Ασθένειες Cockatiel κάνει εμετό

JohnMoumos

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
63
Πόλη
Κατερίνη
Καλησπέρα χρόνια πολλά. Το κοκατιλ μια φίλης κανει εμετό και αυτά που βγάζει είναι πορτοκαλί χρωμα επίσης κοιμαται όλη μέρα τι να κάνουμε;
 
Διάβασε αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Δηλητηρίαση-πτηνών-από-βαρέα-μέταλλα.31208/ αγοράστε από το φαρμακείο ενεργό άνθρακα και δώστε στο πουλάκι σύμφωνα με τις οδηγίες της Σίσσυ https://community.petbirds.gr/threads/Ενεργός-Άνθρακας-οδηγίες-χορήγησης-σε-έκτακτη-ανάγκη.24716/

Επίσης βάλτε το κοντά τους θέρμανση να ανέβει η θερμοκρασία 30-32 βαθμούς και τύλιξτε το κλουβί από τις τρεις πλευρές με πανί.

Πες στη φίλη σου να προσπαθήσει να επικοινωνήσει με πτηνίατρο σήμερα https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Εντάξει το πήγε και την έδωσε αντιβίωση και κάτι αλλά να παίρνει.. Θέλω να ρωτήσω εγώ για το δικό μου κάνει να τον δίνω σπόρια χύμα λίγα;
 
Ποια αντιβίωση; Τι ειχε τελικά;

Εγώ είμαι κάθετα αρνητική στις χύμα τροφές και γενικά στους χύμα σπόρους. Είτε με λίγους είτε με πολλούς η ίδια ζημιά θα γίνει.
 
Εντάξει το πήγε και την έδωσε αντιβίωση και κάτι αλλά να παίρνει.. Θέλω να ρωτήσω εγώ για το δικό μου κάνει να τον δίνω σπόρια χύμα λίγα;

παντα συσκευασμενη τροφη καποιας εταιριας! Οχι χυμα!
 
Ρωτάω απλά να ξέρω εγώ πάντα δίνω από συσκευασία... Απλά μου είχαν κάνει δώρο σε σακούλα λίγα γι αυτό.
 
Ρωτάω απλά να ξέρω εγώ πάντα δίνω από συσκευασία... Απλά μου είχαν κάνει δώρο σε σακούλα λίγα γι αυτό.
Δεν αξίζει τον κόπο ούτε τα χρήματα.. Συνήθως είναι αμφιβόλου ποιότητας και μπορεί να βλάψουν το πουλάκι. Δε γνωρίζεις ούτε ημερομηνία λήξης ούτε τρόπο αποθήκευσης ούτε τίποτα. Προσωπικά θα την πετούσα (ίσως σε κανένα πάρκο να φάνε άγρια πουλάκια ανθεκτικοτερα) :)
 
Αυτό έκανα τη πέταξα...
[automerge]1547059802[/automerge]
Λοιπόν το πουλί της φίλης κάνει εμετό από τη Πέμπτη συνέχεια το Σάββατοκυριακο δεν έκανε τη Δευτέρα ότι έτρωγε το έβγαζε και επίσης κοιμόταν όλη μέρα... Μετά το πήγε στο κτηνίατρο και είπε να πάρει τα συγκεκριμένα φάρμακα : Σιρόπι primperan 0.25ml την ημέρα στο στόμα και αντιβίωση aviomycine solution 3 σταγόνες την ημέρα στο στόμα. Τη Τρίτη όλη μέρα δεν είχε κάνει εμετό και δυο ώρες αφού τις έδωσε τα φάρμακα ξαναεκανε χωρίς να βγάλει τροφή μόνο υγρό. Σημερα δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής εμετό και τις έχει δώσει μόνο την αντιβίωση μαζί με νερό. Να σημειώσω ότι από τη Δευτέρα κοιμαται στο πάτωμα ενώ δεν το είχε ξανακάνει ποτέ...
[automerge]1547059844[/automerge]
Επίσης της άλλαξε και τροφή τη παλιά την πέταξε
 
Αν το πουλάκι δε τρώει και κοιμάται συνέχεια θα πρέπει να ταιστεί με κρέμα... Δε γίνεται να κρατηθεί στη ζωή νυστικό και παίρνοντας και φάρμακα.
Έχει επικοινωνήσει με το γιατρό για να του πεί την εξέλιξη και να πάρει νέες οδηγίες;
Θα πρέπει να μπεί σε ζεστό μέρος(ιδανικό θα ήταν θερμοκιτίδα ή νοσοκομειακό κλουβί με τη κατάλληλη υγρασία και θερμοκρασία) ώστε να μη χάνει ενέργεια, στη προσπάθεια του να κρατησει σταθερή θερμοκρασία στο σώμα του...
 
Back
Top