Διατροφή Cockatiel που δε τρώει ηλιόσπορο και αυγοτροφή

johnyskar

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2019
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Έχουμε και λέμε, ο Ρίκο το κοκατίλ μου τρώει τα εξής:
  • Παπαγαλίνη, σποράκια σκέτα ή με κομματάκια φρούτα(άλλες φορές χύμα άλλες συσκευασμένη)
  • Παστέλι ένα stick με φρούτα και ξηρούς καρπούς που το κρεμάμε, περιστασιακά μία στο τόσο αυτό
  • Σουπιοκόκκαλο ή ασβέστη
Αυτά είναι τα στάνταρ. Από κει και πέρα του έχω μία βιταμίνη στο νερό του για το στομάχι του μία στο τόσο για αποφυγή διάρροιας κλπ.
Επίσης θέλει ότι μπούρδα μπορείς να φανταστείς όπως πατατάκια και τέτοια τα οποία ξέρω ότι δεν προσφέρουν κάτι οπότε το αφήνω να δαγκώσει κανά ψίχουλο έτσι για να του φύγει.
Θέλει να μπει στο πιάτο σχεδόν σε οποιοδήποτε είδος φαγητού, αυτό που το αφήνω συνήθως είναι λίγο σπανάκι(από σπανακόπιτα ή σπανακόριζο) και καλαμπόκι τα οποία τα ξεσκίζει. Καμμιά φορά τσιμπάει και κανά ζυμαρικό και κανά κομματάκι κοτόπουλο ή πατάτα. Θέλει όλα τα άκυρα και δε θέλει τα υγιεινά λοιπόν... Αφού λίγο μαρούλι ή κανα φρούτο αν του δώσω σπάνια θα φάει.

Όλα τα παραπάνω περιστασιακά και σε μικρομπουκιές, ο λόγος που γράφω είναι αυτός:

  1. Ενώ παλιά ξετρελαινόταν για ηλιόσπορους και τους καθάριζε, από κάποια στιγμή έπαψε να τρώει εντελώς. Ήταν μία φορά που είχα κρατήσει την τροφή(ανάμικτη παπαγαλίνη με ηλιόσπορο) στο μπαλκόνι και μπαγιάτεψε χωρίς να το πάρω είδηση μέχρι που στο τέλος είδα σκουλήκια και την πέταξα. Έχω την αίσθηση ότι από τότε του έμεινε και δεν τους θέλει. Πλέον δεν του παίρνω καθόλου και αν τύχει και πάρω για δοκιμή μένει η μισή ταίστρα γεμάτη και τους πετάω.
  2. Πρόσφατα του πήραμε και αυγοτροφή. Και παρόλο που μυρίζει γαμάτα ακόμα και για μας, σαν μπισκότο και φρούτα δεν λέει να την αγγίξει! Του έχω δώσει ελάχιστη με το χέρι αλλά ίσα που.. στην ταίστρα τίποτα.
Για τα 2 τελευταία υπάρχει καμμιά πρόταση; Παίζει να ξαναθελήσει ηλιόσπορο πάλι;(ακόμα και καθαρισμένο του το χω δώσει και το αφήνει) Για την αυγοτροφή που πεισματάρικα δεν τη δέχεται ως κάτι καινούργιο μπορεί με καμμιά ιδέα να την φάει;
Είναι κρίμα και περίεργο αφού αυτά τα 2 είναι τα σπέσιαλ και θα έπρεπε να καταχαίρεται!
 
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι αν θα φάει ηλιόσπορο, δεν του είναι καθόλου απαραίτητος. Τα φρέσκα λαχανικά καλό είναι να προσφέρονται καθημερινά όπως μπρόκολο, καρότο, πιπεριές κι ότι άλλο είναι εποχής. Επίσης οι βιταμίνες δεν σχετίζονται με το στομάχι, πιθανή διάρροια ή οτιδήποτε τέτοιο. Ούτε για την αυγοτροφή του εμπορίου μη σκας, ο λόγος που μυρίζει σαν μπισκότο είναι επειδή έχει μπισκότο. Επίσης δεν την χρειάζεται σχεδόν καθόλου.

Τα λοιπά τζανκ φουντς και μπουκιές απο το δικό σας όσο είναι ελάχισττες ποσότητες δεν δημιουργούν πρόβλημα. :)
 
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι αν θα φάει ηλιόσπορο, δεν του είναι καθόλου απαραίτητος. Ούτε για την αυγοτροφή
Ναι αλλά δεν είναι βλακεία αφού τον ηλιόσπορο τον λάτρευε;! Και να μην του προσφέρει κάτι, έτσι για ποικιλία πέρα από το χαρτί και τα μπισκότα να τρώει και κάτι πιο νορμάλ 😂
Αφού λαχανικά δεν τα τρώει το σκασμένο, πήρε συνήθειες από μένα😌
Και η αυγοτροφή αφού δείχνει τόσο ωραία(κέικ μυρίζει διορθώνω) πρέπει να θεωρείται τοπ λιχουδιά και είχε τη διπλή τιμή απ'τη κανονική τροφή, μα να είναι έτσι αχάριστο;😜
Επίσης είπαν στο πετ σοπ δεν κάνει να την αναμίξουμε με κανονική τροφή, ισχύει; Μήπως έτσι τσίμπαγε λίγο έστω, αν και το πιθανότερο είναι να μην έτρωγε ούτε την απλή απ΄το άρωμα.
 
Επίσης είπαν στο πετ σοπ δεν κάνει να την αναμίξουμε με κανονική τροφή, ισχύει; Μήπως έτσι τσίμπαγε λίγο έστω, αν και το πιθανότερο είναι να μην έτρωγε ούτε την απλή απ΄το άρωμα.

Δεν κάνει να την αναμίξεις με την κανονική του τροφή η οποία πρέπει να είναι συσκευασμένη επώνυμη τροφή για κοκατίλ. Τα λαχανικά να συνεχίζεις να τα προσφέρεις και κάποια στιγμή κάτι θα τσιμπήσει. Τα πατζαρόφυλλα, τα ραδίκια, οι ζωχοί είναι καλύτερα απο μαρούλι.
 
Και η αυγοτροφή αφού δείχνει τόσο ωραία(κέικ μυρίζει διορθώνω) πρέπει να θεωρείται τοπ λιχουδιά και είχε τη διπλή τιμή απ'τη κανονική τροφή, μα να είναι έτσι αχάριστο;😜
Ειναι σίγουρα αυγοτροφη; Ποιας μάρκας;
 
Ως κοκατιλόφιλος και εντελώς φιλικά...
  1. Μην ξαναπάρεις χύμα τροφή, προτίμησε συσκευασμένη με ποικιλία σπόρων. Έχει πολλἐς επώνυμες (κάνε την αλλαγή σταδιακά).
  2. Τα στικ προσωπικά δε θα τα αγόραζα ποτέ.
  3. Λαχανικά και φρούτα να του δίνεις καθημερινά και κάποια στιγμή θα φάει κάτι από αυτά. Δώστα σε κάθε μορφή, ολόκληρα, κομματάκια να δεις τι του αρέσει ή τρώγε και συ για ένα διάστημα μαζί του.
  4. Φαγητό μαγειρεμένο για ανθρώπους με αλάτι ή τσιπς με πολύυυυ αλάτι, απλά δεν κάνει.
  5. Φαγητό από ανθρώπινο πιάτο επίσης μπορεί να είναι επικίνδυνο (βακτήρια ανθρώπινου στόματος από το πηρούνι κτλ)
  6. Δοκίμασε να του δώσεις και πέλλετς συμπληρωματικά.
  7. Πουλάκι που τρώει ποικιλία, δεν χρειάζεται βιταμίνη (ιατρική συμβουλή).

Είναι φανταστικό κοκατιλάκι... Μην υποκύπτεις στα θέλω του με πατατάκια κτλ, γιατί δεν του κάνουν καλό.
 
Καλησπέρα... Καλύτερα που δεν τρώει ηλιόσπορο γιατί παχαίνει... Δοκίμασε να του δώσεις κολοκυθόσπορους που κάνουν πολύ καλό στην υγεία...
Στην τροφή να βάζεις μερικά φύλλα δάφνης για να μην χαλάει, να την κλείνεις πάντα καλά με δυο τρία μανταλάκια και πάντα να αγοράζεις συσκευασμένη χωρίς πολυχρωμα μπισκότα...
Το σουπιοκοκκαλο να προτιμάς γενικά και όχι την πέτρα ασβεστίου...
Βάλε σε ενα μικρό μπολ στο κλουβί του να τρώει και βότανα αποξηραμένα,όπως ρίγανη, βασιλικό,θυμάρι και γαιδουραγκαθο που κάνει καλό στο συκώτι...
Βάλε στο κλουβί κρεμασμένο με ένα μανταλακι, άνηθο η μαϊντανο για να κάνει έτσι την αρχή ώστε να αρχίσει να τρώει και τα υπόλοιπα λαχανικά κ χορταρικά... :)
 
  • Το μπουκαλάκι για το νερό του γράφει Multi-Vit Πολυβιταμίνη, Συμπληρωματική Ζωοτροφή για Πτηνά
  • Το παστέλι είναι ένα Kracker Vitality Plus με Πορτοκάλι και Βερύκκοκο και γράφει για βιταμίνες
Ειναι σίγουρα αυγοτροφη; Ποιας μάρκας;
  • Η αυγοτροφή γράφει Αυγοτροφή με μπισκότο και φρούτα, δεν ξέρω αν είναι μάρκας μάλλον χύμα είναι!
  • Η απλή τροφή γράφει Royal τροφή για παπαγαλάκια με φρούτα (αυτή τη φορά)

Για τους ηλιόσπορους απλά δεν θα παίρνω και βλέπουμε, για την αυγοτροφή επειδή την έχουμε αγοράσει τη βάζω μήπως και. Για τα υπόλοιπα λαχανικά και τέτοια θα το έχω υπόψιν. Ειδικά Άνηθο/Μαιντανό φαίνεται εφικτό να του αφήσω λίγο στο κλουβί μήηηπως και.

Αν και δε καταλαβαίνετε για τι πουλί μιλάμε, αν δει μανταλάκι ή ακόμα και φαγητό που δεν έχει ξαναδεί αρχίζει "ΩΧ ΕΙΣΒΟΛΕΑΣ ΘΑ ΜΕ ΦΑΕΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΒΟΗΘΕΙΑ" και πετάει αμέσως έξω και έρχεται πάνω μου για ενισχύσεις! "Έλα να με προστατέψεις κάτι εξωγήινο που δεν έχω ξαναδεί μπήκε στο κλουβί μου"!
Εδώ λέμε αφήνω καμμιά φορά καλαμπόκι πάνω στο κλουβί ή κάτι σε χαρτοπετσέτα και πετάει προς τα εκεί και μόλις το συνειδητοποιήσει φεύγει και κάνει 10 πτήσεις μέχρι να ξαναπάει επειδή το ξέχασε και να το ξαναδει τελευταία στιγμή 😅Ένα καπάκι είναι αρκετό να κρατήσει το οχυρό και να μη τολμήσει να μπει μέσα! Για αυτό και του ταιριάζει που το φωνάζω κοτοπουλάκι 😊
 
Η αυγοτροφή γράφει Αυγοτροφή με μπισκότο και φρούτα, δεν ξέρω αν είναι μάρκας μάλλον χύμα είναι!
Καλύτερα που δεν την τρώει. Δεν είναι αυγοτροφη αυτό το κίτρινο πράγμα που πουλάνε τα πετ σοπ σε διάφανα σακουλάκια. Να πάρεις συσκευασμένη που γράφει πάνω egg food, και για ένα πουλάκι θα σου πρότεινα να μην πάρεις καθόλου. Σφιχτοβρασμενο αυγουλακι.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top