Ασθένειες Cockatiel με μαύρο ρουθούνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης moybis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

moybis

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2023
Μηνύματα
2
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπέρα σας!!πριν 20 μέρες αγόρασα ένα κοκατιλ.Μετα από 5-6 μέρες περίπου το κοκατιλ μου άρχισε να κοιμάται παρά πολλές ώρες ξυπνούσε μόνο για να φάει και μετά ξανακοιμοταν.Το πήγα στο κτηνιατρείο και τον βρήκε πολύ χάλια,μου είπε ότι μάλλον δεν θα τα καταφέρει.Μου έδωσε αντιβίωση και κάποιες βιταμίνες.Μετα από 10 μέρες (σήμερα δηλαδή)τον ξαναπήγα για να τον δει..
Είναι πολύ καλύτερα και ευτυχώς πήρε και κάποια γραμμάρια η γιατρός δεν το πίστευε ότι τα κατάφερε!!!
Το θέμα όμως είναι ότι μέσα στο ρουθούνι του έχει μια μαυρίλα σαν να έχει κάτι μέσα.Μου είπε ότι δεν είναι καλό αυτό και ότι πρέπει να κάνουμε εξετάσεις.Ειναι ένα μικρόβιο μου είπε..θα περιμένουμε τα αποτελέσματα και βλέπουμε πως θα κινηθούμε .Εσείς γνωρίζετε κάτι γι'αυτό? μήπως έχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο?
 

Συνημμένα

  • IMG_20230121_125522.webp
    IMG_20230121_125522.webp
    235,5 KB · Προβολές: 28
@moybis
Το cockatiel σου φαίνεται μικρό, περίπου 2-3 μηνών, είναι πουλάκι που μόλις έχει απογαλακτιστεί.
Σίγουρα κάτι έχει γίνει λάθος, και μάλλον δεν είσαι εσύ υπεύθυνος.
Φυσιολογικά τα ρουθούνια του θα έπρεπε να είναι στεγνά και καθαρά.
Όταν τα ρουθούνια είναι πρησμένα, φραγμένα, βουλωμένα, λερωμένα ή υγρά, είναι πιθανό ένα ξένο αντικείμενο, ακάρεα, ή κάποια βακτηριακή ή μυκητιακή λοίμωξη να προκαλεί το πρόβλημα.
Τα περισσότερα κοκατίλ διατηρούν τα ρουθούνια τους καθαρά φτερνίζοντας και χρησιμοποιώντας τα νύχια τους για να αφαιρέσουν τη βρωμιά.
Οι βακτηριακές ή μυκητιασικές λοιμώξεις είναι δύο από τους πιο συνηθισμένους λόγους για τη μόλυνση της μύτης.
Η έλλειψη καθαρού αέρα είναι επίσης υπεύθυνη, ιδιαίτερα όταν το A/C ή ο θερμαντήρας είναι ανοιχτός.
Όταν τα φίλτρα λερώνονται, σπόρια μυκήτων και βακτήρια αναπτύσσονται και μπορούν να μπουν στη μύτη του cockatiel και αυτοί οι οργανισμοί να προκαλέσουν δευτερογενείς λοιμώξεις.
Συνήθως, οι ρινικές αυτές λοιμώξεις αντιμετωπίζονται εύκολα με αντιβιοτικά ή μυκητοκτόνα.
Είναι θετικό που δεν χάνει βάρος.
Διάβασε και τις οδηγίες για την φροντίδα των ρουθουνιών στα cockatiel.
Ακολουθείσε τις συμβουλές της γιατρού, και εύχομαι καλή ανάρρωση.
 
Bάλε μας φωτγοραφίες σε έντονο φυσικό φως ημέρας απο ολόκληρο το πουλάκι αν μπορείς. Η εικόνα που μας έβαλες δεν είναι ενδεικτική για κάτι αλλά δεν δείχνει και πολλά.
 
Back
Top