Αναπαραγωγή Co-parent σε πάροτλετ

AnastasiaTh

PB New Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2019
Μηνύματα
8
Καλησπέρα σας! Πήρα 1 ζευγάρι πάροτλετ το καλοκαίρι, και τώρα έχουμε 2 μωράκια 30 και 25 ημερών. Δεν τα πήρα από την μαμά τους και ούτε σκοπεύω, αν δεν ανεξαρτητοποιηθούν, αλλά θέλω πολύ να συμμετέχω στο μεγάλωμά τους.Αυτό που κάνω, είναι να παίρνω το μεγαλύτερο για 10 λεπτά τη μέρα κ να του μιλάω κ να το χαιδεύω. Να του δώσω εγώ κρέμα; Θέλω την γνώμη σας για την από εδώ κ πέρα πορεία στο μεγάλωμά τους. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρω..⁹
 
Καλώς ήρθες Αναστασία. Ναι μπορείς να τους δίνεις συμπληρωματικά λίγη κρέμα ίσα ίσα για να νιώσουν άνετα με εσας και το χώρο. Μπορείς να τα βγάζεις πάνω απο μια φορά τη μέρα γιατί ένα δεκάλεπτο δεν αρκεί για να ημερέψουν. Δες αν θέλεις κι αυτό το θέμα μου να πάρεις ιδέες. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-yellow-crowned-αμαζονάκια-μου-μεγαλώνοντας-σε-βίντεο.24607/
 
Καλώς ήρθες Αναστασία. Ναι μπορείς να τους δίνεις συμπληρωματικά λίγη κρέμα ίσα ίσα για να νιώσουν άνετα με εσας και το χώρο. Μπορείς να τα βγάζεις πάνω απο μια φορά τη μέρα γιατί ένα δεκάλεπτο δεν αρκεί για να ημερέψουν. Δες αν θέλεις κι αυτό το θέμα μου να πάρεις ιδέες. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-yellow-crowned-αμαζονάκια-μου-μεγαλώνοντας-σε-βίντεο.24607/
Εξαιρετικά βίντεό. Ευχαριστώ πολύ!
 
Την κρέμα την φτιάχνουμε με βραστό νερό κ μετά την παγώνουμε στους 39-40 βαθμούς; Μέχρι να φάει το πουλάκι μου, παγώνει η κρέμα. Πώς την ξαναζεσταίνω;
 
Αναστασία θέλεις ψηφιακό θερμόμετρο φαγητού για να μετράς τη θερμοκρασία της κρέμας. Μπορείς να φτιάνεις ένα μικρό φλιτζάνι/ποτηράκι και να το κρατάς μέσα σε ένα μεγαλύτερο δοχείο με ζεστό νερό για να μην κρυώνει αμέσως. Πιο βασικό είναι να τα πιάνεις και να τα κρατάς, να τους μιλάς, να τα έχεις μαζί σου να ανακαλύπτουν το χώρο, να τα μάθεις να παίζουν και να τους δείξεις καινούριες τροφές όπως λαχανικά και φρούτα, παρά το τάισμα της κρέμας αυτό καθ'αυτό αφού τα ταίζουν κανονικά οι γονείς. Θέλω να πω αν σε ζορίζει μην τρελαίνεσαι κιόλας να το κάνεις με το ζόρι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αναστασία θέλεις ψηφιακό θερμόμετρο φαγητού για να μετράς τη θερμοκρασία της κρέμας. Μπορείς να φτιάνεις ένα μικρό φλιτζάνι/ποτηράκι και να το κρατάς μέσα σε ένα μεγαλύτερο δοχείο με ζεστό νερό για να μην κρυώνει αμέσως. Πιο βασικό είναι να τα πιάνεις και να τα κρατάς, να του, μιλάς, να τα έχεις μαζί σου να ανακαλύπτουν το χώρο, να τα μάθεις να παίζουν και να τους δίξεις καινούριες τροφές όπως λαχανικά και φρούτα, παρά το τάισμα της κρέμας αυτό καθ'αυτό αφού τα ταίζουν κανονικά οι γονείς. Θέλω να πω αν σε ζορίζει μην τρελαίνεσαι κιόλας να το κάνεις με το ζόρι.
[automerge]1575796521[/automerge]
Μάλλον έχεις δίκιο.Φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος με την κρέμα, οπότε θα την αφήσω. Πήρα μιλλετ(ετσι νομίζω λέγεται) οπότε σε λίγες μέρες θα τους το παρουσιάσω.. Οι γονείς πάντως είναι άγρυπνοι φρουροί! Οπότε είμαι τυχερή σε αυτό!
 
Η οικογένειά μας! Το μεγάλο μας ετοιμάζεται κ για την πρώτη ηρωική έξοδο από τη φωλιά! Οι φωτογραφίες ήταν μεγάλες κ δεν μπορούσα να τις επισυνάψω. Ελπίζω να βγήκαν καλές!
 

Συνημμένα

  • 20191209_165111.webp
    20191209_165111.webp
    28,3 KB · Προβολές: 45
  • 20191209_165245.webp
    20191209_165245.webp
    42,9 KB · Προβολές: 43
  • 20191209_165322.webp
    20191209_165322.webp
    41,8 KB · Προβολές: 43
Η οικογένειά μας! Το μεγάλο μας ετοιμάζεται κ για την πρώτη ηρωική έξοδο από τη φωλιά!Οι φωτογραφίες ήταν μεγάλες κ δεν μπορούσα να τις επισυνάψω. Ελπίζω να βγήκαν καλές!

Μπράβο πολύ όμορφα ολα τα μέλη.Ενα απο τα καλύτερα (απο τα δωρεαν ) προγραμματα επεξεργασιας φωτό ειναι το paint.net , ( https://www.getpaint.net/ ) με 2 κλίκ αλλάζεις τις διαστασεις των φωτό σε κατι average ( 800 x 600 ) ενω μπορεις να κανεις rotates και αλλα πολλα.
 
Μην μπλέξεις καθόλου με κρέμες και ταΐσματα. Δεν είναι εύκολη διαδικασία και μπορεί να γίνει αρκετά επικίνδυνη. Συνέχισε να ασχολείσαι μαζί τους με τον τρόπο που ήδη κάνεις και μόλις γίνουν 40 ημερών τα παίρνεις από τους γονείς (αφού βεβαιωθείς ότι τρέφονται και πίνουν νερό μόνα τους) και αρχίζεις την εξημέρωσή τους με κεχρί σε τσαμπιά (millet). Είναι προτιμότερο να ασχολείσαι μόνο με το ένα κάθε φορά, γιατί σε παράλληλη εξημέρωση, θα αλληλοτρομάζονται και θα σε δυσκολέψουν.Αν είναι εύκολο μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία του δεύτερου πουλιού με διαφορετικό φωτισμό;
Αυτό δεν είναι στη δεύτερη φώτο;
Στη δέυτερη φωτό είναι ο μπαμπάς, ενήλικο αρσενικό.
 
Καλημέρα σε όλη την παρέα!Φωτογραφίες θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες, το υπόσχομαι. Έχω ερώτημα..Χθες εκει που χαιδευα την πρωτότοκη, έκανε την πρώτη της πτήση στο δωμάτιο! Δεν ήξερε που να πάει κ κουτούλησε στην τηλεόραση, ευτυχώς μαλακά! Ξέρω για τα παράθυρα πως πρεπει να είναι κλειστά κ χωρις φως, αλλά τώρα τι κάνω;

Πόσο όμορφα! ❤️️️️ Να τα χαίρεσαι. Βγήκε τελικά το μεγάλο; Αυτό δεν είναι στη δεύτερη φώτο;
Στη δευτερη φωτογραφία είναι ο μπαμπάς!Βγαίνει μέχρι την πόρτα αλλά φοβάται να παει στο κλαδί.χθες κατά λάθος βγήκε εντελώς κ σκαρφάλωσε νσ ξαναμπεί μέσα! Είναι μαγικό πως οι γονείς προσπαθούν να τα εκπαιδεύσουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top