webp
    2015-11-05 11.43.04.webp
    140,1 KB · Προβολές: 97
Back
Top