Ασθένειες Cockatiel γυμνα σημεια στο πτερωμα

katerinaa

PB Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
400
Πόλη
Ρέθυμνο
Γεια σας παιδια! Σημερα ειδα ενα κοκατιλ στο petshop. Ειναι ασπροκιτρινο με πορτοκαλι μαγουλα(lutino) Το καλο ειναι οτι φοραει δαχτυλιδι του 2008. Δεν εχω ξαναδει κοκατιλ με δαχτυλιδι και εχω ψαξει σε ολα τα μαγαζια. Το κακο ειναι οτι ειναι λιγο αδυναμο το φτερωμα του, με μερικα μικρα γυμνα σημεια. Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι λογω πτερορροιας και να ξαναβγαλει φτερα η μπορει να ειναι κατι μονιμο;
 
Καλησπέρα Κατερίνα, :)

στις γυμνές περιοχές είδες μήπως βγαίνουν καινούρια φτεράκια ή είναι τελείως γυμνές οι περιοχές; 🙄
 
μα... Αν γεννήθηκε το 2008 λογικά του χρόνου δεν θα περάσει την πρώτη του πτερόρροια;δεν ξέρω σίγουρα,υποθέτω...
 
Εαν θυμαμαι σωστα την πρωτη τους πτεροροια την περνανε στους 6 μηνες οπου χανουν το μεγαλυτερο μερος απο το "παιδικο" τους φτερωμα. Ειναι λογικο νομιζω και ισως ειναι σε φαση πτεροροιας τωρα. Εαν ξαναπας να το δεις πριν το αγορασεις βγαλε μια φωτο να το δουμε αν θελεις!
 
Ένα άλλο χαρακτηριστικό της lutino cockatiels είναι ότι πολλοί από τους οποίους θα φαλακρός τόπου έχουν στο πίσω μέρος της κεφαλής τους. Αυτό είναι ένα γενετικό χαρακτηριστικό και δεν αποτελεί πρόβλημα. Ορισμένα lutinos δεν θα έχουν τη φαλακρός τόπου. Πολλοί από αυτούς κάνουν.
 
Kanena pouli den pernaei ti fisiologiki tou pterotia me gimna simia sto fteroma tou. An exei gimna simia simeni oti pithanon exei elipsi vitaminon, mporei na einai arosto h na ton tsimpaei ena allo pouli...
DEN einai fisiologiko oute gia Cockatiel na exoune mia karafla! Me sosti frontida kai diatrofi den tha exoun provlimata ta ftera tous.
 
παιδια κι εγω εχω παρομοιο προβλημα αν μπορει κανεις να το πει κι ετσι. Μου χαρισαν πριν3 βδομαδες περιπου ενα κοκατιλ και δεν εχει φτερα στο κεφαλι του. Το λοφιο το εχει, του λειπουν τα κοκκινα μαγουλα και γυρω γυρω απο το κεφαλι. Τον παρατηρω μερες τωρα αλλα δεν δειχνει να βγαζει καινουρια φτερακια. Και δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι αρσενικο η θηλυκο. Αρσενικο νομιζω ειναι.φαινεται οτι ειναι μικρο χρονιαρικο πουλι, τρωει κανονικα, ειναι σχετικα ηρεμο μολις το μιλαω κελαηδαει και ειναι μια χαρα κατα τ αλλα. Τι μπορω να κανω για να βγαλει φτερακια;
 
@Κατερίνα, εγω δε νομιζω οτι η πτερόρροια δικαιολογεί ποτέ γυμνά σημεία.Αν είναι μια ιδιομορφία της μετάλλαξης των Lutino όπως λεει ο Jamie, οκ αλλά ο δικός μου αρσενικός είχε φαλάκρα τα πρώτα του δυο χρόνια.. Δεν ειναι lutino αλλά κανονικός γκρίζος. Πρόκειται για έλλειψη βιταμινών όπως πολύ σωστά είπε η Πωλίνα.
@Sakis276:
Τι εννοεις δεν εχει φτερωμα στα μάγουλα; Είναι γυμνό το σημείο στα μάγουλα; Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία; Κάποια σημαντικά στοιχεία του λείπουν.. Προσπάθησε να του δίνεις καθημερινά φρούτα και λαχανικά (ίσως ψιλοκομμενα στο μίξερ μαζί με σποράκια) και οπωσδήποτε 4 σταγόνες Multi-Vit της Bogena στο νερό για λίγο καιρό. Δες αν θα έχει βελτίωση. Αν δεν έχει ίσως πρεπει να επισκεφθείς καποιον πτηνίατρο..

Ο Figo μου έχει ακόμα ένα πολύ μικρό σημείο αλλά η κατασταση βελτιώθηκε όταν του άλλαξα διατροφικές συνήθειες..Αλλαξα την μαρκα τροφής και του δινω πολυ συχνα λαχανικά και φρούτα..
 
Παιδιά να αναφέρω οτι ο παπαγάλος μου αυτός είναι κανονικός γκρίζος. Εβγαλα φωτογραφίες και θα τις περάσω στο άλμπουμ μου στο προφιλ μου. Δείτε και πείτε μου τι συμβαίνει και τι να κάνω γιατί ανησυχώ.
 
Tι ηλικια εχει το πουλακι; Δεν ειναι κανονικο γκρι αυτο. Eγω θα ελεγα, cinnamon pied αλλα σιγουρα θα μπορει καποιος να πει μετα τη δευτερη πτεροροια. 😉

Εαν ειναι πανω απο ενος ετους μαλλον δεν ειναι γιος αλλα κορη... 😀
 
Τωρα ειδα τις σωστες φωτο... Πριν δεν τις ειχες ανεβασει... :D

Αυτο ειναι κανονικο γκρι κοκατιλ το οποιο καλυτερα να το δει πτηνιατρος θα ελεγα. :)
 
Δηλαδή είναι κάτι σοβαρό? φοβάμαι μην κολλήσουν τα άλλα κοκατίλ που έχω. Σήμερα επίσης πρόσεξα στο κλουβί του οτι είχε πολλα πεσμενα πουπουλα οπως ειναι στην εποχη που αλλαζουν φτερωμα. Τετοια κατασταση. Πρεπει να το παω σε γιατρο μαλλον.Φιλε Φοιβο-Ανεστη οσον αφορα τον παπαγαλο που εχω για avatar( ΗΤΑΝ )γιατι δεν ζει πλεον ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ και οχι κορη.
 
Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο να χανει φτερα ετσι απο μια συγκεκριμενη περιοχη. Και καλυτερα να το κρατησεις μακρια απο τα αλλα. Εγω επειμενω να το δει γιατρος. Το κοκατιλ που ειχα βρει στο δρομο ηταν σχεδον τελειως γυμνο στο κεφαλι, το πηγα στο γιατρο και εκανε θεραπεια με κατι αμπουλες που εβαζα στον αυχενα του και εγινε μια χαρα, λιγες ημερες μετα αρχισανε να βγαινουνε τα νεα της φτερα.

Για το αλλο πουλακι ειπα κορη διοτι εχει τα σημαδια στην ουρα, εκτος και αν στις φωτο εκεινες ειναι μικρος σε ηλικια. 😉
 
Po-po-po! Tromero! Tha sou protina na to apomakrineis amesos apo ta ypolipa omorfa poulaia sou! Mporei na einai arosto kai sovara! Ayto pou les oti tou peftoun poli ta poupoula den einai kalo...
Krata to sto allo domatio kai pigene ton sto giatro opos mporeis pio grigora..kante test gia PBFD...ena kokatiel pou ixa 1 mina ki ixe mia karaflitsa sto kefali ixe to io PBFD...eytixos to prolava epidi ekana 30 imeres karantina kai den kolise o dikos mou Riki...

Arseniko prepei na'ne...to kaimeno!
 
Παιδια εχω νεα. Το πηγα το πουλακι σε ενα petshop πολυ γνωστο στην Θεσσαλονίκη, λειτουργει πολλα χρονια στο κεντρο της Θεσσαλονίκης και ο ιδιοκτητης του ειδικευεται στους παπαγαλους και τα καναρινια. Το ειδε και μου ειπε οτι το πουλακι ειναι μια χαρα (σας ειχα πει οτι ειναι ζωηρο και κελαηδαει) απλα εχει παθει αφυδατωση και αβιταμινωση. (Εκεινη την στιγμη μου εφυγε ενα βαρος) και μου εδωσε βιταμινες σε σταγονες (σαν λαδι ενα πραμα)για να τις βαζω στο νερο και το φα'ι'. Για 10 μερες μου ειπε να κανω την θεραπεια και μετα οτι το πουλακι θα ξαναβγαλει φτερα.Αυτα τα νεα μου
 
Ki ego piga ti Maira se ena giatro tou kontinou pet...mou eipe oti einai mia xara...apla na vazo betadine kathe mera sti karafla...kai vitamines pou les...

...meta tin piga se ena kalo ptiniatro...kaname eksetasis kopranon, fteron kai salion kai anakaliftike to io PBFD ☹

Esis apofasisete...
 
Θα συμφωνησω με την Πωλινα! Οι μαγαζατορες ειναι οι πλεον αναρμοδιοι για να δινουν ιατρικες συμβουλες!
 
Παιδια γεια σας και παλι. Να σας πω τα νεα μου. Ο παπαγαλος εβγαλε ηδη φτερα μετα απο τοσες μερες στο κεφαλι του αλλα οχι σε ολοκληρο το κεφαλι. Εβγαλε φτερα στο τσουλουφι. Θα βγαλω φωτο για να το δειτε. Μηπως ρε παιδια εχει οντως αβιταμινωση και αφυδατωση. Να πω και κατι στον φιλο Ανεστη. Καποτε ειχα μια καναρα η οποια επαθε μολυνση στο ματι. Την πηγα στην κτηνιατρικη σχολη του πανεπιστημιου Θεσσαλονίκης,την ειδε ο ιδιος ο πτηνιατρος και μου εγραψε κατι σταγονες να παρω και μου ειχε πει να κανω και μια θεραπεια με betadine, αλλα παρολα αυτα το πουλακι ψοφησε, επομενως μην ''κατηγορειτε'' τους πουλιατζηδες. Ενταξει συμφωνω οτι μερικες φορες σου λενε αλλα, αλλα αυτο ισχυει και για τους γιατρους.
 
... Ο πτηνιατρος και μου εγραψε κατι σταγονες να παρω και μου ειχε πει να κανω και μια θεραπεια με betadine, αλλα παρολα αυτα το πουλακι ψοφησε, επομενως μην ''κατηγορειτε'' τους πουλιατζηδες. Ενταξει συμφωνω οτι μερικες φορες σου λενε αλλα, αλλα αυτο ισχυει και για τους γιατρους.

Σαφως και ισχυει αυτο που λες. Αλλα και ανθρωποι χανονται, δεν σημαινει ομως αυτο οτι απαραιτητα ειναι ολοι οι γιατροι ασχετοι. 😉
 
Back
Top