Ασθένειες Cockatiel με εντερικά προβλήματα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyriamK

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
876
Πόλη
Berlin
Καλή χρονιά σε όλους καταρχάς, εύχομαι για όλους μας το 2009 να είναι καλύτερο του προηγούμενου :)

Το θηλυκό μου κοκατίλ παρατήρησα σήμερα ότι έχει φουσκωμένη κάτω κοιλία και κολλημένα κόπρανα. Πρόκειται για κάποια είδους δυσεντερία; Έχει φάει λίγο σήμερα το πρωί, αλλά έχει αστάθεια και έχει κάτσει στο κάτω κλαράκι. Καθαρίζεται και ξεψειρίζεται αλλά την βλέπω ότι δεν νιώθει καθόλου καλά.☹

Πώς μπορώ να την ανακουφίσω μεχρι να πάω στον γιατρό;
Της έχω βάλει φάρμακο στο νερό της Beaphar που ειναι για το έντερο. Δεν πίνει όμως.
Μάλλον είναι πολύ σοβαρά τα πράγματα;
Να την έκανα ένα ντουζάκι με ψεκαστήρα να καθαρίσει και να φύγουν οι ακαθαρσίες;
 
Καλη Χρονια Μυριαμ. :)

Ντουζακι δε θα στο προτεινα διοτι αφου ειναι αρρωστη ισως την κανει πιο ευαισθητη και δε θελει και πολυ αφου ειναι ηδη ταλαιπωρημενη να αρρωστησει περισσοτερο. Καλυτερα να την πιασεις με μια πετσετα και να τη γυρισεις αναποδα και να πλυνεις μονο το λερωμενο σημειο με χλιαρο νερο και μετα να τη σκουπισεις λιγο. Και κρατα το κλουβι σε ζεστο δωματιο. 😉
 
Ανέστη σε ευχαριστω για την απαντηση.
Μαλλον προκειται για κατι σοβαρο, γιατι δεν εχει ενεργηθει απο το πρωι και εχει φαει ελαχιστα. Στο λερωμενο σημειο, φαινεται οτι εχει μαζευτει πολλες κενωσεις μαζι.. Η γιατρος μου ειπε να την παω εκει για παρακολουθηση για λιγες μερες, μηπως χρειαστει ορό.
Ελπιζω να προλαβω το χειροτερο.
 
Ευχομαι να πανε ολα καλα! Οι κουτσουλιες δηλαδη ειναι πολυ στεγνες και βγαινουν με το ζορι; Ρωτησες τη γιατρο να μπορεις να της δωσεις λιγο νερο με μια συριγγα; Βεβαια αν ειναι να τη δει συντομα αφησε το πανω της. Να την εχεις ζεστη και στο αυτοκινητο και καλυτερα σκεπασμενη γιατι κανει κρυο. Να μας ενημερωσεις αν θελεις και για τα νεοτερα οταν μαθεις!
 
Μυριαμ τι εγινε τελικα με το πουλακι; Ειναι καλυτερα;
 
Έχω νεότερα, γιατί δυστυχως μόνο σήμερα κατάφερα να πάω στον γιατρό.
Η Figoline έπαθε εναν αποφρακτικό ειλεό.. Ο γιατρός μας έκανε μια απόφραξη, και μια ακτινογραφία που έδειξε ότι κάτι υπάρχει ακόμα χαμηλά στην κοιλιά της. Υπάρχει περίπτωση να είναι και σπασμένα αυγουλάκια (Ανέστη ακούς; :) ) ή περιττώματα.. Η κοιλιά της είναι ακόμα πρησμένη, μου είπε να συνεχίσω το Aviomycine Για άλλες 5-6 μέρες και καθημερινά να της δινω παραφινέλαιο με σύριγγα απο το στόμα καθώς και να της τρίβω την κοιλίτσα..
Ίσως και να την σκαπουλάραμε.
Ευχαριστώ που ενδιαφέρεστε :)
 
Ευχομαι να αναρρωσει το συντομοτερο!

Τα αυγα σου ειπε πως μπορει να σπασανε μεσα στην κοιλια της; Αυτο με την παραφινη απο το στομα θα την κανει να εχει νερουλες κουτσουλιες για οσο την παιρνει σωστα;
 
Ευχομαι να αναρρωσει το συντομοτερο!

Τα αυγα σου ειπε πως μπορει να σπασανε μεσα στην κοιλια της; Αυτο με την παραφινη απο το στομα θα την κανει να εχει νερουλες κουτσουλιες για οσο την παιρνει σωστα;

ευχαριστούμε για τις ευχές:D

Μου είπε ότι το έχει συναντήσει άλλες δυο φορές, μία σε ένα καναρίνι και άλλη μία σε Lovebird. Την αιτία δεν την ρώτησα αλλά είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά κατά τον ίδιο τρόπο όπως φράζει το αυγό μέσα και δεν μπορεί να βγει.
Το παραφινέλαιο θα βοηθήσει υποτίθεται να διευκολυνθεί με τις κουτσουλιές και να "καθαρίσει", άρα θα είναι και νερουλές.

Μιας και ειναι και ατίθασο πουλί θα δίνω καθημερινά μάχη για να της το δίνω, 3 φορές την μέρα🙄 Ελπίζω να καταλάβει ότι είναι για το καλό της..
 
ia sou Myriam,

den seleis na rotas ton iatro, na kanei mia AKTINOGRAFIA ; An pragmatika einai spasmeno aygo einai poli epikindino na exei esoteriki moragia apo ta spasmena tsoflia.
Eisai siguri afto kserei gia poulia; Signomi pou rotao ala mou fenete den kserei akribos ti therapia prepei na kanei.
Px den ksero pou kolai to Aviomycine.
 
Γειά σου Αλέξανδρε.
Έκανε ακτινογραφία, την έχω στα χέρια μου.

Το πουλί είχε στουμπώσει, δεν μπορούσε να ενεργηθεί, αφού περιττωματα/διάρροια είχαν αποφράξει την αμάρα (αν το λέω καλά). Πρώτα αφαίρεσε ότι υπήρχε από κακά, μέχρι που φάνηκε η αμάρα κι επειτα έκανε ακτινογραφία γιατί το πουλί είναι πρησμένο χαμηλά στην κοιλιά.

Η ακτινογραφία έδειξε ότι αυτά μπορεί να είναι σπασμένα τσόφλια ή παλιά κακά που έχον μείνει εκεί επειδή είχε παθει "στουμπωμα" από την πολλή διάρροια.
To Aviomycine κολλάει μόνο στην διάρροια η οποία προκάλεσε το να κολλήσουν και να μην μπορεί να ενεργηθεί κανονικά.
Λες, η θεραπεία δεν είναι σωστή;
 
Myriam den selo na se tromakso.

Stin aktinografia ta ayga (kai zoflia) fenounte san stin fotografia.

Ego iksera mexri tora, an ena aygo espase, prepei na pernoune ta tsoflia me enxirisi, gia aft rotisa.

An to pouli exase logo pressarisma arketa ygrasia, ginoune i kotsilies skliro. Tote prepei na dinis elektrolites, na min xani to pouli iperboliko ygrasia.

Ala kato kato prepei na kserei o kiniatros ola afto. Selo na pistebo aftos kserei ti kani.
 

Συνημμένα

  • Ei-Roentgen.webp
    Ei-Roentgen.webp
    5,2 KB · Προβολές: 82
Περαστικα στο πουλακι! Γραφε μας τα νεα του, αρα σημαινει οτι ειναι θηλυκο κι οχι αρσενικο οπως νομιζαμε;:D
 
Μόλις της έδωσα παραφινέλαιο, και την άφησα ελεύθερη να κάνει μια βόλτα..
Δεν είναι πολύ καλά το πουλί. Έχει αστάθεια, μερικές φορές την βλέπω να έχει δύσπνοια, η διάρροια συνεχίζεται και δεν ξέρω τι να κάνω.
Όρεξη έχει αρκετή, και νερό πίνει με αντιβίωση.
Και το ένα ποδαράκι της εχει βγάλει έναν μικρό ρόζο από κάτω και την πονάει στο περπάτημα.. Να πετάξει δεν αποπειράθηκε καν. Με δάγκωσε πολύ, πράγμα που δεν κάνει συνήθως όταν την έπιασα και της έδωσα την παραφίνη με σύριγγα..
Θα σας ανεβάσω και φωτό σε λίγο, καθώς και την ακτινογραφία αν τα καταφερω με τον σκάνερ..
Σας ευχαριστώ που νοιάζεστε :)
 
Μυριαμ νομιζω πως ειναι καλο να την κρατησεις καπου ζεστα αν μπορεις και μην την αφηνεις καλυτερα να ταλαιπωρειται με βολτες σπαταλωντας ενεργεια ακομη. Οι κουτσουλιες βελτιωθηκαν; Ενεργειται κανονικα;
 
ναι κανονικά ενεργείται. Στα ζεστά είναι Ανέστη.. Εκτός αν εννοείς να της βάλω δίπλα σόμπα; Το καλοριφέρ είναι αναμμένο και είναι στο σαλόνι..
Την άφησα λίγο έξω και της μίλησα ήρεμα για να καταλάβει ότι θέλω μόνο το καλό της. Εξάλλου μπήκε μόνη της στο κλουβί πάλι.

Ελπίζω μόνο να αποφύγουμε τα χειρότερα. Δεν μπορώ ούτε να το σκεφτώ.
 
ναι κανονικά ενεργείται. Στα ζεστά είναι Ανέστη.. Εκτός αν εννοείς να της βάλω δίπλα σόμπα; Το καλοριφέρ είναι αναμμένο και είναι στο σαλόνι..
Την άφησα λίγο έξω και της μίλησα ήρεμα για να καταλάβει ότι θέλω μόνο το καλό της. Εξάλλου μπήκε μόνη της στο κλουβί πάλι.

Ελπίζω μόνο να αποφύγουμε τα χειρότερα. Δεν μπορώ ούτε να το σκεφτώ.

Οχι δεν εννοουσα διπλα στη σομπα... Απλα να εχει ζεστη ο χωρος. :)
 
Σκάναρα την ακτινογραφία, αλλά δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα..☹
Αν έχετε καμιά ιδέα πείτε μου. Έτσι είναι η κυρία σήμερα.
 

Συνημμένα

  • DSC00701.webp
    DSC00701.webp
    37 KB · Προβολές: 106
  • DSC00702.webp
    DSC00702.webp
    32,4 KB · Προβολές: 103
  • DSC00700.webp
    DSC00700.webp
    32,1 KB · Προβολές: 98
Back
Top