Φροντίδα Cockatiel και γυμνασια

thanasis76

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Ερμούπολη
καλησπερα! σημερα εγινε η γενικη καθαριοτητα στο κλουβι και αυριο που θα ειμαι σπιτι θα γινουν τα πρωτα γυμνασια (εκπαιδευση ) στα κοκατιλ μου...
τι θελω να πω...
εδω και 10 μερες που τα εχω δεν εχουν φαει τιποτε αλλο απο τροφη μυγμα και αμμο...
τους εχω βαλει αυγο, λαχανικα, φρουτα, ρυζι, το ξυλακι λιχουδια, ψωμι...
το μονο που δοκιμασαν και λιγο τσιμπισαν ηταν το ψωμι...
αυριο λοιπον που θα ειμαι σπιτι και το πρωι οπως καθε μερα τα ξυπναω και τους αλλαζω το φαγητο και το νερο και μετα σιγα σιγα πανε και τρωνε, αυριο θα εχουμε αλλαγη στο προγραμμα...
στο ενα μπολ θα εχει αυγο στο αλλο ριζι με λαχανικα και στο αλλο φρουτα...😱

οπως καταλαβαινετε θα φαω πολυ κραξιμο απο τα κοκατιλ μου αλλα ειναι για καλο τους...
ελπιζω να πετυχω το σκοπο μου...
 
Ωραια Θαναση! Ομως μην τους βγαλεις την τροφη απο το κλουβι για να αναγκαστουνε να τα φανε γιατι εχουνε μαθει αλλιως και η αλλαγη θα ειναι μεγαλη και αποτομη. Εσυ να τα προσφερεις συνεχεια και θα τα φανε οταν θελουνε. Τουλαχιστον θα τα δοκιμασουνε και σιγα σιγα θα τρωνε οποια τους αρεσουν. 😉 Το φαγητο που φτιαχνεις και κρατας στο ψυγειο να προσεχεις να μην αλοιωνεται μετα απο καποιες ημερες.
 
αυριο η τροφη μιγμα απο το κλουβι θα φυγει τελειος! Θα εχει μονο αυτα που ειπα...
εξαλου το κανω κυριακη επιδη θα ειμαι εδω
για καλο δικο τους το κανω, πρεπει να μαθουν να τρωνε σωστα🙄
οσο για το φαγητο που φτιαχνω δεν το κραταω! το πρωτο που εφτιαξα το πεταξα σε 5 μερες...
σημερα τους εφτιαξα φρεσκο να εχουν για αυριο...
τι αλλο να κανω τις ωρας ειναι ολα...😛
αυριο η θα κανουν διαιτα η θα φανε αυτα που θελω εγω...
 
Ναι αλλα αυτο που λες δε λεγεται θα μαθουν, λεγεται θα τα αναγκασω. Δεν βρισκω το λογο να τα πιεσεις τοσο εντονα τοσο συντομα τη στιγμη που τα εχεις μια εβδομαδα και καλα καλα με το νεο τους σπιτι δεν εξοικειωθηκαν. Θελουν πολυ υπομονη τα πουλια και η "μαθηση" δεν ερχεται απο τη μια στιγμη στην αλλη. Με την ιδια λογικη εαν οταν ησουν μικρος δεν ετρωγες φακες επρεπε η μητερα σου να σε αφησει νηστικο μεχρι να τις φας η να σε κανει να τις δοκιμασεις να δεις αν σου αρεσουν δελεαζοντας σε με τροπο. Το πρωτο λεγεται καταπιεση και το δευτερο εκπαιδευση.

Στα λεω αυτα με φιλικο τονο και υφος παντα προσπαθωντας να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω, δε θα ηθελα να τα παρεις στραβα. :)
 
Σύμφωνα απόλυτα με τον Ανέστη. Αυτό που θα κάνεις είναι σαν τιμωρία... Επειδή δεν τρως φρούτα και λαχανικά θα τα φας με το ζόρι ή θα μείνεις νηστικός! Δεν πάει έτσι αυτό. Σιγά-σιγά θα μάθουν. Εσύ να τα βάζεις στο κλουβί και όταν αυτά συνηθίσουν στο νεό τους περιβάλλον και στο νέο τους ''αφεντικό'' θα νιώσουν πιο άνετα κι ελεύθερα και θα αρχίσουν να δοκιμάζουν νέες γεύσεις από μόνα τους. 🙂
 
παιδια σας ευχαριστω που απαντατε και χαιρομαι που συζηταμε! Δεν περνω κατι στραβα απο αυτα που λετε αλλα μαλλον δεν καταλαβατε καλα η εγω σας μπερδεψα...
αυριο θα ειμαι σπιτι οποτε το πρωι θα τους βαλω ολα αυτα που δεν τρωνε...
αν δω οτι μεχρι το μεσημερι δεν εχουν φαει θα τους τα ανακατεψω με μιγμα τροφη...
δεν θελω να τα πιεσω και καλα με το ζορι αλλα θελω να δω αν δεν εχει μιγμα θα φανε;
δεν ειναι καταπιεση πιστευω αυτο...
και οταν εμεις ειμασταν μικρα δεν νομιζω να διαλεγαμε τι τρωμε...
μας εδειναν οτι ηταν το σωστο για να μαθουμε..
δεν θελω με τιποτα να τα πιεσω, ισα ισα το κανω για καλο τους να τρωνε απο ολα τα καλα και να τρεφονται σωστα...
δεν ειμαι βρε κανενας τυραννος!😱
απλα θελω να δω αν δεν εχει μιγμα δεν θα δοκιμασουν απο τα αλλα...
και εμεις αν ειχαμε μαθει να τρωμε πιτσα μονο δεν θα θελαμε λαχανικα και οσπρια...
αλλα κανονικα θε επρεπε να μας πιεσουν λιγο...
ολα τα λεμε φιλικα, δεν θελω να τα παρετε στραβα...
 
οκ Θανάση τότε, αν είναι για λίγες ώρες μόνο πάει καλά.:) Αν όμως δεις ότι δεν τρώνε αυτά που τους έβαλες, να τους βάλεις την κανονική τους τροφή 😉
 
οκ Θανάση τότε, αν είναι για λίγες ώρες μόνο πάει καλά.:) Αν όμως δεις ότι δεν τρώνε αυτά που τους έβαλες, να τους βάλεις την κανονική τους τροφή 😉

αν με καταλαβες καλα τα λατρευω γενικα ολα τα ζωα...
τα κοκατιλ μου τα αγαπησα πριν καν τα παρω...
δεν υπαρχει περιπτωση να τα ταλαιπορησω,.
να τα μαθω θελω να τρωνε σωστα...
δεν βιαζομαι αλλα μονο καθε κυριακη μπορω να κανω τετοιες δοκιμες...
αν δεν τρωνε θα τους βαλω να φανε, δεν θα τα αφησω ετσι...
 
ναι βρε καταλαβα.😛 Αν δεν τα λατρευες δεν θα τα εκανες ολα αυτα
Απλα εγω το ειπα για να το δουν και αλλοι που εχουν καποια απορια ή θελουν να κανουν αυτο που θα κανεις εσυ, για πληροφορηση με λιγα λογια:D
 
ναι ναι δικιο εχεις! Μην τα αφησει κανενας στην πεινα...
παντος τωρα μολις μου εδειξαν οτι εχουν μαθει κατι...
καθε μερα στις 8.45 τους κλεινω τα φωτα για να κοιμηθουν...
τωρα ξεχαστικα με εσας που γραφω και μου φωναξαν...
ειδα την ωρα και ηταν 8.50 και ειχουν κατσει εκει που κοιμουντε και περιμεναν να τους σβησω τα φωτα...
ειδα οτι αργησα 5 λεπτα και μου φωναξαν...
πολυ χαρικα...
τουλαχιστον εχουν καταλαβει οτι τα φροντιζω και τα προσεχω εγω!
 
καλησπερα! Χθες κυριακη οπως ειχα πει θα δοκιμαζα να τους μαθω να τρωνε κι αλλα φαγητα...
το πρωι αφου τα ξυπνησα εγω:D ( να δω ποτε ια με ξυπνανε αυτα)
εκανα το γενικο καθαρισμα και τους εβαλα στο ενα μπολ ζυρι με λαχανικα, στο αλλο αχλαδι και στο αλλο αγγουρι...
αφου κατεβηκαν, μολις τα ειδα φωναζαν... σαν να μου ελεγαν τι ειναι αυτα:D
για να μη σας κουραζω εφαγαν ρυζι με λαχανικα και δοκιμασαν λιγο αχλαδι αλλα μαλλον δεν τους αρεσε...
αφου ειδα οτι εφαγαν λιγο τα αφησα μεχρι το μεσημερι...
και μετα δοκιμασα να τα φερω λιγο κοντα μου αλλα δεν τα καταφερα...
ανοιξα την πορτα και κρατουσα στο χερι μου ενα κουταλι που μεσα ειχε μιγμα σπορια...
οσο κι αν τους μιλουσα γλυκα να ερθουν να φανε δεν τα καταφερα...
το ενα ολο πηγαινε να κανει κινηση να κατεβει και κατι του φοναζε το αλλο και εκανε πισω... 😡
τους εβαλα μετα στο ενα μπολ νερο και πηγαν κατευθειαν για μπανιο, αλλα δεν χωρουσαν:D και αφου ειδα οτι θελουν μπανιο σημερα τους εφτιαξα ενα στα μετρα τους...
θα το βαλω σε λιγο...
ξεχασα να σας πω οτι την χυμα τροφη την αλλαξα, το ενα πετ σοπ μου εφερε αυτη που βλεπετε στην φωτο που ειναι για κοκατιλ...
 

Συνημμένα

  • DSC04509.webp
    DSC04509.webp
    21,4 KB · Προβολές: 64
Μια άλλη λύση είναι να αναμίξεις στη ταίστρα τους φρουτάκια ψιλοκομένα με τους σπόρους τους..Ίσως έτσι δοκιμάσουν πιο εύκολα. Εγώ το κάνω όταν θέλω να κάνω το cockatiel μου να δοκιμάσει κάτι νέο που δεν είναι και πολύ ''εύκολη''..
 
Μόνο που πρέπει μετά από κάποιες ώρες να αφαιρούμε τα φρούτα από το κλουβί των πουλιών και να μην τ' αφήνουμε μέρες στην ταϊστρα (τα φρούτα). 😉
 
Ε, αυτό εξυπακούεται! Εμείς τρώμε φρούτα αλλιωμένα;
 
Back
Top