Ασθένειες Cockatiel με κατάθλιψη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alita

PB New Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2010
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας! 'Ηρθα κι εγώ να απεθυνθώ στην παρέα καθώς χρειάζομαι καμία ιδέα γιατί είναι λίγος καιρός τώρα που έχω αρχίσει να απελπίζομαι.. Έχω ένα θηλυκό cockatiel 18 χρονών το οποίο από πάντα ήταν πολύ φοβικό και αρκετά αντικοινωνικό (έχω αρκετά πουλιά,διάφορα είδη,είναι η μόνη που φαίνεται τόσο απόμακρη).. Ότι κι αν έχω κάνει δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον για τίποτα.. Είχα ένα αρσενικό το οποίο μας άφησε πέρσυ στα 22 του χρόνια και ήταν πολύ υπερπροστατευτικός μαζί της. Εκείνος μπαινόβγαινε στο κλουβί όποτε ήθελε, εκείνη δεν ήθελε ποτέ να βγει από το κλουβί. Όταν το αρσενικό ήταν έξω για αρκετή ώρα εκείνη πάθαινε πανικό κι άρχιζε πάντα να τον φωνάζει, εκείνος με την πρώτη φωνή εμφανιζόταν δίπλα της και πραγματικά αυτή φαινόταν να αισθάνεται πιο ασφαλής.. Απ' όταν "έφυγε" λοιπόν το αρσενικό εκείνη φέρεται ιδιέτερα περίεργα.. Στην αρχή το θεώρησα λογικό και ήξερα ότι θα της ήταν δύσκολο.. αργότερα κάπως συνήλθε αλλά δεν ήθελε να μείνει ούτε λεπτό μόνη της! Όταν καθάριζα τα κλουβιά από τα άλλα πουλιά (τα πάω σε άλλο δωμάτιο γιατί όταν πετάνε έντονα μέσα στο κλουβί εκείνη αναστατώνεται ιδιέτερα) κι έμενε μόνη της πάθαινε αμοκ! Χτυπιόταν τόσο στο κλουβί που έχει τύχει να ματώσει τα φτερά της από το έντονο χτύπημα στα κάγκελα.. Πλέον βλέπω ότι θέλει να υπάρχει κάποιος στον χώρο είτε εγώ είτε τα υπόλοιπα πουλιά αλλά να μην την ενοχλεί κανείς! Δεν της αρέσει να είμαι κοντά στο δικό της κλουβί αλλά της αρέσει (σχετικά) να βρίσκομαι στον χώρο.. 'Οταν της βάζω τροφή για αρκετή ωρα μετά είναι ανήσυχη.. Και μετά μαζεύεται και κοιμάται για ώωωρες.. Τον τελευταίο καιρό κι εδώ είναι που πλέον δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. Το μόνο που κάνει είναι να κάθεται σε μια συγκεκριμένη πατήθρα χωρίς να κουνιέται ΟΛΗ ΜΕΡΑ με μόνη εξαίρεση όταν θα πάει να φάει και να πιεί! Τόσο που μάλλον "μουδιάζει?" και πέφτει στο πάτωμα, αρχίζει να χτυπιέται από την τρομάρα και ανυσηχώ ότι πάλι θα χτυπήσει (προχθές χτύπησε το πόδι της στην ταϊστρα της από το άτσαλο-ξέφρενο πετάρισμα, ευτυχώς όχι σοβαρά, τώρα είναι εντάξει)... Δώστε καμία ιδέα ρε παιδιά.. Πως θα μπορούσα να την κάνω να νοιώσει πιο άνετα? Ή τουλάχιστον να μην παθαίνει εγκεφαλικά κάθε φορά που πάω να της βάλω φαγητό.. Δεν ξέρω.. από την μία φαίνεται να μην έχει διάθεση για ζωή κι από την άλλη χτυπιέται τόσο που φοβάμαι ότι θα έχει κάνα σοβαρό ατύχημα..
 
Δύσκολη ακούγεται η κατάσταση...
Πρώτα θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε ειδικό κτηνίατρο για εξωτικά ζώα, να αποκλειστεί κάτι οργανικό που μπορεί να της προκαλεί χρόνιο πόνο ή αδυναμία και να συζητούσατε αναλυτικά τις συνθήκες ζωης της μήπως σας συμβουλέψει καλύτερα.
Μπορει πχ να έχει κάποια δυσκολία στην όραση, αρθριτικά, να ειναι υπερβαρη, να εχει κάποιο παράσιτο κτλ.

Μετά αν δεν υπάρχει κατι παθολογικό δοκιμάστε τί την ανακουφίζει και την κινητοποιεί στο περιβάλλον ώστε να την ενθαρρύνετε να αυτοαπασχοληθεί.
Έχετε δοκιμάσει να της αφήνετε ραδιοφωνο μήπως νιώθει λίγο παρέα;
Η διατροφή της είναι πλήρης; ο ήλιος την βλέπει καθόλου; (όχι μεσα στη ζέστη βέβαια αλλά ενα 10λεπτάκι ηλιος την ημέρα βοηθάει στην διάθεση και στην σύνθεση βιταμίνης D).
Παιχνίδια έχει; αν τα εισάγετε πολύ σταδιακά (μερα μερα να τα φέρνετε πιο κοντα σρο κλουβί και μετά μέσα) ώστε να μην φοβηθεί; έχετε δοκιμάσει foraging tray με σποράκια μήπως κινητοποιηθεί λίγο; ή παιχνίδια με κεχρί μέσα;
Το μπάνιο της αρέσει;
Στο κλουβί της εχει χώρο να πεταξει;

Αν δείχνει ενδιαφέρον για φωνές και παρουσία αλλων κοκατίλ μονο και δεν τρέχει κάτι άλλο, μήπως θα ήταν πιό χαρούμενη σε σπίτι με άλλα κοκατίλ; Είναι σχετικα μεγάλη (ζούνε και 30+ χρόνια βέβαια κάποια) και ίσως να είναι δύσκολο να της βρίσκατε κάποιον σύντροφο σε παρόμοια ηλικία αλλιώς ισως να ήταν καλή ιδέα (αν τον δεχόταν ποτέ), απλά αν είναι νεώτερος και να τα πάνε καλά κάποια στιγμή θα μείνει αυτός μόνος του πρόωρα.
Τα άλλα πουλακια που έχετε τί ειδος είναι;

Οι ερωτήσεις που έγραψα είναι πιό πολύ για να τα σκεφτείτε εσείς μήπως και σας έχει διαφύγει κάτι. Βασικό πιστεύω ειναι πρώτα να την δει ειδικός(όχι απλός κτηνίατρος).
 
@myr Ευχαριστώ για την απάντηση... Την έχει δει γιατρός και μάλιστα εκείνος μου είχε πει ότι είναι ιδιέτερα φοβική από την αρχή.. οπότε μου είχε εξηγήσει πως να κινούμε γύρω από το κλουβί ώστε να μην ταράζεται με το παραμικρό (όταν την είχα πρωτοπάρει δεν μπορούσα ούτε φαγητό να της βάλω,είχαμε μεγάλη πρόοδο από τότε).. Τελευταια φορά που την πήγα ήταν όταν άρχισε να "πέφτει" (αυτό που είπα ότι δείχνει σαν να μην έχει διάθεση για ζωή)... Την βρήκε μια χαρά στην υγεία της πέρα από ένα θέμα στο πόδι που οφείλεται όπως μου είπε κι εκείνος στο ότι δεν κινείται καθόλου και στέκετε μόνο σε ένα σημείο. Γι αυτό είπα να στείλω κι εδώ μήπως βρω έναν τρόπο να κουνηθεί χωρίς να χτυπιέται σαν τρελή! Παιχνίδια μέσα στο κλουβί δεν έχω καθώς έτσι όπως κάνει σίγουρα θα χτυπήσει κάπου και ο γιατρός μου είχε πει ότι είναι καλύτερα να μην έχει.. Παλιά που είχα κάποια τα δεχόταν..κάποια φοβόταν ακόμα και που τα κουναγε ο αέρας.. Βέβαια μου δώσατε μια ιδέα με τα παιχνίδια με κεχρί μέσα (κι ευχαριστώ πολύ γι αυτό!).. Το είχα κάνει παλιότερα με άλλο πουλί και είχε αποτέλεσμα αλλά δεν ήταν τόσο φοβικό, θα δοκιμάσω λοιπόν με τον τρόπο που αναφέρατε και εύχομαι έστω σιγά σιγά να γίνει κάτι! Τα υπόλοιπα πουλιά είναι 2parrotlet 1finch 1καναρίνι και 1parakeet με τα οποία νοιώθει αρκετά άνετα αρκεί κανένα να μην πλησιάζει το κλουβί της.. Το περίεργο είναι ότι ναι μεν δεν θέλει να είναι κοντά σε κανέναν αλλά δεν θέλει σε καμία περίπτωση να μένει μόνη! Στα τόσα χρόνια που την έχω κατά καιρούς είχα δίαφορα πουλιά (ακόμα και άλλα cockatiel) δεν έδειξε ποτέ κανένα ενδιφέρον πέρα από τον Νίνο (το αρσενικό που ανέφερα) ήταν πάντα μία ιδιέτερη περίπτωση.. αρκετά δύσκολο πουλί... θα ήθελα όμως να μπορούσα να την κινητοποιήσω λίγο χωρίς να φοβάται τόσο..γιατί δεν μπορώ άλλο να την βλέπω να μαραζώνει έτσι.. 🙁
[automerge]1624740227[/automerge]
Ένα νέο αρσενικό ίσως είναι η λύση.
Το είχα σκεφτεί στην αρχή, αλλά πέρα του ότι είναι μεγάλη σε ηλικία και ένα νεότερο άρα και πιο δραστήριο αρσενικό σίγουρα θα την τρόμαζε αρκετά. Γενικά έχει και θέματα κοινωνικότητας και δεν ξέρω κατα πόσο θα το δεχόταν..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και μένα η απωλεια ισορροπίας με προβλημάτισε αρκετά...
Σίγουρα βέβαια την έχει επηρεάσει και η απώλεια που σε συνδυασμό με τις δυσκολίες που είχε από μικρή το κάνει περίπλοκο.

Λεπτομέρειες για foraging tray είχα γράψει εδώ: https://community.petbirds.gr/threa...-αναπαραγωγική-συμπεριφορά.41331/post-2470353

Μακάρι να την βοηθήσει λίγο να περνάει την ώρα της💔
 
Θα το πηγαινα σε ενα γιατρο σε πρώτη φαση να δω εαν εχει κατι οργανικο.

Σιγουρα πιστεύω επηρεάστηκε απο την απώλεια του αρσενικού. Εχω ενα ζευγάρι και εαν η θηλυκιά φύγει απο το οπτικο πεδίο του αρσενικού αυτος αρχιζει να φωνάζει επίμονα.
 
Back
Top