Γενικά Cockatiel αγνώστου φύλου και ηλικίας, μαζί μας σχεδόν δυο μήνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Semina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Semina

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2020
Μηνύματα
4
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας!
Πριν δύο μήνες βρέθηκε στο δρόμο μας αυτός ο παπαγάλος (στο μυαλό μου είναι θηλυκιά αλλά δεν είμαι σίγουρη για το φύλο). Πόσων μηνών η χρονών είναι επίσης δεν ξέρω, μας είπαν πως είναι περίπου 1ος χρόνου αλλά από το ράμφος και τα πόδια μου φαίνεται μεγαλύτερη/ος.
Δεν πρέπει να είχε καμία επαφή με ανθρώπινο χέρι πριν από εμάς καθώς ήταν αρκετά φοβισμένη στην αρχή. Ακόμη δαγκώνει η ψευτο-επιτίθεται εάν πλησιάσουμε το χέρι σε... κακή στιγμή.

Πετάει πλέον με μεγαλύτερη άνεση στο σπίτι, κάνει επιλεκτικά ντουζ στον νιπτήρα του μπάνιου, προσγειώνεται στο κεφάλι μας και τα σχετικά. Μπλα μπλα μπλα ως κανονική χαζομαμά σας παρουσιάζω το Μαροκινό μας γκρι κοκατίλ!

*Οποιαδήποτε γνώμη/γνώση για την ηλικία και το φύλο θα ήτανε ευπρόσδεκτη* ;)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλορίζικο, είναι πολύ όμορφο και σίγουρα τυχερό πουλάκι. Μου δίνει την εντύπωση του αρσενικού απο την επίδειξη που κάνει μπροστά στον καθρέφτη αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας. Περισσότερα μάλλον θα μπορέσει να μας πει ο Ζάχος @zack27.
 
Σας ευχαριστώ :)
Ναι από πετ-σοπ ας το πούμε. Αλλά βρέθηκε κυριολεκτικά στο δρόμο μας μιας που τη βρήκαμε σε μια αγορά-λαϊκή του Μαρόκου όσε ένα αρκετά μικρό και βρώμικο κλουβί.
Είχανε επίσης και τα παπαγαλάκια lovebirds τα οποία φαίνονταν πιο άνετα και καθαρά απ' τη δικιά μας. Φυσικά με τον ιδιοκτήτη δε μιλούσαμε καμία κοινή γλώσσα και έτσι δε μπορούσαμε να συνεννοηθούμε για ηλικία. Για το φύλο μας είπε πως είναι αρσενικός στην αρχή και έπειτα θηλυκιά. Ποιός ξέρει :D
 
Καλησπέρα, να το χαίρεσαι. Αντράκι μου φαίνεται 100%.

Είχατε πάει ταξίδι στο Μαρόκο και τον πήρατε από παζάρι εκεί;

Πώς τον φέρατε Ελλάδα, μεταφορά, κόστος, χαρτιά;
 
Καλησπέρα, να το χαίρεσαι. Αντράκι μου φαίνεται 100%.

Είχατε πάει ταξίδι στο Μαρόκο και τον πήρατε από παζάρι εκεί;

Πώς τον φέρατε Ελλάδα, μεταφορά, κόστος, χαρτιά;

Μένω στο Μαρόκο (Καζαμπλάνκα) εδώ και ένα χρόνο. Μια θα είμαι εδώ για άλλον ενάμιση χρόνο τουλάχιστον. Και το σκεφτόμουν ότι μου έχει λείψει η συντροφιά ενός κατοικίδιου -είχα καναρίνια πριν αρκετά χρόνια ως παιδί- και δεν κρατήθηκα όταν βρήκα τη Σίλια. Ωχ αρσενικός μου λέτε και οι δύο; Πως να της αλλάξουμε το όνομα τώρα; :D
 
Μάλιστα, υπέροχα. Σίλια τον φωνάζεις;
(στην Καζαμπλάνκα δε νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό :) )


Αν το ακούει και το έχει μάθει κάντο Σίλα, σιγά σιγά και είσαι οκ.

Σίλια τη λέμε ναι και το έχει ήδη μάθει.
X😀 αυτό λέω και γω θα τον λέμε Σίλια και ως αρσενικό και αν του έρθει κρίση ταυτότητας το κοιτάμε. Προσπάθησα σήμερα να τη φωνάξω Μοχάμεντ και δε ψήθηκε καθόλου :) Ούτε αυτός/ή ούτε το αγόρι μου. ;D
Ρε παιδιά είστε σίγουροι; Αρσενικός; Μάλλον σε κτηνίατρο θα το μάθουμε σίγουρα.

Και από ηλικία καμιά ιδέα;

Μισό να βρω πως ανεβάζω φωτογραφίες εδω και θα σας βγάλω λίγες κοντινές :)
[automerge]1583061304[/automerge]
Εύκολο ήταν ορίστε
 

Συνημμένα

  • IMG_20200301_115320.webp
    IMG_20200301_115320.webp
    216 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20200301_115514.webp
    IMG_20200301_115514.webp
    261,6 KB · Προβολές: 24
Κουκλάκι είναι!

Το αρσενικό το λέω γιατί στο βίντεο που ανέβασες κάνει την κλασική "φιγούρα" που κάνουν τα αρσενικά, heart wings.


tumblr_pex3f1vp3x1trwk3j_1280[1].webp

Άλλο κελάηδισμα κάνει εκτός από αυτό του βίντεο;
 
Καλορίζικο, είναι πολύ όμορφο και σίγουρα τυχερό πουλάκι. Μου δίνει την εντύπωση του αρσενικού απο την επίδειξη που κάνει μπροστά στον καθρέφτη αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας. Περισσότερα μάλλον θα μπορέσει να μας πει ο Ζάχος @zack27.
Αρσενικο ειναι Ανεστη!
 
Back
Top