Φροντίδα Cockatiel με αγρια συμπεριφορα

submarine1981

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2008
Μηνύματα
50
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας... Εχω 2 κοκατιλ μαλων θηλυκα πρεπει να ειναι και τα δυο(θα ανεβασω φωτο) και τα πηρα απο αγγελια. 3 χρονον το ενα και 1 το αλο. το 1ος χρονου σαν να του πεφτουν τα φτερα... Πρεπει να αλαζει φτερωμα.
Το προβλημα μου ειναι αλο. ενω ανοιγω την πορτα βγαινουν εξω, τα φροντιζω τα μιλαω τα σφυραω, οταν παω σιγα σιγα και με χαμηλο τονο φωνης να βαλω να ανεβουν στο χερι μου το ενα φευγει μακρια και το αλο ανοιγει το στομα του περνοντας αμυντικη σταση(ετοιμαζετε να με δαγκωσει☹) Αφου τα φροντιζω και τους εχω τα παντα, γιατι δε με εμπιστευονται; Πηγα σημερα με μια λιχουδια που τους αρεσει να τους το δωσω με το χερι και ετοιμαζοταν να με δαγκωσει το ενα☹ οταν αφισα την λιχουδια τοτε την πλησιασε και τσιμπαγε!
Μηπως επειδη ειναι μεγαλα σε ηλικια και εχουν μαθει αλους για αφεντικα(τα εχω παρει απο αγγελια εφημεριδας) εμενα δε με θελουν; Τα πηρα για να εχω παρεα και εγω και αυτα. Θα ηθελα να καθονται διπλα μου να ερχονται στο χερι μου. αλα... Δε βλεπω τετια διαθεση απο αυτα...☹
τι λετε εσεις; καλυτερα να επερνα μικρο ταισμενο στο χερι; η δεν παιζει και τοσο ρολο;☹
Α! Ξεχασα... Τα εχω 3 εβδομαδες περιπου
 
Δεν είμαι ο πλεον αρμόδιος για να σου δώσω εξηγήσεις αλλα αυτο που λένε όλοι εδω είναι ΥΠΟΜΟΝΗ και συνεχή φροντίδα! Οπότε ηρέμησε και σιγα σιγα θα δείς οτι θα αλλάξουν τα πράγματα! Κοιτα αν είναι να τους δώσεις κάτι (λιχουδιά) καλό θα είναι να την δίνεις αρχικά έξω απο το κλουβί, να σας χωρίζουν τα κάγκελα γιατί τους προκαλεί υπερβολικό στρες αν βάλεις το χέρι σου στο χώρο τους (μέσα στο κλουβί)! Επειτα απο καιρό και αφού δείς οτι έρχονται στα κάγκελα για να φάνε βάλε σιγα σιγα και με πολυ αργές κινήσεις το χέρι σου μέσα και καπου καπου σε σήμειο μακρυα τους έτσι ώστε να τα αναγκάσεις να έρθουν αυτά σε εσένα κι οχι να τους το δώσεις στο στόμα και όταν με το καλό σε εμπιστευτουν μπορείς να ξεκινήσεις να τα ακουμπάς στα ποδια και μετα προς το κεφάλι! Αυτα που σου γράφω αν τα είχα κάνει πριν τρία χρονια εγω τωρα θα ζούσε ο παπαγάλος μου...
 
υπομονη λοιπον... Αντε να δουμε... Εσενα τι επαθε ο παπαγαλος σου και δε ζει;
 
Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να σε εμπιστευτούν. Δεν ξέρεις τι εμπειρίες είχαν από τον προηγούμενο σπίτι τους. Είναι λογικό να σε φοβούνται. Μπορεί να μην είναι εξημερωμένα. Τους μεταφέρεις το άγχος σου, χαλάρωσε.Αξίζουν όμως μια καλύτερη διαβίωση μαζί σου ακόμα και αν δεν καθίσουν ποτέ στο χέρι σου. Καλή τύχη.
 
Με υπομονή όλα γίνονται. Μπορεί εγώ να μην είχα πρόβλημα με το κοκατιλάκι μου, αλλά ο ξάδερφος μου είχε. Το είχε πάρει από άλλον και ήταν πολύ αγριεμένο. Δάγκωνε κάθε φορά που έβαζες το χέρι σου μέσα στο κλουβί. Τώρα όμως, μετά από 3 μήνες έχει ηρεμήσει και κάθετε στο χέρι του. Οπότε μη το βάζεις κάτω. Καλή συνέχεια.
 
Μακαρι ρε παιδια. τα φροντιζω οσο μπορω. τους εχω πολυ καθαρο κλουβι(εχω καθαρισει τα ξυλαρακια τους,τις ταιστρες τους) καθε μερα αλαζω νερο. Μονο που αισθανομαι οτι τους εχω λιγα παιχνιδια. Εχω ενα κατι κουδουνακια να κρεμοντε με κλωστη, ενα σκινι και κατι κρικους μεγαλους. αλα δε δειχνουν ενδιαφερων για παιχνιδι. τι να πω. επρεπε να επερνα μικρης ηλικιας παπαγαλους γμτ. Αλα δε πειραζει. τουλαχιστον βρηκαν ενα σπιτι και καποιον να τα φροντιζει. κατι ειναι και αυτο.
 
3 εβδομάδες που τα έχεις ειναι πολυ νωρίς ακόμα για να σε εμπιστευτούν. Ακόμα καλά καλά δεν θα έχουν συνηθήσει τον καινούργιο τους χωρο (το σπίτι σου) πόσο μάλλον εσένα. Μετά δεν ξέρουμε τι εμπειρίες είχαν τα πουλιά απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη τους. Εγω λοιπόν θα σου πρότεινα να τα έχεις σε ένα δωμάτιο που είσαι την πιο πολύ ώρα της ημέρας. Να κάνεις ήρεμες κινήσεις όταν πλησιάζεις το κλουβί τους. Να τους δίνεις διάφορες λιχουδιές. Να τους μιλάς με ήρεμο και γλυκό τόνο και πάνω απο όλα να τους δώσεις χρόνο...Χρόνο να σε γνωρίσουν και τα γνωρίσεις. Με υπομονή, φροντίδα και αγάπη όλα γίνονται!
 
Back
Top