Γενικά Cockatiel παρα πολυ ησυχο!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Don_Gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Don_Gr

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2008
Μηνύματα
50
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα cockatiel το οποίο το έχω στο δωμάτιο μου! Αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι ενώ το έχω πάνω απο ένα μήνα είναι πάρα πολύ ησυχο! Εχω ακούσει την φωνούλα του ή την κραυγή του μία ή δύο φορές και αυτές όταν το έβγαλα στο μπαλκόνι για να καθαρίσω το δωμάτιο μου! Οταν βάζω τροφή στην χούφτα μου έρχεται και τρώει ενώ όταν πάω να του δώσω σποράκι στο στόμα δαγκώνει το δάχτυλο μου! Δεν βγάζει κιχ όλη την μέρα και ας είμαι εγώ απο πάνω του ώρες ατελείοτες και να του μιλάω να του σφιρίζω και να του κάνω χαζά! Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτα που διάβασα και έχω δει στο ιντερνετ! Αποτέλεσμα, απάθεια! Και μουσική του βάζω και τα πάντα! Ασε που θέλει να τρώει και το μίγμα απο τα καναρίνια που του έδωσα μια φορά να δοκιμάσει και ξετρελάθηκε! Αλλα απο μιλιά κιχ! Ουτε σφιρίγματα ουτε κραυγές ουτε τίποτα! Τα είπα λίγο μπερδεμένα και να με συγχωρέσετε αλλα και εγώ μπερδεμένος είμαι! Ευχαριστώ που είστε εδώ για να σας μοιράζομαι τις χαρές τις λύπες μου και... Τα μπερδέματα μου!
Μ.Φ.Χ
Don_Gr😕
 
Ξέχασα να σας πώ οτι για μπάνιο ουτε κουβέντα! Κανει σαν να μισείτο νερό! Να του κάνω μπάνιο με το ζόρι; Νομίζω οτι αυτο θα τον κάνει ακομα πιο απόμακρο και θα τον τρομάξω πολύ! Του βάζω μπανιέρα κάθε μέρα και μερικές φορές τον έχω πάει και στον νυπτίρα αλλα τίποτα!
 
Mια χαρα τα λες Βαγγελη και αν αισθανεσαι μπερδεμενος και λιγακι απογοητευμενος σκεψου το μικρουλι σου ποσο χαμενο θα ειναι. Μαλλον θα προσπαθει κι αυτο να βγαλει ακρη μαζι σου. 😉Αφου εχεις βρει και τα σπορακια για τα καναρινια που του αρεσουν τοσο χρησιμοποιησε τα πιο συχνα. Με περισσοτερη πιστη σε οτι εχεις καταφερει... Θα πειστει και κεινο! Θελει λιγο περισσοτερο χρονο; Δωστον!Η υπομονη κερδιζει! 🙂
 
Back
Top