Γενικά Cockatiel με άλλα είδη παρέα

Follow*the*rabbit

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Αθήνα
να ρωτησω κατι βρε παιδια... υπαρχει προβλημα αμα βαλω στο ιδιο κλουβι με την cockatiel μου ενα αλλο πουλακι; Lovebird ας πουμε ή καποιο παρομοιο ειδος. εχω σκεφτει να παρω και αλλο ενα για να εχει παρεα η Pistol αλλα σκεφτομουν να μην ειναι παλι cockatiel. Και αμα παρω αρσενικο λετε να γινει τιποτα και βγουν αβγα; 😱
 
οχι δεν γινετε(εκτος απο εξερεσεις)... Και καλο ειναι να μην βαζουμε διαφορετικα ειδοι στο ιδιο κλουβι!
αν θες να εχει παρεα καλυτερα παρε ενα αλλο κοκατιλ...
 
όπως πολύ σωστά σου τα πε ο Άγγελος, καλό είναι να αποφευγουμε την συγκατοίκηση διαφορετικων ειδών παπαγάλων..
Γίνεται μόνο αν έχεις μια πολύ μεγάλη κλούβα, έτσι ώστε να νιώθει το κάθε είδος ότι κατέχει τον δικό του χώρο.
Το πρόβλημα είναι ότι οι παπαγάλοι είναι αρκετά κτητικά είδη..Ακόμα και τα κοκατίλ μεταξύ τους μπορεί να τσακωθούν άσχημα για το ποιός θα κοιμηθεί που..
 
Συνφωνω με τον Αγγελο. Καλυτερα να μην εβαζες στο ιδιο κλουβι διαφορετικα ειδη παπαγαλων! Δεν υπαρχει περιπτωση να ταιριαξουν απολυτα και μαλιστα θα διακινδυνευσεις την υγεια και σωματικη ακαιρεοτητα τους! Αυτο συμβαινει λογω διαφορετικης χωρασ προελευσης που σημαινει αλλες διατροφικες συνηθιες,τροπο ζωης ακομα και το μεγεθως! Θα ταν λοιπον προτημοτερο, αμα θες παρεα για το κοκατιλ σου, να βαλεις ενα κοκατιλ παλι. Δεν καταλαβαινω, ομως, γιατι σε τρομαζει η ιδεα μιας γεννας! Ειναι ενα απο τα πιο επιθυμητα πραγματα του κατοχου ενος παπαγαλου! Μην ανησυχεις ειναι αντιθετα κατι το πολυ ωραιο. Κοιτα και εδω https://community.petbirds.gr/threa...-ringneck-και-cockatiel-στο-ίδιο-κλουβί.8735/
 
απλα μου ηρθε η ιδεα σημερα που τα εβλεπα ποσο γλυκουλια ητανε καποια μεταξυ τους στο κλουβι του πετσοπ στην Αθήνας. κανανε αγαπιτσες το ενα στο αλλο με τα ραμφη τους, και ειπα. Γιατι να μην εχει ενα αλλο πουλακι να κανει παρεα η δικια μου... ειδα και κατι Lovebirds (δεν ειχα ξαναδει, ή δεν ειχα δωσει σημασια) και ητανε τοσο ομορφα που ειπα να συνδιασω αυτα τα δυο και να παρω ενα να εχει παρεα η μικρη. αλλα αφου λετε οχι, τοτε ενταξει :) ισως καποιο κοκατιλ αργοτερα.
Η ιδεα της γεννας δε με φοβιζει σαν ιδεα αλλα.. Πως να το εξηγησω... Αν ας πουμε πεθανει καποιο μικρο δε θα μπορεσω καν να το κοιταξω, ποσο μαλλον να το πιασω για να το βγαλω απο το κλουβι! Επισης δε θα ηθελα να τα πουλησω μετα, ιδεολογικος παραγοντας, οποτε θα επρεπε να βρω ανθρωπους που να τα θελουνε και αν δεν βρεθει κανεις; Μου εχουνε δημιουργησει τα hamster μου ψυχολογικα γιατι δεν περιμενα η αληθεια ειναι να ζευγαρωσουνε.. Και στο τελος απο 2 ποντικια σε ενα κλουβι βρεθηκα με 13 hamster σε 2 κλουβια! 😛 αναγκαστικα τα εδωσα στον πετσοπα μου ολα και κρατησα μονο ενα. καμια σχεση βεβαια τα ποντικια με τα πουλια αλλα... Ειναι ανγχος. :)
 
Back
Top