Φροντίδα Cockatiel με ταίρι ή χωρίς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
έχω ένα αρσενικό κοκατίλ που είναι εξημερωμένο κ του αφιερώνω πολύ χρόνο την ημέρα(όλη την ημέρα😛),όμως αν κ δεν θέλω να το ζευγαρώσω φοβάμαι οτι βαριέται χωρίς άλλα πουλιά,τι να κάνω😕, αρκείτε στην παρέα μου;
 
Πόσος είναι ο χρόνος καθημερινής ασχολίας με το πουλί, του έχεις παιχνίδια κτλ να ασχολείτε;
 
του έχω πολλά παιχνίδια να ασχολήτε κ δεν τους δείνει ιδιέτερη σημασία,όλο μαζί μου ασχολήτε κ είμαστε μαζί όλη την ημέρα, αλλά μου φαίνεται ότι βαριέται, δεν ξέρω γιατί...😕
 
Μήπως απο το πολύ παιχνίδι (όπως λές όλη μέρα) το κουράζεις πολύ; Αν ασχολείσαι τόσο όσο λές μόνο βαρεμάρα δεν θα πρέπει να νοιώθει, φυσικά όταν η ασχολία είναι σωστή και δημιουργική.
 
όταν λέω ασχολούμε δεν εννοώ οτι παίζουμε συνέχεια, μπορεί να διαβάζω και να κάθεται δίπλα μου κ να τρώει το φρουτάκι του ή να βλέπω τηλεόραση κ να κάθεται δίπλα μου,ή να παίζουμε φυσικά,τέτοια πράγματα!😎
 
Κοίτα ακόμα και η παρουσία σου καμία φορά κάνει πολύ καλο! Καλα δε συζητω παράλληλα να ασχολείσαι κιολας.. Αυτό είνια το τέλειο! Κοίτα και ταίρι να πάρεις απλά δεν θα ασχολείται τόσο μαζί σου! Πάλι θα θέλει την παρουσία σου και θα του λείπεις αλλα οσο να πεις με το ταιρι δεν είναι μονο παιχνίδια! Πίο πολύ θα θέλει να τον/την ξύσει το ταίρι παρά εσυ... Κάποτε είχα διαβάσει απο κάποιον εδώ στο φόρουμ που είχε γράψεί οτι και ο άνθρωπ[ος δε μπορεί να ζήσει χωρίς άλλους ανθρώπους... Καπώς έτσι! Τώρα ότι θέλεις εσύ... Και το ένα είνια καλό και το αλλο! Παλίοτερα ημουν σχετικα αντίθετος με το να πέρνουμε ταίρι είδικά στους μεγάλους παπαγάλους.. Αλλά την είδα κάπως αλλιώς τώρα και νομίζω ότι ειδικά στους μικρούς παπαγάλους που δεν θα χρειάζεσαι τόσο πολυ χώρο για δύο πουλία... είναι καλό!
 
προσπαθώ να το κάνω να περνάει καλά μαζί μουγιατί δεν θέλω να πάρει τη θέση μου ένα άλλο πουλί κ να μη με αγαπάει το ίδιο μετά😛
 
Αλλή αγάπη σε εσένα και αλλή στο ταίρι του! Τςρα το καινούργιο αν σε βλέπει σαν πεθερά τοτε άσχημα τα πράγματα..😀! Ποιός αγαπάει τη πεθερά του! αστειεύομαι...
 
Εχείς χώρο να τα φιλοξενήσεις;Να τους έχεις ένα μεγάλο κλουβί με όλες τις ανέσεις;
 
και εγω το ιδιο προβλημα εχω με τον δικο μου και δεν ξερω τι να κανω... Εχω διλημμα... Πιστευω οτι θα με παραμελει...
 
Απλά σκεφτείτε... Ανθρώπινα :)
Όπως εσείς έχετε την ανάγκη ενός άλλου συντρόφου, που δεν είναι η μαμά σας, έτσι και το κάθε ζωντανό σε αυτόν τον κόσμο.
Το ότι "αποκτήσατε" ή θα "αποκτήσετε αυτόν τον άλλο σύντροφο, δεν μείωσε ή θα μειώσει την αγάπη σας για τους γονείς σας.
Μην κάνετε σαν τις μανάδες που επειδή θέλουν κατ' αποκλειστικότητα την αγάπη του υιού ή της κόρης, κάνουν τα πάντα για να τους κρατήσουν ανύπαντρους.
 
Τα Lovebirds που εχω παρολο που δεν ειναι εξημερωμενα χαιρομαι που τα εχω μαζι. Μ'αρεσει να τα βλεπω να φροντιζει το ενα το αλλο, να παιζουν και να ταιζει το ενα το αλλο. Και τις ωρες που λειπω δε νιωθουν μοναξια και κανουν παρεουλα.
 
ναι ρε παιδια θα με βλεπει ομωσ σαν γονιο του μετα;θα ανεβαινει στο χερι μου ή θα ειναι μονο με την θηλυκια;ας μας πει καποιος που εχει πειρα πανω στα κοκατιλ... Καποιος που ειχς ενα ηρεμο αρσενικο και οταν του πηρε μια θηλυκια αυτο να εξακολουθουσε να καθεται στο χερι του και να ασχολειται μαζι του...
 
Back
Top