Ασθένειες Cockatiel σαν διάρροια και μυρίζουν

Cocatilll

PB New Member
Εγγραφή
20 Νοε 2023
Μηνύματα
5
Καλησπέρα στην ομάδα , ένα Cocattil ήμερο 2 ετών αρσενικό ξαφνικά εμφάνισε έντονη μυρωδιά και δυάρια στις κουτσουλιές από εχθές το απόγευμα.. είναι χωρίς πολύ κέφι και φουσκωμένο λίγο και το μεσημέρι που επέστρεψα το βλέπω κάποιες στιγμές κλείνει και τα μάτια του ..... Μόνο σπόρια και νερό του δίνουμε δεν έχει φάει κάτι άλλο. Δεν βρίσκω από το μεσημέρι Πτηνιατρο στην περιοχή Αχαρναί. Μήπως κάποιος έχει εμπειρία ή πώς να χειριστώ το θέμα?
 

Συνημμένα

  • received_736673851647618.webp
    received_736673851647618.webp
    39,7 KB · Προβολές: 11
  • received_911343953668968.webp
    received_911343953668968.webp
    51 KB · Προβολές: 11
Τρέξε άμεσα σε κτηνίατρο/πτηνίατρο. Πάρε τηλ. αν δεν είναι ανοιχτά. Επίσης , μόνο σπόρους τρώει το πουλί; Αν ναι προσπαθήστε να το κάνετε να τρώει φρούτα λαχανικά και ίσως pellets . Οι σπόροι μπορούν να κάνουν το πουλί υπέρβαρο και μπορεί να οδηγήσει σε fatty liver disease. Ελπίζω να γίνει καλά ο μικρούλης σου!
 
Οι κουτσουλιές δεν δείχνουν κάτι τραγικό. Αν το πήρατε μόλις το πουλάκι μπορείς να του δώσεις και 1-2 μέρες αν δεν δείχνει εμφανώς άρρωστο (ύπνος μέσα στη μέρα, φουσκωμένα φτερά, βαριά αναπονοή). Αν πάλι προτιμάς να βρεις γιατρό άμεσα ρίξε μια ματιά εδω:
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα μόλις επιστρέψαμε από τον κτηνίατρο με δέχτηκε έκτακτος ο Κ.Ακριβός στο Περιστέρι .Μου των σύστησε φίλος κτηνίατρος γνωρίζει από παπαγάλους... Αντιβίωση και Antistres vitamins , δεν είχε φάει άδειο το στομάχι του και αδύνατος.... Με το κατάλληλο αγαπημένο του τραγούδι που τραγουδάει κιόλας... Blank Ping :-) κατάφερα να των πάω ευχάριστα οδηγώντας 15 km την δε αντιβίωση που του δώσαμε παραλίγο να τα βγάλει ! Θέλει μαζί και κάτι γλυκό να ανακατέψεις (χυμό φυσικό πορτοκάλι 🍊 θα δοκιμάσω)....
Γύρισε σπίτι 🏡 και χάρηκε τόσο που βρίσκει δύναμής απορώ!!! Ο Νίνο είναι 2 ετών και 2 μηνών ήρεμος και μιλάει αρκετά! Ελπίζω να πάνε όλα καλά, σας ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρων σας. Θα ενημερώσω τι επόμενες ημέρες.🙏
 
Να ρωτήσω γιατί δεν έτρωγε; Δεν ήταν μαζί σας από πιο μικρός; Τώρα τον αποκτήσατε; Γιατί σας είπε ο γιατρός ότι έχει στρες; Με ποια ασθένεια το διέγνωσε; Ευτυχώς που πήγαν όλα καλά, και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!
 
Ναι από 40 ημερών το έχουμε. Μοιάζει με εντεριτιδα η διάγνωση από κουτσουλιές που του πήγα προηγούμενων ημερών... Τώρα το έχει γυρίσει σε πολλιουρία και ήταν νηστικός . Την βιταμίνη antistres την δίνουμε για να τον βοηθήσουμε να ανακτήσει δύναμης. Λέγεται antistres αλλά στην ουσία είναι σύμπλεγμα βιταμινών. Για όλα τα άλλα αναμονή να δούμε πώς θα πάει με την αγωγή και επικοινωνία ξανά με τον γιατρό μετά από 6 ημέρες... Πρώτα ο Θεός.
 
@Cocatilll
Στον Ακριβό πήγα και εγώ τον Σεπτέμβρη το κοκατιλ μου που αρρώστησε ευτυχώς το πρόλαβα και τώρα είναι μια χαρά
Ακολούθησα αγωγή με αντιβίωση
τώρα πώς είναι βλέπεις βελτίωση???? Εγώ είδα βελτίωση στην 2 μέρα που του χορηγήθηκε αντιβίωση
 
Back
Top