Φροντίδα Cockatiel που φωνάζει συνέχεια και είναι λίγο "επιθετικό"

Aggelos91

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2009
Μηνύματα
36
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω ένα λευκό γκρι cockatiel εδώ και 3 μήνες περίπου. Όταν το φέραμε σπίτι ήταν πολύ ήσυχο και πολύ γρήγορα εξοικειώθηκε και ανέβαινε στο χέρι μου καθόταν στον ώμο μου κλπ.

Κάποια στιγμή το κάναμε "μπάνιο" απλά τον ψεκάσαμε με νερό δηλαδή μέσα στο καλοκαίρι και από τότε θύμωσε και δεν ήθελε να έρχεται. Τον έχω σε αρκετά μεγάλο κλουβί και μάλιστα το αφήνω ανοιχτό και αράζει στην οροφή στο ξύλο που έχει.

Τώρα πλέον αν πλησιάσω το χέρι μου κάνει απευθείας την κίνηση να με δαγκώσει και με αποφεύγει ενώ πρώτα με αργές κινήσεις ανέβαινε.

Δεν πετάει στο σπίτι παρά πολύ σπάνια, και ξαναγυρνάει. Το πρόβλημα είναι ότι όταν ακούει να μιλάμε ή την τηλεόραση δεν μας αφήνει σε ησυχία και φωνάζει
υπερβολικά δυνατά. Τον έχουμε κιόλας σε stand δίπλα στον καναπέ στο σαλόνι οπότε καταλαβαίνετε.

Θα ήθελα να με συμβουλεύσετε πως να τον εκπαιδεύσω να με εμπιστευθεί ξανά και δεύτερον πως να αντιμετωπίσω το επίμονο και συνεχόμενο τσίριγμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Aggelos91 Δεν πρέπει ΠΟΤΕ να πιέζουμε τα πουλιά να κάνουν μπάνιο. Εαν δούμε πως δεν θέλουν σταματάμε. Εχασες την εμπιστοσύνη του γι αυτόν τον λόγο. Τώρα θα πρέπει να την ξανά κερδίσεις από την αρχή. Να του δίνεις λιχουδιές καθώς στην γλώσσα των πουλιών τροφή=αγάπη που σημαίνει πως αν του δίνεις λιχουδιές αρχίσει σιγά σιγά να σε εμπιστεύεται ξανά. Όσο για το δάγκωμα υπάρχουν διάφοροι τρόποι να το αντιμετωπίσεις. Ένας είναι να περνει λιχουδιές και το αγαπημένο του παιχνίδι όσο δεν δαγκωνει και μόλις δαγκώσει του τα παίρνεις όλα και φεύγεις. Άλλος τρόπος είναι το target training. Δηλαδή του μαθαίνεις να δαγκωνει το ξυλάκι απαλά και διακριτικά και όχι με δύναμη και επιθετικά. Έτσι εάν σε δαγκώσει θα μάθει να δαγκωνει απαλά. Εάν φοβάται το χέρι σου βάλτο μέσα στο κλουβί πανω σε μια πατήθρα και κράτα το ακουνητο εκεί. Να σημειώσω πως σε περίπτωση που σε δαγκώσει δεν πρέπει να κάνεις τίποτα ούτε να φωνάξεις, ούτε να προσπαθήσεις να πάρεις το δάχτυλο σου. Εάν το κάνεις έτσι του δείχνεις ότι υποτάσσεσαι σε αυτόν και θα συνεχίσει αυτήν τη συμπεριφορά. Επίσης μην του φωνάξεις και μην τον βάζεις για τιμωρία στο κλουβί.
Για τις φωνές δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Οι παπαγάλοι είναι ζώα πολύ θορυβώδη και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να το σταματήσουμε.
Αυτά από εμένα! 😁
 
Back
Top