Αναπαραγωγή Cockatiel με προβλημα δυστοκιας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης orcinius
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

orcinius

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2015
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα
καινουργιος στο φορουμ
ενα cockatiel μου ειχε φουσκωσει αρκετες μερες τωρα και δεν γεννούσε
εδειχνε να λαχανιαζει και το εψαξα λιγο στο νετ
ειδα οτι μπορει να εχει προβλημα με την γέννα οποτε βουρ στο γιατρο.
του εκανε ενεση ασβεστιου και ακτινογραφια
τελικα εχει ενα αυγο το οποιο ειναι κατω στην κοιλια του.


στο ζουμι τωρα. μου ειπε οτι αμα δεν γεννησει σε μια μερα οτι θα χρειαστει επεμβαση
αν και ορνιθολογος που κανει επεμβασεις ορθοπεδικες δεν μου εδωσε ελπιδες και
μου ελεγε οτι δεν εχω αλλη λυση αλλα δεν εχω και πολλες πιθανοτητες.
Και οτι θα ειναι σε αναισθησια κλπ κλπ
δλδ μου ακουστικε πληρωσε να μην εχεις τυψεις αλλα δεν το βλεπω ...


στο λοιπον πρωτον διαβασα οτι υπάρχουν και αλλες μεθοδοι εκτος απο το νυστέρι
και δευτερον να πληρωσω οτι χρειαστει αλλα παραπέμψετε με σε καποιον με εμπειρια γιατι ο μικρος (μικρη δλδ αλλα του έμεινε το βασιλης! ) ειναι μέλος της οικογενείας..


Ευχαριστω πολύ
 
Orcinius, μόνο του είναι το πουλάκι και κάνει αυγά ή ζευγάρι; Έχει κάνει κάποια ήδη ή στο πρώτο παρουσίασε το πρόβλημα;
Εφόσον βέβαια το πήγες σε γιατρό και μάλιστα ειδικό, λίγα μπορούμε να πούμε εμείς. Θέλεις να μας πεις ποιος γιατρός είναι;
Επίσης διάβασε το σχετικό άρθρο του φόρουμ Δυστοκία των πτηνών | PetBirds Λες ότι του έκανε ειδική ένεση ασβεστίου, εμείς χορηγούμε υγρό ασβέστιο κατευθείαν στο στόμα του πουλιού όπως θα διαβάσεις και στο άρθρο.
Η προηγούμενη διατροφή του ποια ήταν; Σουπιοκόκκαλο και άλλες πηγές ασβεστίου είχες διαθέσιμες για το πουλάκι;
Μην προσπαθήσεις να βοηθήσεις μόνος σου την γέννα του αυγού, είναι πολύ επικίνδυνο για την ζωή του πουλιού.
Στο φόρουμ υπάρχει μία λίστα με κτηνιάτρους που ασχολούνται με πτηνά Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds δες κατ' αρχήν τηλεφωνικά αν μπορείς να εξυπηρετηθείς από κάποιον.
Να ξέρεις ότι το θέμα είναι υπερεπείγον.
Εύχομαι τα καλύτερα!
 
δεν θελω να αναφερθω στο γιατρο σε μορφη δυσφήμισης μια χαρα ανθρωπος ηταν απλα δεν μου εδωσε καθολου σιγουριά στο θεμα του χειρουργιου.

Ασβεστη εχει κανονικα στο κλουβι του τις κλασσικες καρδουλες απο τα πετ σοπ

δεν ειναι η πρωτη φορα που γεννα ειναι σε σχεση με την μαμα μου lol .

Δεν ειδα να προσπαθει να γεννησει πριν απλα επειδη ηταν πρησμένο καποιες μερες και δεν εκανε αυγο το πήγα στο γιατρο

γιατι διαβασα και εγω τα περι γεννας
 
Δεν γνωρίζω κατά πόσο η καρδούλα και άλλα περίεργα τετράγωνα σκευάσματα ανταποκρίνονται στο ασβέστιο που υποτίθεται ότι έχουν. Προτίμησε το σουπιοκόκκαλο, βάλε και ένα μείγμα από όστρακα, και τσόφλι από αυγό στο κλουβί πέρα από το υγρό ασβέστιο που προανέφερε η Μαρία.
 
Συμφωνώ για το σουπιοκόκκαλο που σου είπε η Μιράντα πιο πάνω.
Σ' αυτήν την φάση πρέπει να χορηγήσεις υγρό ασβέστιο κατ' ευθείαν στο στόμα του πουλιού άμεσα. Τα petshops είναι ανοιχτά μέχρι τις 21.00, προλαβαίνεις και τώρα να αγοράσεις.
Η δυστοκία είναι μοιραία για τα πουλιά, δεν πρέπει να καθυστερήσεις.
Στην συνέχεια σουπιοκόκκαλο και σουσάμι στις ταίστρες γιατί φυσικά έχει ανάγκη ασβεστίου το πουλάκι, καθώς και για λίγες μέρες υγρό συμπλήρωμα στο νερό του.
 
μολις επεστρεψα απο το pet city
δεν ειχαν ασβεστιο σε υγρη μορφη
αγορασα απο το φαρμακειο καθαρο ασβεστιο σε αναβραζον κανει να το διαλυσω σε νερο και μετα να του βαλω;
 
Orcinius, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, αλλά προσωπικά δεν ξέρω να σε συμβουλεύσω την δοσολογία. Περίμενε και κάποιον άλλον να απαντήσει. Θα κοιτάξω κι εγώ να ψάξω απάντηση εν τω μεταξύ.
 
μολις επεστρεψα απο το pet city
δεν ειχαν ασβεστιο σε υγρη μορφη
αγορασα απο το φαρμακειο καθαρο ασβεστιο σε αναβραζον κανει να το διαλυσω σε νερο και μετα να του βαλω;
Αυτό που αγόρασες είναι το mega Calcium?
 
Μισή ταμπλέτα σε 2 λίτρα νερό... αλλά μόνο για προσωρινά και επειδή υπάρχει ανάγκη.
Αύριο υγρό ασβέστιο για πτηνά.
 
δυστυχως ο βασιλης μας δεν τα καταφερε σημερα στο χειρουργειο.
ισως επρεπε να το καναμε απο την αρχη να μην αφηναμε το πουλακι να ταλαιπωρηθει και μετα χειρουργειο
δεν ξερω
το μονο που εμαθα ειναι η οτι η αγαπη δεν φτανει για φροντιδα καλο ειναι να μαθουμε οικογενειακος οτι παραπανω μπορουμε για τους μικρους μας φιλους
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας
 
Aν θα το ξαναπάθει κάποιο πουλάκι σου (που δεν το εύχομαι!) εκτός από τη χορήγηση υγρού ασβεστίου, θα πάρεις το κλουβί και θα το βάλεις στο μπάνιο, αφού έχεις φροντίσει να το κάνεις χαμάμ.. Θα πρέπει να είναι ζεστό με πολλή υγρασία (υδρατμούς). Αυτό το περιβάλλον βοηθάει το πουλί να χαλαρώσει και πολλές φορές κάποια τέτοια ''γιατροσόφια'' μπορεί να γλυτώσουν το πουλάκι από χειρουργεία η από το να χάσει τη ζωή του.
Ξένες ιστοσελίδες προτείνουν να βάλουμε (κρατήσουμε) το πουλί με δυστοκία σε χλιαρό νερό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το στρεσσάρισμα που θα προκληθεί, μπορεί να το βοηθήσει στην ωοτοκία.
 
φιλε μου τα εκανα ολα, το σπιτι ηταν σαν χαμαμ ολο το βραδυ
μασαζ του εκανα και οτι αλλο διαβασα, σε νερο δεν καθοταν
εβαλα θερμοφορα κατω απο το κλουβι να ειναι ζεστα γεμισα τη μπανιερα με νερο βραστο να εχει υδρατμο
αλλα δεν τα καταφερε..
η αληθεια ειναι οτι μολις του εκανε αντιβιωση σε ενεση η μικρουλα λυγισε και δεν ξερω αν εφτασε στο χειρουργειο
ο γιατρος ενημερωσε τηλεφωνικος τη μητερα μου, αφου εμεις το αφησαμε σε θερμοκοιτιδα για να παει για χειρουργειο,
αυριο θα παρω να δω τι εγεινε ακριβος, γιατι και μεχρι να παμε στο γιατρο πονουσε αλλα κρατιόταν σε ανεκτο επιπεδο
γενικα με εχει νευριασει πολυ η ολη κατασταση και ιδικα οι γιατροι
 
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ακούσει πουλάκι να την βγάλει καθαρή σε περίπτωση δυστοκίας. Καλό είναι λοιπόν να προλαμβάνουμε. Βέβαια υπάρχουν και ατυχίες. Όσο για τους γιατρούς... Φίλε μου άστο είναι θέμα που πονάει. Λυπάμαι πολύ για το πουλάκι σου, θεωρώ όμως ότι έκανες ότι μπορούσες.
 
Πολύ λυπάμαι και για το πουλάκι που έχασε την ζωή του και για σας που τόση αγωνία και τόση προσπάθεια δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Η δυστοκία καταβάλει πολύ τον οργανισμό των θηλυκών, έχω προσωπική εμπειρία, που παρ' ότι απέβαλε το αυγό, δεν κατάφερε τελικά να επιβιώσει το πουλάκι.
Κρίμα, προσπαθήστε να ηρεμήσετε.
 
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ακούσει πουλάκι να την βγάλει καθαρή σε περίπτωση δυστοκίας. Καλό είναι λοιπόν να προλαμβάνουμε. Βέβαια υπάρχουν και ατυχίες. Όσο για τους γιατρούς... Φίλε μου άστο είναι θέμα που πονάει. Λυπάμαι πολύ για το πουλάκι σου, θεωρώ όμως ότι έκανες ότι μπορούσες.
Αχιλλέα υπάρχουν διαφοροποιήσεις στην βαρύτητα της κάθε περίπτωσης... Πάντα υπάρχουν απώλειες ζωών αλλά ευτυχώς υπάρχουν και παραδείγματα ανάκαμψης και μάλιστα ολοκληρωτικής... Πίστεψέ με έχω ζήσει τέτοιες.
 
Back
Top