Γενικά Cockatiel εβγαλε τα φτερά πτησης του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tilathan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tilathan

PB New Member
Εγγραφή
9 Νοε 2008
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά καλησπέρα, δεν έχει πολλές μέρες που γύρισα απο την Κίνα όπου είχα πάει για 14 μέρες. Τον Μάρκο (cockatiel) τον είχα αφήσει στη μητέρα μου (σε άλλο σπίτι), άτομο που αγαπάει πολύ τα πουλιά και ξερει και να τα φροντίζει. (άλλαξε περιβάλλον λοιπόν ο Μάρκος για 14 μέρες).

Τις πρώτες μέρες που ήταν στο σπίτι, ξερίζωσε-έχασε κάποια φτερά πτήσης όπως μου είπε η μητέρα μου. Δεν το πρόσεξα αρχικά αλλά φαίνεται ξεκάθαρα αν κοιτάξεις τα φτερά του.
Το θεώρησα λογικό, απο άγχος ίσως..

Το θέμα είναι όμως ότι όταν τον έβγαλα απο το κλουβί συνειδητοποίησα ότι έχει βγάλει τα φτερά απο αριστερό φτερό και δεν μπορεί να πετάξει σχεδόν καθόλου.

Βασικά προσπαθεί αλλα δεν τα καταφερνει.. και φοβάμαι μην χτυπήσει πουθενά..


Τις γνώμες σας... είναι φυσιολογικό έτσι; Καποια συμβουλή ίσως.
 
Τα δικα μου κοκατιλ φετος αλλαξαν ολα τα φτερα πτησης. Στην αρχη δεν τα βγαζα για πτησεις για να μην χτυπησουν. Τωρα εχουν ξαναβγαλει τα νεα τους φτερα και πετανε κανονικα.

Λογικα και του Μαρκου θα ξαναβγουν νεα φτερακια. Εφοσον δεν πεταει καλα οπως λες μην τον βγαζεις εξω για να μην χτυπησει.
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ίσως τον βγάζω προσεκτικά μερικές φορες να ξεπιάνεται... Πόσο καιρό θα κάνει να βγάλει άλλα;
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ίσως τον βγάζω προσεκτικά μερικές φορες να ξεπιάνεται... Πόσο καιρό θα κάνει να βγάλει άλλα;

Σε καμια εβδομαδα απο την στιγμη που επεσαν τα αλλα θα δεις τα νεα φτερα να βγαινουν. Στο μεταξυ να τον βοηθας κι εσυ βαζοντας του πολυβιταμινες στο νερο, κανοντας τον μπανακι και δινοντας του ασβεστιο.
 
Back
Top