Ασθένειες Cockatiel με προβλημα ή οχι;

Follow*the*rabbit

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Αθήνα
Οπως θα ξερετε καποιοι πήρα ενα παπαγαλακι cockatiel πριν 6 μερες. Τις 2 πρωτες μερες ητανε πολυ ηρεμο και ουτε ετρωγε, επινε κτλ. Τοτε την ειχαμε στο υπογειο μαζι μου αλλα σκεφτηκαμε οτι το καλυτερο θα ητανε να παει στο δωμα (2ος οροφος) που εχει ενα μεγαλο παραθυρο να βλεπει εξω και αρκετο φως (δεν εχει ηλιο απο εκει που βλεπει το παραθυρο αλλα ειναι αρκετα φωτεινα).Απο τοτε μιλαει πολυ και τρωει και ολα. Ομως εχω παρατηρησει κατι. Αρκετες φορες τρεμει σα να κρυωνει. Χωρις να φουσκωνει τα φτερα της ομως. Ή τα φουσκωνει λιγακι. Ειναι φυσιολογικο; 😕 Σα να εχει παρκινσον ειναι. Μηπως απλα με φοβαται ακομα; Αλλα και οταν την ειδα στο κλουβι της πριν την παρω απο το πετσοπ, ετσι εκανε. και νομιζα πως κρυωνε και γιαυτο την πηρα!

Επισης της πεφτουνε φτερακια. Την 3η μερα ενα μεγαλο και μετα πουπουλακια. συνηθως 1-2 τη μερα αν και δεν το ειχα προσεξει μεχρι που μου το ειπε ο φιλος μου και η μαμα μου χθες.

Και κατι αλλο... Ο πετσοπας που την πηρα μου εδωσε 2 βιταμινες που δεν εχω ιδεα τι ειναι! Και οι 2 ειναι σε μικρο μπουκαλακι πλαστικο ημιδιαφανες (ιδιο με αυτο που πουλανε στα φαρμακεια το οξυγενε ας πουμε ή το ιωδιο, αν καταλαβατε τι εννοω) και η μια ειναι κοκκινο χρωμα και η αλλη νομιζω μπλε... Και μου ειπε να της βαζω 1 φορα καθε βδομαδα απο 5 σταγονες απο το καθε μπουκαλακι... Τι να κανω; Προς το παρων της εβαλα, αφου και αυτος της εβαζε ετσι και αλλιως, αλλα το θεμα ειναι τι ειναι αυτες η βιταμινες και αν πρεπει να της δινω. Νομιζω πως θα τισ αλλαξω με καποια καλη μαρκα παντως. Απ'οτι καταλαβα τη δοσολογια την εφτιαχνε αυτος... 😕

Επισης (σας εχω πρηξει το ξερω!) οι κουτσουλιες της.. Δε ξερω.. Δε μου φαινονται ιδιαιτερα νορμαλ. σα να ειναι πιο αραιες απ'ότι θα επρεπε. Ναι, της εχω παντα φρουτα μεσα και λαχανικα (ας πουμε χθες της εβαλα ανακατεμενα, μπροκολο, ροδι, μπανανα, μηλο, σπανακι, μαρουλι.) αλλα δε νομιζω να τα τρωει. Πολλες φορες τα βρισκω πεταμενα κατω γιατι την εμποδιζουνε στο να φαει τα σπορακια! Λετε να φταιει το φαγακι;

Τελικα... Μηπως να την παω σε πτηνιατρο να την κοιταξει; Γιατι ο πετσοπας... Κατι δε μου πηγαινε με αυτον, δε ξερω τι! Ισως να ειναι και η ιδεα μου αλλα... Το μαγαζι ειναι, μικρο και καταθλιπτικο, και αναρωτιεσαι πως και δεν εχει κλεισει ακομα. Πουλαει μονο πουλια και απο αυτα λιγα πραγματα. Καναρινια και τετοια... Ειναι στην οδο Σατωβριανδου. Οδος καθετη στην 3η Σεπτεμβριου ακριβως πισω απο τον Hondo Center της Ομονοιας (σε περιπτωση που καποιος τον ξερει).

Οι συμβουλες σας παντα ευσπροσδεκτες!

Υ. Γ. sorry για την εκθεση!

ξεχασα να προσθεσω οτι ειναι 18 μηνων.. Τουλαχιστον ετσι μας ειπε ο πετσοπας.
 
Καταρχην δεν κουραζεις κανεναν. :)

Φτιαχνει ο ιδιος ο μαγαζατορας υδατοδιαλυτες βιταμινες; 😱 Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο! Γιατι τις πηρες; Υπαρχουν ετοιμες απο εταιρειες που εχουν μελετησεις τις αναγκες των πουλιων και δεν φτιαχνουν ενα διαλυμα "κουτουρού". Γνωμη μου ειναι αν ισχυει κατι τετοιο να μην τις ξαναδωσεις αυτες στο πουλι και να πας να αγορασεις απο ενα αλλο καταστημα βιταμινες μιας εταιρειας. Και προσοχη στην ημερομηνια ληξεως. 😉 Με μια διατροφη με αρκετα φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθε ημερα οπως λες οτι κανεις αλλα σε ξεχωριστο μπολ μπορεις να μειωσεις τη χρηση βιταμινουχων σκευασματων. Τα φρουτα και τα λαχανικα καλο ειναι να τα απομακρυνεις μετα απο 3-4 ωρες τωρα το χειμωνα και 1-2 το καλοκαιρι.

Αυτο με το τρεμουλιασμα των φτερων το κανουν οι περισσοτεροι παπαγαλοι σε καποιες στιγμες χαλαρωσης. Το δικο σου το κανει συνεχεια; Η αναπνοη του πως ειναι;
 
αργησα λιγο αλλα εδω ειμαι παλι :)
ναι κι εγω ετσι πιστευω, πως ειναι βλακεια να της δωσω κατι που δεν εχω ιδεα τι ειναι! ασε που μας εκλεψε κανονικα 😡 τελος παντων ομως. Α ρωτησα και στον πετσοπα μου, και μου ειπε πως δε χρειαζεται να τις δινω βιταμινες χωρις να υπαρχει λογος... Οποτε απλα μου εδωσε κατι αποξηραμενα φρουτακια της prestige για παπαγαλους. και πηρα και stickακια και συσκευασμενο φαγητο. Αν δεν κανω λαθος της prestige ολα. τι λες;
Οσο για το τρεμουλιασμα.. Εεε, δεν το κανει και συνεχεια συνεχεια αλλα αρκετα συχνα. και φυσικα οταν την πολυπλησιαζουμε, αμα δεν εχει και ορεξη κι ολας, μασ κανει και hiiisss σαν τη γατα 😛
Λες να την παω σε πτηνιατρο; ο φιλος μου και ο πετσοπας μου λενε πως ειμαι υπερβολικη...
 
Αν θελεις να πας το παπαγαλάκι σου προληπτικά σε εναν γιατρό, δεν θα σε απέτρεπα. Το θεωρώ μάλιστα μια πολύ σωστή κίνηση γιατί είναι καλύτερα να προλαμβάνεις, παρα μετά να τρέχεις και να μην φτάνεις. Παρατηρησε το πουλάκι σου αρκετές φορές για λίγα λεπτά καθε μέρα και προσπάθησε να αξιολογήσεις τις αντιδράσεις του. Αν εχεις αμφιβολία σχετικά με τις κενώσεις του, βαλε μια φωτογραφία για να σε βοηθησουν όσοι γνωρίζουν. Οτι δήποτε παρατηρησεις στην αναπνοή, στα πόδια, στο φτέρωμα, ή στην διάθεση του πουλιου, αναφερέ το στο γιατρό. Εδω θα βρέις και λίστα με ειδικευμένους πτηνίατρους σε περίπτωση που χρειαστείς. Καλο θα ήταν να ρωτήσεις τον γιατρό τι ιατρικά σκευάσματα θα πρέπει να έχεις στο σπίτι σε ώρα ανάγκης. Γιατι με τα πουλιά ποτέ δεν ξέρεις... Ενα μικρό φαρμακείο για πουλιά, είναι απαραίτητο σε όλους τους κοτόχους πτηνών.

Να μην αγοράζεις ποτέ χυμα προιόντα... Δεν ξέρεις τι περιέχουν, και απο πότε τα εχει ο μαγαζάτορας στην κατοχή του. Απέφυγε στικάκια ή αλλα παχυντικά. Μονο συσκευασμένα και παντα προσοχή στιν ημερομηνλία λήξεως...
 
Χλόη κι'εγώ είμαι υπέρ της συμβουλευτικής επίσκεψης σε πτηνίατρο, στον οποίο θα αναφέρεις πόσο συχνά τρέμει, για τα πουπουλάκια που χάνει. Όλοι συνιστούν μόνο συσκευασμένα προϊόντα, όσο για τα λαχανικά, τα δίνουμε ξεχωριστά από τα σποράκια σε άλλο μπωλ πάντα φρέσκα και όσο θέλουν ας φάνε. Τα σποράκια μόνιμα, ανανεωμένα (όχι μαλακωμένα από τα λαχανικά). Φωτογράφισε και τις κουτσουλίτσες που δε σου αρέσουν να του δείξεις (με e-mail ή σε CD).
 
Καλησπερα και απο μενα. Η γνωμη μου ειναι να τον παs αυριο κι'ολαs στον πτηνιατρο, ετσι για να σου φυγει και η ιδεα. Εμενα ετρεμε αμεσωs οταν ετρωγε και ηθελε χαδια για τουλαχιστον μεχρι να κοιμηθει επανω μου. Πιστευω οτι ηταν μια εκφραση χαλαρωσηs και χαραs μαζι...
 
χμ, απ'οτι λετε δε θα επρεπε να ανγχωνομαι... ενταξει! Μια προληπτικη επισκεψη δεν κανει κακο φυσικα. χεχε. Οκ! Ευχαριστω παιδακια! :D
 
Back
Top