Αναπαραγωγή Cinnamon gloster;

georgekouk

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
336
Πόλη
Κιάτο
Καλησπέρα σας.
Μετά από πολύ καιρό και όπως καταλαβαίνετε και πολύ τρέξιμο, έχω μια ερώτηση ειδικά για κάποιους που ασχολούνται με τα glosters.
Από ένα ζευγάρι corona (Θ) x consort (Α), έβγαλα ένα νεοσσό που δείχνει ότι μάλλον είναι cinnamon. (Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό, με φωτογραφίες του νεοσσού και του πατέρα. Η μητέρα έχει το ίδιο φαινότυπο με το αρσενικό).
Είναι θέμα γονιδιακό καθαρά αλλά μέχρι πιά γενιά πίσω; Ή θα αλλάξει το χρώμα του φτερώματος κατά την πτερόρροια;
Σημειωτέον ότι οι γονείς είναι πράσινοι.
Φιλικά,
 

Συνημμένα

  • P6231163_edited.webp
    P6231163_edited.webp
    73,7 KB · Προβολές: 150
  • P6231165_edited.webp
    P6231165_edited.webp
    36,6 KB · Προβολές: 162
Φιλε Γιωργο
πιστευω οτι ο πατερας ειναι φορεας CINNAMON

παιζει το εξης
CINAMMON MALE- CINAMMON FEMALE PRODUCE ALL CINNAMON YOUNG

CINNAMON MALE- GREEN FEMALE PRODUCE GREEN MALES CARRYING CINNAMON AND CINNAMON FEMALES

GREEN MALE CINAMMON FEMALE PRODUCE GREEN MALES CARRYING CINNAMON AND GREEN FEMALES

GREEEN MALE CARRYING CINNAMON AND CINNAMON FEMALE PRODUCE CINNAMON MALES-GREEN MALES CARRYING CINNAMON /GREEN FEMALES AND CINNAMON FEMALES

λογικα εισαι εδω
GREEN MALE CARRYING CINNAMON AND GREEN FEMALE PRODUCE GREEN MALES/ GREEN MALES CARRYING CINNAMON/ GREEN FEMALES AND CINNAMON FEMALES

και να χαιρεσαι το κοριτσακι

ΜΦΧ
Πανος
 
γιωργο το αρσενικο ειναι φορεας κανελας οπως ειπε και ο παναγιωτης.
τα πουλια που θα βγαλουν μπορει να ειναι και αυτα φορεις, πρεπει να το τσεκαρεις του χρονου.
ενα κανελη πουλι χρειαζεται μεσα σε ενα κουμασι για να μαζευει τα μπαφ πουλια μας.
εαν το δεις οταν μεγαλωσει θα ειναι στενο πουλι με σφυχτο φτερωμα, αεν το βαλεις με ενα ξεχυλομενο θα στο μαζεψει.
εβγαλες ενα εργαλειο για το κουμασι σου.
τωρα για κοπελα ειναι συγουρο αλλα εχουμε δει και αρσενικα κανελη, ποτε δεν ξερεις.
 
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας.
Αυτή την εντύπωση είχα κι εγώ με το διάβασμα που έχω κάνει, αλλά ήθελα και την εμπειρία σας.
Εύχομαι να ζήσει λόγω εποχής γιατί είναι το μοναδικό που έχω από αυτό το ζευγάρι.
Ευχαριστώ και πάλι.
 
θα ζησει γιωργο και θα ειναι μια χαρα.
απλος να προσεχεις το ζευγαρωμα του του αρσενικου και τον παιδιων του.
γιατι καλο ειναι να εχεις εργαλεια στο κουμασι σου (κανελι) αλλα αυτο μπορει να εχει καταστρωφικες συνεπειες.
ενα ανεξελενκτο ζευγαρωμα απο φορεις και κανελι δεν εχει καλο αποτελεσμα.
 
Δημήτρη αν εννοείς το ζευγάρωμα του συγκεκριμμένου πουλιού που πιθανότατα είναι θηλυκό, με τον πατέρα του, αυτό θα γίνει μία φορά.
Αν πάνε καλά μέχρι του χρόνου τα πουλιά βέβαια και δεν έχω ατυχήματα.
Από εκεί και πέρα θα φτειάξω μια γραμμή αίματος στα επόμενα χρόνια, αρκεί να είναι και καλά πουλιά γενικότερα.
 
λεω οτι τα κανελι και οι φορεις κανελας σε ενα κουμασι ειναι εργαλεια για εμας.
τωρα το απροσεχτω ζευγαρωμα και η πολλυ χρηση κανελας σε ενα κουμασι ειναι καταστρωφη.
 
Δημήτρη συνηθίζω να βάζω για ζευγαρωμα 20 ζευγαρια γκλοστερ.Ανάμεσα στα υποσχομενα νεαρα πουλια υπαρχουν καποια κανελλι. Ποσα απο τα ζευγάρια αυτά θα πρέπει να αποτελουνται απο κανελλι ωστε να μην χαλασω την στρογγυλοτητα και το σχημα του κοπαδιού;
 
ακου ενα απλο πραγμα. Τα κανελι τα εχουμε για να μας μικραινουν τα χοντρα πουλια (στα λεω απλα για να με καταλαβουν ολοι ).
εαν εσυ μου βαλεις φετος δυο ζευγαρια με κανελι μανα η πατερα θα σου βγαλουν στην καλητερη 12 πουλια σωστα. Απο αυτα τα 12 θα εχεις και κανελι αλλα και φορεις κανελας.
οταν μου βαλεις του χρονου πουλια για ζευγαρωμα θα βαλεις παλι 2 ζευγαρια κανελι αλλα και πουλια αρσενικα που ειναι φορεις κανελας και δεν το ξερεις τοτε τι αποτελεσμα θα εχεις;
το αποτελεσμα θα ειναι ασχιμο γιατι θα εχεις πολλα κανελι και στενα πουλια και λιγα καπως καλα.
θελει μεγαλη προσοχη με τα πουλια που ειναι φορεις κανελας, για να μην γεμισεις
κανελι.
εαν ειδες του γιωργου ειναι γιελιου, ειναι εντονο, αυτος το ειδε και ειπε να ενα εντονο, θα βαλω εντονο αρσενικο με μια καπως εντονη η οχι εντονη θυληκη και θα εχω χρωμα καλο, ελα ομως που του εβγαλε κανελι.

καλο ειναι να εχεις κανελι αλλα οχι πολλακαι επιλεκτικο ζευγαρωμα.
 
Back
Top