Ασθένειες Cockatiel σε πλήρη ατονία από εντερικά νηματόζωα - ασκαρίδες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dasogeo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dasogeo

PB New Member
Εγγραφή
1 Νοε 2010
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω ένα cockatiel περίπου 7-8 ετών ο κτηνίατρος είπε κάτι για κόκκους στο έντερο και ότι είναι 500 αντί 20 που είναι το normal.Tο πήγαμε στον κτηνίατρο γιατί είχε να φάει 5 - 6 μέρες(δεν ανησυχήσαμε αρχικά γιατί του αλλάξαμε την μάρκα από τα σποράκια που έτρωγε για κύριος τροφή)και είχε να πιει νερό κάνα διήμερο. Μας έδωσε "aviomycine" tafarm για 7 μέρες και είπε να κάνουμε απολύμανση το κλουβί του και τους χώρους που πήγαινε. Σήμερα τελειώνει η τρίτη μέρα και το πουλάκι έχει πέσει πολύ, με το ζόρι στέκεται (παρεπιπτόντως το ταΐζω με σύριγγα γιατί δεν θέλει να φάει η να πιει νερό) Δεν το κρατάνε τα πόδια του νομίζω ότι δεν έχει και πολύ καλο έλεγχο του σώματος του παίζουν τα πόδια του και ανοίγει τα φτερά για να στηριχτεί σε αυτά άσχημες εικόνες.Απλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει κάτι να του δώσω μπας και το δυναμώσει έστω και λίγο γιατι με τον γιατρό που μίλησα δεν μου τα είπε καλά (κάτι ιστορίες του τύπου ότι το πουλάκι ήταν σε τελική φάση και τέτοια).
 
Αραίωσε μέλι σε χλιαρό νερό, να το δίνεις με την σύριγγα
 
Για να τονώσεις κάπως το πουλάκι άμεσα, μπορείς να βρεις ηλεκτρολύτες από φαρμακείο. Μία μάρκα είναι η almoral plus.
Διάβασε το άρθρο εδώ που αναφέρεται αναλυτικά Εντερικά Νηματόζωα - Ασκαρίδες | PetBirds .
Πως έκανε την διάγνωση ο γιατρός; Έκανε εξέταση στις κουτσουλιές;
Φυσικά ενώ πήγες σε γιατρό δεν μπορούμε να κρίνουμε την θεραπεία αλλά έχω την εντύπωση ότι η αντιβίωση αυτή δεν είναι η ενδεδειγμένη.
Περίμενε και άλλες γνώμες και εύχομαι να τα καταφέρει το πουλάκι σου.
Απολύμανση των σκευών έκανες; Πρέπει καθημερινά να καθαρίζεις σχολαστικά τα πάντα.
 
Αραίωσε μέλι σε χλιαρό νερό, να το δίνεις με την σύριγγα


Μου είχε "προτείνει" φρουτόκρεμα για να το ταΐζω και μέσα σε αυτήν έβαζα και meli αλλα δεν είδα διαφορα.

Έκανε εξέταση στις κουτσουλιές. Είναι δυνατόν να μην ξέρει πια αντιβίωση να δώσει μου φαίνονται εντελώς αστείοι και πρωτόγονοι οι κτηνίατροι. Μόλις διάβαζα για κόκκους και δίνουνε άλλο φάρμακο τι να πω δεν το βλέπω να την βγάζει κρίμα.
 
Ακόμη τον βλέπω στα ίδια πάλι ατονία που λες και δεν κάλο στηρίζεται. Του γέμισα μια κάλτσα με ρύζι και το ζεσταίνω στο μικροκυμάτων και τον βάζω να κάθεται εκεί και βλέπω ότι τον ανακουφίζει αρκετά μια και στηρίζει το κεφάλι του στον κόμπο της κάλτσας. Του έδωσα pterophene μαζί με το aviomycine και λίγο χωρίς να ρωτήσω τον γιατρό απλά και μόνο μπας και τον τονώσει. Το απόγευμα μετά από πολλές μέρες κατάφερε και έφαγε σποράκια "παπαγαλινη" αλλά μάλλον το παράκανε, άρχισε να τρώει με λαιμαργία και σε κάποια φάση τον είδα που έλιωσε πάνω στην τροφή σαν να έσκασε στο φαΐ και εδώ και κάνα δίωρο ντάγλα στην κάλτσα και τίποτα άλλο. Η αλήθεια είναι τώρα μου φαίνεται χειρότερα σαν να έπεσε σε χειμερία νάρκη προ λίγο τον κούνησα λίγο για να του αλλάξω κάλτσα και τίποτα. Πάντως ζει άμα την βγάλει μέχρι αύριο θα έχει κάνει και 4 μέρες με aviomycine και θα πάει στην πέμπτη. Νομίζω ότι είναι κάπως ενθαρρυντικό ίσως και να πέρασε σε ανάρρωση.
 
Νερό με μέλι του έδωσες που σου είπε ο Μιχάλης; Κάτι άλλο για τόνωση;
 
Νερό με μέλι του έδωσα και έβαλα λίγη ρίγανη και θυμάρι μέσα και του το έδινα με μια οδοντογλυφίδα σιγά σιγά δεν φάνηκε να έχει πρόβλημα ψιλό έπαιζε και με αυτήν και τα σποράκια που έφαγε σήμερα τίποτα άλλο.
 
Με σύριγγα χωρίς βελόνα έπρεπε ή τουλάχιστον με σταγονόμετρο.
 
Του έδωσα και με σύριγγα αλλά νομίζω είναι καλύτερα με οδοντογλυφίδα γιατί δεν λερώνετε καθόλου.
 
Κρίμα, κρίμα. Για πάρε τον εκτροφέα που στο έδωσε να του το πεις.
 
Tο πήγαμε στον κτηνίατρο γιατί είχε να φάει 5 - 6 μέρες(δεν ανησυχήσαμε αρχικά γιατί του αλλάξαμε την μάρκα από τα σποράκια που έτρωγε για κύριος τροφή)και είχε να πιει νερό κάνα διήμερο.

Λυπάμαι πολύ για το κοκατίλ. Αργήσατε πολύ να πάτε στο γιατρό!
 
Τα πτηνά για να γλυτώσουν από τους θηρευτές κρύβουν την αδυναμία ή την αρρώστια τους πολύ καλά...
Όταν τη δείχνουν είναι πλέον αργά. Η συγκεκριμένη κατάσταση δεν ξέρω αν είχε επαναφορά εκτός αν το προλάβαινε χρονικά ο γιατρός.
Ο θάνατος στη φύση είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό και όχι ιδιαίτερα επίπονο (τουλάχιστο στα περισσότερα όντα) Μόνο στο άνθρωπο έχει τέτοιο "πένθιμο αντίκτυπο"...
Εύχομαι γρήγορα να επιλέξεις έναν όμορφο αντικαταστάτη του φίλου σου...
Ελπίζω να δούμε σύντομα φωτογραφίες του, όπως και το όνομά σου γραμμένο στο προφίλ σου... Βοηθά στη συζήτηση.
 
Back
Top