Φροντίδα Cockatiel δαγκώνει, γιατί;

thanos123

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
34
Οταν ο αδερφος μου χαιδευει το κοκατιλ μου αυτο και μετα αρχιζει να με δαγκωνει γιατι;
 
Γιατί δεν είναι πλήρως εξημερωμένο, είναι απόλυτα φυσιολογικό αφού φοβάται και προσπαθεί να προστατέψει τον εαυτό του.
 
Οχι αφοκυ καθετε στο χερι μου και ερχεετε οταν το φωναζω αλλα αυτο το κανει μονο οταν βλεπει. τον αδερφό μου
 
Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται γιατί πιο πάνω έγραψες ότι κάθεται και το χαϊδεύει ο αδελφός σου. Αν θέλεις γίνει λίγο πιο αναλυτικός.
 
Λοιπον το εχω 1μηνα και μερικες μερες το εχω στο δωμάτιο μου το κλουβι τις περισσοτερες ορες το εχω ανοιχτω απο πανω το κοκατιλ βγαινει οποτε θελει καμια φορά πηγαινει ο αδερφος μου και το χαιδευει και του διννει ηλιοσπορους
Κατα τη διαρκει που το χαιδευει αυτο θυμωνει και δαγκωνει και εμενα και τον αδερφο μου και για να το ηρεμισω χρειαζομαι μισι ωρα γιατι το κανει αυτο το κοκατιλ μου επεισης τα φτερα πτησης δεν εινναι κομεενα

Λαθος στη δετερη σειρα βαλε τελια στο μερες

Επίσης ερχετε οταν το φωναζω και καθετε στο χερι μου
 
Ίσως εφόσον δεν είναι ακόμα απόλυτα εξημερωμένο, δεν αισθάνεται το ίδιο άνετα με τον αδελφό σου απ' ότι με εσένα και αντιδρά. Η σχέση με τα πτηνά είναι αρκετά προσωπική δεν θα κάνει το πουλάκι ακριβώς ό,τι κάνει μαζί σου και με οποιονδήποτε άλλον. Ο άλλος, ο αδελφός σου εν προκειμένω, θα πρέπει να οικοδομήσει μια μεταξύ τους επίσης σχέση. Πάντα όμως το πουλί θα είναι δεμένο περισσότερο με ένα άτομο. Το ότι μετά δαγκώνει και εσένα προφανώς οφείλεται στον εκνευρισμό που έχει μετά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ian32
Back
Top