Φροντίδα Cockatiel ανοιγει το στομα οταν πλησιαζω το χερι μου στο κλουβι

KOKATIL

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας. Ειμαι καινουριο μελος γιατι αγορασα εναν παπαγαλο 4 μηνων ρατσας κοκατηλ που τον πηρα πολυ προσφατα. Αυτο το λιγο καιρο που το εχω, εχει συνηθειση την παρουσια μου. Αλλα οταν πλησιαζω λιγο το χερι μου στο κλουβι του, ανοιγει το στομα του για να μεδαγκωσει. Τι πρεπει να κανω ;
 
Ειναι ταισμενο στο χερι το πουλακι; Απο που το πηρες; Εισαι σιγουρος-η για την ηλικια του; Ποσο λιγο καιρο εννοεις οτι το εχεις;
 
το πηρα απο pet shop . και ο καταστηματαρχης μου ειπαι οτι ειναι 4 μηνων. Και το εχω 4 μερες.
 
εχει δαχτυλιδι;η 4 μερες που αναφερες ειναι ληγες αστο πρωτα να προσαρμοστη στο χωρο του
 
Είναι πολύ νωρίς ακόμη, έχε υπομονή μαζί του. Μη ξεχνάς ότι ήρθε σε καινούριο περιβάλλον που πρέπει να το συνηθίσει, καθώς επίσης και όλα τα "περίεργα" γι' αυτό αντικείμενα γύρω του, που πρώτη φορά τα βλέπει. Δώσε χώρο και χρόνο στο πουλάκι να ηρεμήσει και μην το πιέζεις για τίποτα, μέχρι να νοιώσει ασφαλές! Με υπομονή και πολύ αγάπη, σιγά σιγά, θα χτίσεις μία όμορφη σχέση μαζί του!
 
επειδη ειμαι λιγο ασχετος οταν λες δαχτυλιδι τι εννοεις;
τα δαχτυλιδι το εχουν στο ποδι και λεει ποια χρονολογια γεννηθηκε το πουλι ο αυξων αριθμος του πουλιου χωρα προελευσης και εκτροφεα.
δες αμα εχει και πες μας τι γραφει.
 
Τετοια ωρα τι εψαξες; Δεν κοιμαται; Τα πουλια πρεπει να κλεινουν ενα συνεχομενο δεκαωρο υπνο σε ησυχο δωματιο χωρις τηλεοραση και φωνες για να φερονται οσο πιο ισσοροπημενα γινεται. Διαφορετικα μπορει τα νευρα να προερχονται και απο εκει. 😉
 
Οκ, απλα να θυμασαι οτι αυτο που ειναι και μικρουλι ισως εχει λιγη περισσοτερη αναγκη για ξεκουραση. Μην το πολυζοριζεις οταν αντιδρα και βαλε του ενα προγραμμα υπνου και κρατησε το οσο πιο σταθερο μπορεις. :)
 
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές!
Νομίζω μου χρειάζεται μελέτη των σχετικών θέματων και σάιτς...
 
Back
Top