Γενικά Cockatiel ανοιγει τα φτερα του και τα κουναει γρηγορα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanoupa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanoupa

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2008
Μηνύματα
99
Πόλη
Χανιά
γεια σας παιδια λοιπον.. Θα θελα να ρωτησω για μια κινιση που κανει η ''μα'ι'ρα'' μου αν ξερετε τι μπορει να ειναι...
συχνα τη βλεπω εκει που καθετε να την πιανει ξαφνικά κ να ανοιγει τα φτερα της κ να τα κουναει γρηρορα... Πως το εξηγητε; Σε σας το κανουν;
 
γεια σας παιδια λοιπον.. Θα θελα να ρωτησω για μια κινιση που κανει η ''μα'ι'ρα'' μου αν ξερετε τι μπορει να ειναι...
συχνα τη βλεπω εκει που καθετε να την πιανει ξαφνικά κ να ανοιγει τα φτερα της κ να τα κουναει γρηρορα... Πως το εξηγητε; Σε σας το κανουν;

Φτερουγίζει ή τινάζεται;
 
φτερουγιζει... Ανοιγει τα φτερα κ τα κουναει... Ανοιχτα μεσα στο κλουβι..
 
Δεν πρέπει να είναι τίποτα, κι εμένα το κάνουν αρκετές φορές. Φαντάζομαι πως το κάνουν για εξάσκηση ή ξεμούδιασμα.
 
το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο αυτο ηταν απλα ηθελα να το επιβαιβειωσω πως ηταν αυτο... Τωρα τελευταια μου κανει κ κατι αλλο που με εχει τρελανει... Οταν του βαζω το δαχτιλο κ του χαιδευω το ραμφος του ελαφρα μου κατευαζει το κεφαλακι του κατω για να τη χαιδεψω εκει... Πολυ γμτ.. Δε το περιμενα πως το κανει, σε σας κανουν κατι τετοιο η παρομοιο;
 
Το κεφάλι είναι το μόνο σημείο το οποίο δεν μπορούνε να περιποιηθούν οι παπαγάλοι, οπότε το κατέβασμα του κεφαλιού για να το χαιδέψεις εκεί είναι απολύτως φυσιολογικό.
 
το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο αυτο ηταν απλα ηθελα να το επιβαιβειωσω πως ηταν αυτο... Τωρα τελευταια μου κανει κ κατι αλλο που με εχει τρελανει... Οταν του βαζω το δαχτιλο κ του χαιδευω το ραμφος του ελαφρα μου κατευαζει το κεφαλακι του κατω για να τη χαιδεψω εκει... Πολυ γμτ.. Δε το περιμενα πως το κανει, σε σας κανουν κατι τετοιο η παρομοιο;


Εμένα το κάνει συνέχεια. Της αρέσει να την "ξύνω" ελαφρώς στα μάγουλα και γενικά στο κεφάλι
 
καλα κ μενα τρελενεται να τι χαιδευω στο κεφαλι αλλα αυτο με το κατευασμα μου το εκανε τωρα τις τελευταιες μερες, ααα κ τωρα που το θυμιθηκα ειχα βαλει αλλο ενα θεμα πιο παλια για το μπανιο τους.. Κ οτι της ειχα βαλει μπανιερακι 1-2 φορες αλλα δε πηγε... Δοκιμασα κ της εριξα με ψεκαστηρακι κ της αρεσε... Πλυνοταν κανονικα κ φιαχνοταν...😀
 
Εμένα μέχρι τώρα έκανε μπάνιο σε μπωλάκι.Βρεχόταν όμως μόνο μέχρι τη μέση. Σήμερα δοκίμασα με το ψεκαστήρι και μόνο τούμπες που δεν έκανε από τη χαρά της.Αφού δοκίμασα να απομακρυνθώ λίγο και με φώναζε!
 
Επισης εκτος απο γυμναστικη-ξεμουδιασμα ειναι μια κινηση που κανουν αρκετα συχνα τα θηλυκα κοκατιλ και δηλωνει κατα καποιον τροπο και την κυριοτητα τους στο χωρο τους. :)
 
Back
Top