Ασθένειες Cockatiel με διάρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gtsaka
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gtsaka

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2014
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα
το ενα απο τα δυο cockatiel μου η Αρτεμις σημερα το απογευμα καθεται στον πατο του κλουβιου. Την εβγαλα λιγο εξω και ηταν πιο υποτονικη απο συνηθως. Εκανε μια κουτσουλια και παρατηρησα οτι εχει διαρροια. Μπορει να ειναι κατι τυχαιο, να την πειραξε κατι που εφαγε;δινω μπροκολο συχνα πυκνα, σημερα ομως δεν εδωσα. Να απευθυνθω σε κτηνιατρο; Μεχρι αυριο το μεσημερι δεν προλαβαινω λογω δουλειας
 
καθεται στον πατο του κλουβιου.
Το 1ο είναι κυρίως ανησυχητικό. Πήγαινέ την. Γνωρίζω μία πτηνίατρο ειδικευμένη και πολύ καλή στον Πειραιά. Μην ξεχνάς ότι έχεις δύο και φαντάζομαι μένουν στο ίδιο κλουβί. Αρα δεν πρόκειται μόνο για το ένα...
 
Καλησπερα
το ενα απο τα δυο cockatiel μου η Αρτεμις σημερα το απογευμα καθεται στον πατο του κλουβιου. Την εβγαλα λιγο εξω και ηταν πιο υποτονικη απο συνηθως. Εκανε μια κουτσουλια και παρατηρησα οτι εχει διαρροια. Μπορει να ειναι κατι τυχαιο, να την πειραξε κατι που εφαγε;δινω μπροκολο συχνα πυκνα, σημερα ομως δεν εδωσα. Να απευθυνθω σε κτηνιατρο; Μεχρι αυριο το μεσημερι δεν προλαβαινω λογω δουλειας
Ναι να απευθυνθείς... Μην την αφήσεις... Βλέπεις όλα Σαββατοκύριακο το παθαίνουν. Κ εμένα ήταν υποτονικό με μαύρες λίγη διάρροια κ έχουμε ένα σωρό αρρώστιες. Έχουμε δύο εβδομάδες που παλλευουμε και όταν φάνηκε όταν ήταν καλύτερα μου ήρθαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων και άσε... Τι δεν έχει..
[automerge]1548440976[/automerge]
Ναι να απευθυνθείς... Μην την αφήσεις... Βλέπεις όλα Σαββατοκύριακο το παθαίνουν. Κ εμένα ήταν υποτονικό με μαύρες λίγη διάρροια κ έχουμε ένα σωρό αρρώστιες. Έχουμε δύο εβδομάδες που παλλευουμε και όταν φάνηκε όταν ήταν καλύτερα μου ήρθαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων και άσε... Τι δεν έχει..
Επίσης ΠΡΟΣΕΧΕ απευθυνθούν σε κάποιον που γνωρίζει από πτηνά...
 
Εσυ ξερεις αν εφαγε κατι! Εφαγε κατι διαφορετικο απο οτι συνηθως; Ποι ειναι η διατροφη τους; τα εχεις μεσα στο σπιτι; το καλυτερο ειναι να τα πας αμεσα σ εκαποιο πτηνιατρο!
 
Αυτο ειναι το θεμα. Να απευθυνθω σε καποιον που ξερει. Γνωριζω για ενα κτηνιατρικο διαγνωστικο κεντρο στην Κομμοτηνη που κανει διαγνωση αν στειλεις κουτσουλια σε αλουμινοχαρτο και θεωρειται πολυ καλο,ισως να το ξερετε και εσεις, το θεμα ειναι μη χασω πολυ χρονο. Την παρατηρω ειναι δραστηρια και τρωει κανονικα, οταν φαει κινειτε στον πατο σαν να ψαχνει κατι με το ραμφος της, αυτο το κανει εδω και λιγο καιρο, σκεφτομαι μηπως ειναι ασχετο αυτο. Μηπως νιωθει την αναγκη να κανει φωλια η τιποτα τετοιο. Παντως εβαλα ηλεκτρολυτες στο νερο.
Οσο για το τι εφαγε, δεν εφαγε κατι διαφορετικο, βαζω λαχανικα συχνα καροτο, μπροκολο κλπ. Σημερα παντως δεν εδωσα.
Αυτη τη στιγμη καθεται στον πατο ακριβως στην γωνια και εχει σηκωσει τον ποπο της προς τα πανω,το ραμφος της δλδ ακουμπαει στη σχαρα του κλουβιου
 
Εκεί στείλε αύριο κουτσουλιές και πάρε τηλ. Οτι είναι επείγον να σε εξυπηρετήσουν άμεσα. Εκεί έχω απευθυνθεί κι εγώ αν διαβάσεις το θέμα μου τηλέφωνο πτηνιατρου για έκτακτα περιστατικά. είναι πολύ καλό για εμένα τουλάχιστον... Μην καθυστερείς.. Και χάνεις άσκοπα χρόνο.έτσι έπαθα εγώ.. Του έδωσα μια αντιβίωση και το τάραξε το καημένο από κτηνίατρο που στην πραγματικότητα δεν γνώριζε από πτηνά κ καθυστέρησα...
 
Γιατί δεν πηγαίνεις κάπου στην Αθήνα για να γλιτώσεις χρόνο;
Είμαι κι εγώ της άποψης ότι πρέπει να απευθυνθείς σε πτηνιατρο όσο είναι νωρίς.
Αν μένει Αθήνα Ζωή... Μια χαρά... Τότε και τώρα μπορεί να ψάξει...
 
Μηπως αυτη η συμπεριφορα δειχνουν οτι θελει να κανει αυγα;να της παρω φωλια;
Μηπως αυτη η συμπεριφορα δειχνουν οτι θελει να κανει αυγα;να της παρω φωλια;
Εάν τα έχεις ελεύθερα στο σπίτι ψάχνουν για φιλιά; Δλδ πάνε σε σημεία που έχουν κρυψώνα πίσω από φωτογραφίες η γωνίες από βιβλία; Πάνε εκεί που δεν πήγαιναν; Τότε ψάχνει για φωλιά. Το ξέρω γιατί και σε εμένα έτσι έκανε και η κουτσουλιές ήταν μεγάλες. Και όταν έκανε τα αυγά ακόμα μεγάλες ήταν. Αν την βγάζεις στο μπαλκόνι τότε υπάρχει περίπτωση να σου έχει αρρωστήσει από τα άλλα τα πουλιά γιατί στα δικά μου όταν τα είχα έξω, μάθανε τα σπουργίτια και έτρωγαν από τα σπόρια που έπεφταν. Αλλά τότε μου είχε αρρωστήσει το αρσενικό. Είχε μαζέψει ζουζούνια στα φτερά του. Δες το και αυτό.
 
Παιδια εκανε αυγο σημερα. Το πεταξα, δεν ξερω αν και ποσα θα ακολουθησουν. Συμφωνα με τον προηγουμενο κατοχο τωρα ειναι ενος ετους περιπου. Δεν ειναι λιγο περιεργο να ερθει σε οιστρο στο πρωτο ετος και να κανει αυγα;Η Ιολη που ειναι μαζι της ειναι σχεδον 4,την εχω ενα χρονο περιπου δεν ειχε δειξει κατι τετοιο. Οσο για τις κουστουλιες ειναι ακομα υδαρες, δεν δειχνει κατι αλλο ομως ανησυχητικο. Σκεφτομουν να τις δωσω σε εργαστηριο για εξεταση ειτε να τις στειλω στο γνωστο στην Κομοτηνη, ειτε σε μια κτηνιατρο στην περιοχη που δουλευω και που μπορει να το αναλαβει (40 ευρω κοστος, στο αλλο δεν ρωτησα), αλλα μαθαινω οτι οταν ειναι να γεννησουν πολλες φορες τυχαινει να εχουν διαρροια, δεν ειμαι σιγουρος τι να κανω...
 
Οι κουτσουλιες που ειναι ετσι οφειλονται στο οτι εκανε και θα κανει αυγα! Ειναι απολυτα φυσιολογικο! Μη παθαινουμε πανικο με το παραμικρο βρε παιδια! Πολλα θυληκα και πριν τον εναμιση χρονο μπορει να κανουν αυγο! Δεν ειναι ο κανονας αλλα ειναι κατι που μπορει να συμβει!
 
Παιδια ολα καλα. Εκανε 2 αυγα με διαφορα 2 ημερων. Της τα πηρα φυσικα, δεν νομιζω να κανει αλλο, δεν τριγυρναει πια στον πατο του κλουβιουκαι οι κουτσουλιες ειναι νορμαλ .
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες.
 
Παιδια ολα καλα. Εκανε 2 αυγα με διαφορα 2 ημερων. Της τα πηρα φυσικα, δεν νομιζω να κανει αλλο, δεν τριγυρναει πια στον πατο του κλουβιουκαι οι κουτσουλιες ειναι νορμαλ .
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες.

Συνήθως είναι το ελάχιστο 3, αλλά δεν υπάρχει αρσενικό και δεν μιλάμε για φυσιολογική αναπαραγωγική διαδικασία. Αν το πουλάκι είναι ήμερο σταματάς αυστηρά να το ακουμπάς οπουδήποτε κάτω απο το λαιμό. Μόνο κεφάλι και λαιμό για χάδια. Καλό είναι να αυξήσεις τις ώρες ύπνου μέχρι 14-15 και δεν δίνεις αυγοτροφή, αυγό, μπισκότα κτλ.
 
Back
Top