Ασθένειες Cockatiel κάθεται φουσκωμένο στον πάτο του κλουβιού στο ενα πόδι

antonis-7-

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2015
Μηνύματα
19
Πόλη
Πειραιάς
To kokatilaki mou είναι η τρίτη μέρα που το έχω και το παρατηρώ ότι κάθετε φουσκωμένο στο πάτο του κλουβιού φουσκωμένο στο ενα πόδι και ανεβαίνει πάνω στο κλαδακι για να κοιμηθεί μόνο.. Είναι ανησυχιτικο;
 
Το αγόρασες εδώ και τρεις μέρες και είναι έτσι; Είναι πολύ ανησυχητικό ίσως το χάσεις ήταν έτσι από όταν το πήπήρες βγάλε φωτογραφίες την κοιλιά και τις κοτσίλιες του.
 
απ οσο θυμαμαι γιατι δεν το ειχα παρατηρησει τοσο μα τοσο πολυ γιατι τον ειχα αφησει να ηρεμησει λιγο στο νεο του περιβαλλον απο την παρασκευη που τον πηρα(απο εκτροφεα) καθεται κατω και ανεβαινει πανω(για να κατσει δλδ με τις ωρες μονο οταν ειναι να κοιμηθει) αλιως την μερα την βγαζει κατω(ισως να φταιει που εχω την τροφη και το νερακι του κατω για να τα βρισκει ετσι μου ειπαν..) στην αρχη η περιοχη της αμαρας ηταν λερωμενη αρκετα σιγα σιγα παρατηρω οτι το καθαριζει ειναι βεβαια λιγο λερωμενη αλλα φενεται να περναει( με το απειρο ματι ετσι νομιζω.. Δν μπορω να τραβηξω καλη φωτο απο κατω γιατι δεν με αφηνει αλλα ο εκτροφεας επειδη τον ειχα παρει τηλ μου χε πει οτι η αμαρα ειναι λερωμενη λογο στρες..) τωρα στελνω 2 φωτο που μπορεσα να τραβηξω οσο καλυτερα.. συμπερασματα δικα σας
 

Συνημμένα

  • rsz_wp_20150209_007[1].webp
    rsz_wp_20150209_007[1].webp
    24,1 KB · Προβολές: 143
  • rsz_wp_20150209_003[1].webp
    rsz_wp_20150209_003[1].webp
    26,9 KB · Προβολές: 179
Τι ηλικία έχει το πουλάκι Αντώνη;
Φυσικά το φαγητό και το νερό θα τα κρεμάσεις τοποθετώντας δίπλα τους μία πατήθρα. Όχι στον πάτο του κλουβιού.
Βγάλε μία φωτογραφία όλο το κλουβί σε παρακαλώ, να δούμε και τις πατήθρες που έχεις.
Οι κουτσουλιές δεν φαίνονται να έχει πρόβλημα αλλά πολύ μικρές για cockatiel. Το βλέπεις να τρώει αρκετά;
 
κοιτα σημερα ηταν η μερα που εφαγε περισσοτερο απ οτι ειδα. Ο εκτροφεας μου ειπε οτι ειδε τα χαρτια της γεννησης και ειναι 69ημερων(εχει ακομα κιτρινο κατω απο τα φτερα πτησης οποτε ειναι καπου εκει 2-4 μηνες) οι πατηθρες ειναι οι κλασσικες ασπρες σκεφτομουν να τις αλλαξω μηπως δεν τον βολευαν γιατι οταν πηγαινε να αναιβει το πρωι καθοταν λιγο πηγαινε περα δοθε και μετα παλι κατω να κατσει... Ο εκτροφεας μου ειπε να του παρω μια πολυβιταμινη επειδη ειναι στην αναπτυξη θελω να ακουσω και τις δικες γνωμες ομως
 
Δύο με τέσσερις μήνες έχουν τεράστια διαφορά για την ανάπτυξη ενός τέτοιου πουλιού (ακόμα και ανθρώπου).
Πιθανότατα το πουλάκι δεν έχει απογαλακτιστεί σωστά, ίσως πάρθηκε και από τους γονείς πριν την ώρα του και του λείπουν βασικά στοιχεία της εκπαίδευσής του.
Πάρε μια χοντρή ξύλινη πατήθρα, βάλε την χαμηλά στο κλουβί και δίπλα κρέμασε τους σπόρους και το νεράκι.
Να του βράζεις αυγό για 15΄και να του δίνεις να δυναμώσει. Να του δίνεις και δυο τρεις φορές την εβδομάδα μήλο, καθαρισμένο, μόνο την ψύχα του μήλου και προπαντός όχι τα κουκούτσια.
Παρακολούθησε σχολαστικά πόσο τρώει. Να βάζεις μία κουταλιά σπόρια και να παρακολουθείς για να τα αναννεώνεις, για να βλέπεις τι τρώει.
Να το έχεις σε μέρος ζεστό και καλά προφυλαγμένο από ρεύματα.
Να μην αλλάζει η θερμοκρασία, πχ όχι κοντά στο καλοριφέρ και όταν σβήσει να πέφτει 3-4 βαθμούς η θερμοκρασία στο κλουβί.
Η αμάρα μάλλον λερώνει επειδή κάθεται κάτω. Οι κουτσουλιές δεν δείχνουν διάρροια.
Να του μιλάς σιγά και ήρεμα, να του περάσει το στρες του βίαιου απογαλακτισμού.
Αν μπορείς, κάνε ένα μείγμα με βραστό αυγό, φρυγανιά ή βρώμη και ελάχιστο νεράκι και τάισέ το στο στόμα, να δεις μήπως προτιμάει ακόμα μαλακή τροφή.
Σ' αυτή την περίπτωση, ίσως χρειαστεί να αγοράσεις κρέμα νεοσσών από petshop για να το συντηρήσεις για λίγες μέρες.
 
θα κανω ολα αυτα που μου λες γιατι δεν θελω να μου παθει κατι μπορει να τον εχω λιγο αλλα εχω κιολας δεθει μαζι του.. επισης κατι που κανει ειναι να τριζει το ραμφος του (πως οι ανθρωποι τριζουν τα δοντια κατι τετοιο)
 
Βάλε σ' ένα μούλτι όλο το αυγό, κρόκο και ασπράδι και χτύπα το με λίγο τρίμμα φρυγανιάς ή κουάκερ, ή και τα δύο και ελάχιστο νεράκι. Κάνε έναν παχύρευστο χυλό και δώσε του με μία μπατονέττα ή κάτι άλλο μαλακό και λεπτό στο στόμα. Να προσέχεις μην το λερώσεις και αναγκαστείς να το πλύνεις.
Εφόσον τρώει μόνο του, βάλε του και σ' ένα δοχείο. Αλλά δεν θα το αφήνεις αυτό στο κλουβί πάνω από πέντε ώρες. Το υπόλοιπο θα το φυλάξεις στο ψυγείο αλλά μόνο για μια μέρα. Όταν θα το δώσεις, θα βγάζεις μια μικρή ποσότητα και θα την αφήνεις να ξεκρυώσει πριν την φάει το πουλί.
Το ράμφος που τρίζει, ίσως από στρες, ίσως από φόβο, ελπίζω να μην σου κρυώνει.
Αν το βλέπεις πολύ μικρό και δεν πετάει, βάλε μια πετσέτα και άστο να κάθεται στα μαλακά και να ζεσταίνεται. Πάνω στην πετσέτα βάλε χαρτί κουζίνας να μην την αλλάζεις συνέχεια από τις κουτσουλιές.
Το βλέπω ότι είναι μικρό και θέλει ακόμα συμπεριφορά νεοσσού.
 
μπορει να πεταξει αλλα θα του βαλω την πετσετα για να μην εχει προβλημα αν και δεν νομιζω οτι κρυωνει γιατι το δωματιο μου ειναι το πιο ζεστο του σπιτιου
 
Back
Top