Γενικά Cockatiel δεν μιλαει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Billy

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2008
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια δεν ξερω αν ειναι προβλημα αλλα ηδη εχω το κοκατιλ μου 1 μιση βδομαδα και δεν ακουγεται καθολου... φωναζει μονο αμα ακουσει σειρηνα η συναγερμο... Ειναι προβλημα;
 
Eίναι νωρίς ακόμα.Φαίνεται φοβισμένο άστο να προσαρμοστεί στο χώρο σου. Δεν ξέρω από που το πήρες αλλά δεν ξέρεις τι μπορεί να είχε συμβεί και ίσως να μην είχε και τις καλύτερες εμπειρίες από τους ανθρώπους. Δόστου αγάπη και όλα θα πάνε καλά.Απλά μόνο υπομονή και όλα θα έρθουν.
 
ναι φιλε πιστευω οτι αν περασει λιγος καιρος θα αρχισει να προσαρμοζεται... Εμενα η ροπελα μου σε 1 εβδομαδα εχει εξικειωθει παρα πολυ..
 
βρε και με μενα εξοικιωμενος ειναι, απο την τριτη μερα ανεβηκε πανω μου και τον εβγαλα, απλα δεβ φωναζει καθολου... Καθε μερα ομως τρωει απο το χερι μου...
 
βρε και με μενα εξοικιωμενος ειναι, απο την τριτη μερα ανεβηκε πανω μου και τον εβγαλα, απλα δεβ φωναζει καθολου... Καθε μερα ομως τρωει απο το χερι μου...

Μπορεί απλά να είναι ο χαρακτήρας του πουλιού. Το ότι ένα κοκατίλ δεν φωνάζει δεν είναι απαραίτητα κακό. Αφού τρώει και κινείται κανονικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Τον βγάζεις στο μπαλκόνο να έχει ερεθίσματα;
Τα δικά μου αν ακούσουν συναγερμό χαλάνε τον τόπο. Τώρα μου έχουν πάρει τα αυτιά ας πούμε, αλλά τα δικά μου είναι και φωνακλάδικα😱
Σφύρα του κάποια συγκεκριμένη μελωδία και θα δεις οτι μπορεί να σε μιμηθεί... 😀
 
του σφυραω συχνα αλλα τιποτα, ασε το αλλο. Γυρισα σημερα σπιτι και βλεπω ολο το κλουβι μεσα στα σπορια... Εφαγε την μιση ταιστρα και το μισο στικ που ουτε το ακουμπουσε... Επαθα πλακα... Την πρωτη βδομαδα ετρωγε λιγο αλλα αυτο σημερα μου φανηκε υπερβολικο, αυτο ειναι λογικο ρε παιδια;
 
Πολλες φορες με τα στικ παιζουν κιολας... Αλλα κομματια τα πετανε κατω αφου τα ροκανισουν και αλλα τα τρωνε... 😉

Οσο για την ταιστρα μπορει τωρα να ενιωσε πιο ανετα στο νεο του σπιτι και να εφαγε περισσοτερο. Δεν εχουνε ολες τις ημερες την ιδια ακριβως ορεξη οπως και οι ανθρωποι. Αλλες μερες μπορει να φανε λιγο περισσοτερο και αλλες λιγο λιγοτερο.
 
αν το χεις εξω ειναι λογικο! Εμενα επειδη ειναι χοντρα τα καγκελα τα σπουργιτια περνανε το κεφαλακι τους μεσα και του τρωνε το φαγητο!:D αλλα μπορει να ναι και αυτο που σου λεει ο ανεστης!
 
βγαινει εξω οποτε θελει αυτος... Εφαγε παντως παρα πολυ σε σχεση με αλλλες φορες... Να φανταστειτε τωρα εχει φουσκωσει τοσο που μοιαζει με κοτοπουλο...
 
Κανονικα τετοια ωρα που εγραψες το μηνυμα θα επρεπε να κοιμαται ηδη! 😉

Λογικο ειναι να εχει κουρνιασει και να προσπαθει να κοιμηθει! Δεν κανει να το ξαγρυπνας... Πουλακι ειναι...

Μπορεις να σκεπαζεις το κλουβι του με ενα σκουρο πανι και να το βαζεις σε ενα ησυχο δωματιο χωρις θορυβο και τηλεοραση αν γινεται.
 
ετσι του κανω μονο που του αφηνω ενα φωτακι γιατι μερικες νυχτες επεσε κατω και φωναζε...
 
Εμένα μου φαίνεται ότι δεν τους αρέσει και τόσο να τα σκεπάζω.. Μάλιστα όποτε τύχει πλέον να περνάω από δίπλα τους με μια πετσέτα ή κάτι άλλο ογκώδες, κάνουν σαν τρελά.. Ειδικά το σενεγαλεζάκι.. Το cockatiel απλά όταν ετοιμάζομαι να το σκεπάσω φυσάει επιθετικά.. Να επιμείνω ή να προτιμήσω την ώρα του ύπνου να τα ματακινώ σε δωμάτιο που δεν έχει φως;
 
γιατι θες να φωναζει; Καλο ειναι να ειναι ησυχο. Αφου τρωει και παιζει τοτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Τους παπαγαλους που εχω τους διαλεξα προσωπικα με κριτηριο να μην χαλαν τον κοσμο. Και οντως, αυτο το πετυχα.
 
Back
Top