Ασθένειες Cockatiel καθεται ακινητο στο κλουβι και δε μιλαει

Follow*the*rabbit

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Αθήνα
γεια σας! Πηρα χθες ενα κιτρινο cockatiel και ενω στο pet shop ητανε ηρεμο και φαινοτανε καλα και σου μιλουσε κτλ στο σπιτι γινεται ακριβος το αντιθετο. εχει κατσει σε ενα κλαδακι στο κλουβι της και δε μιλαει, εχει σχεδον συνεχεια σηκομενο το λοφιο της και απο χθες δεν εχει φαει ουτε σπορακι ουτε γουλια νερο! Εχω ανγχωθει πολυ και φοβαμαι μην παθει τιποτα κακο! ☹ Της μιλαμε και εγω και ο φιλος μου αλλα λιγα πραγματα, το μονο που κανει ειναι να κατεβαζει λιγακι το λοφιο. Ειναι 18 μηνων μου ειπανε απο εκει που την πηρα. Σημερα επεμενε η μαμα μου να την εχουμε στην κουζινα αντι για το δοματιο αλλα νομιζο ποσ εκει θα τρομαξει περισσοτερο. Τι να κανω; Σας παρακαλω, μια αμεση απαντηση γιατι εχω ανγχωθει πολυ! ☹

υ. Γ. σορυ για ορθογραφικα λαθη!
 
Το πουλακι λογω αλλαγης περιβαλλοντος εχει στρεσαριστει, ειναι λογικο!Βαλτε το κλουβι του σ'ενα ησυχο δωματιο, με την μια πλευρα του κλουβιου να ειναι σε τοιχο, αυτο θα το κανει να νιωσει ασφαλεια.
Αφηστε το να ηρεμισει και ν'ανακαλυψει το κλουβι του πρωτα, οταν ηρεμησει καπως, θα μπορεσει να φαει. Ειναι οι αντιδρασεις του στον καινουριο χωρο και κοσμο και ειναι φυσιολογικες, θελει ηρεμια και ησυχια 😉
 
ευχαριστω πολυ και τους δυο! Λογικο αυτο που ειπες Σισσυ αλλα οταν ανγχωνομαι παθαινω blackout και δε μπορω να σκεφτω... Το πηγαμε στο δωμα που εχει ηλιο, ειναι πολυ ησυχα και βλεπει εξω απο ενα μεγαλο παρα8υρο. αρχισε να μιλαει ασταματητα! :D ελπιζω να αρχισει να τρωει τωρα και να πινει νερακι! Αν οχι θα πεσω απο το δωμα! Ευχαριστω κι εσενα smοkie, θα το εχω υποψιν 😉

ουυυφ...ηρεμησα καπως :)

edit: μολις παρατηρησα οτι εγραψα σε λαθος topic... σορρυ!
 
Καλώς ορίσατε στο PetBird εσύ και το cockatiel σου! Kατά τη γνώμη μου, όσο έχεις άγχος, το καταλαβαίνει & δεν ηρεμεί. Η ψυχραιμία & σταθερότητα θα του εξασφαλίσουν απαραίτητη ασφάλεια, ομαλή γρήγορη προσαρμογή. Καλύτερος είναι ο χώρος που βρίσκονται άνθρωποι για να έχει παρέα, η κουζίνα θέλει πολύ προσοχή, (όχι υδρατμούς, καπνούς, μυρωδιές από teflon κ.ά.). Της έβαλες το ίδιο φαγάκι με το pet; Σιγά - σιγά θα συνηθίσει το νέο της κλουβάκι και εσάς, δε θα φοβάται, θα αποβάλλει το άγχος, και θα αρχίσει να δείχνει τον καλό της χαρακτήρα, αφού η αγάπη σας είναι δεδομένη.
 
Ευχαριστώ Μαρία :) Είναι καλύτερα σήμερα, ευτυχώς. Δεν πρόλαβα όμως να δώ αν έφαγε γιατί είχα αργήσει για τη δουλειά. Αλλά λογικά πρέπει να έχει φάει. Ναί, πήρα από εκεί φαγάκι οπότε είναι το ίδιο, όπως και βιταμίνες κτλ.

Ευχαριστώ όλους πάλι :D
 
Back
Top