Γενικά Cockatiel το όνομα αυτού Ρίκο

tolisapost

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Την τετάρτη αγόρασα ένα μωρό κοκατιλ 2μηνών στα Ιωάννινα το τελευταίο που άρχισε να τρώει μόνο του τα υπόλοιπα ήταν μικρά στην φωλιά. Είναι ταϊσμένο στο χέρι πολύ ήμερος σε αφήνει να το χαϊδέψεις ανεβαίνει στο χέρι και τρώει από αυτό, τον βγάζω έξω από το κλουβί εάν και κουρασμένος από το ταξίδι στην Θεσ/νίκη σήμερα όταν τον έβαλα πάλι πίσω στο κλουβί άρχισε να φωνάζει και να θέλει να βγει πάλι έξω.
Αύριο Φώτο!
 
Πόσο τον αγόρασες και απο που; Να τον χαιρεσαι, περιμενουμε και φωτο με αγωνια!
 
Οι πρώτες φωτογραφίες πιστέυω ότι είναι αρσενικό και η βάπτιση ισχύει
 

Συνημμένα

  • SS850500.webp
    SS850500.webp
    61,7 KB · Προβολές: 87
  • SS850471.webp
    SS850471.webp
    29,1 KB · Προβολές: 84
  • SS850473.webp
    SS850473.webp
    30,1 KB · Προβολές: 72
  • SS850476.webp
    SS850476.webp
    28,3 KB · Προβολές: 73
  • SS850494.webp
    SS850494.webp
    58,5 KB · Προβολές: 86
Να το χαιρεσαι. Ειναι πολυ ομορφο.Αν μεινει ετσι ειναι θηλυκο.

Να σου πω κατι ομως... Το πουλακι σου δεν ειναι 2 μηνων:/. Το μπλε δαχτυλιδι που φοραει δηλωνει οτι γεννηθηκε το 2008.Αρα ειναι πανω απο 4 μηνων μιας κι εχουμε Απριλιο.
 
Για το φυλο ειναι λιγο νωρις για να πει κανεις με απολυτη βεβαιοτητα αλλα κι εγω αρσενικο θα ελεγα με καποιο ρισκο.

Απο το κλουβι του, λειπουν πατηθρες και παιχνιδια και περισσευει ενα καθρεφτακι που ειναι κακο κατα τη γνωμη μου να εχουν οι παπαγαλοι καθως μπορει να προξενησει προβληματα συμπεριφορας ακομη και υγειας. Απομακρυνε το καλυτερα και βαλε την τροφη και το νερο διπλα στη μοναδικη πατηθρα που βλεπω να εχει το κλουβι του. Τη Δευτερα το πρωι καλο θα ηταν να πας να του αγορασεις καποια πραγματακια, σιγουρα πατηθρες και παιχνιδια. 😉 Δες στα θεματα και τα αλμπουμ απο τα αλλα μελη που απεκτησαν μωρα κοκατιλ και θα παρεις μερικες πολυ καλες ιδεες για το πως και τι να βαλεις στο κλουβι του. :)

Να το χαιρεσαι ειναι πολυ ομορφο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τον αγόρασα απο τον εκτροφέα στα Ιωάννινα 100 Ε
Και μερικές ακόμη φωτογραφίες, σήμερα έκανε αναγνώριση το καινούργιο του κλουβί.
 

Συνημμένα

  • SS850493.webp
    SS850493.webp
    28,6 KB · Προβολές: 56
  • SS850496.webp
    SS850496.webp
    58,7 KB · Προβολές: 60
  • SS850477.webp
    SS850477.webp
    26,7 KB · Προβολές: 65
  • SS850484.webp
    SS850484.webp
    39 KB · Προβολές: 63
  • SS850490.webp
    SS850490.webp
    33,2 KB · Προβολές: 71
Συντοπίτη να σου ζήσει! Κουκλάκι! Όντως το δαχτυλίδι είναι 2008 οπότε είναι λίγο μεγαλυτερο απο δυο μηνών! Το κλουβί διατήρησε το το ίδιο καθαρό και οταν παλιώσει... Ταισμενό στο χέρι... Εγγύηση.. Ουτε κόπος... κατευθείαν αγκαλίες και χαδάκια... ΝΑ το χαιρεσαι φιλε!
 
Έχει ξεθαρρέψει και όταν τον βγάζω έξω από κλουβί του αρέσει να πετάει, μήπως πρέπει να κόψω τα φτερά για να μην τραυματισθεί; Εάν ναι πως κόβουμε τα φτερά;
 
Εαν μπορεις και τον ελεγχεις μεσα στο σπιτι γιατι να του τα κοψεις; Ειναι η καλυτερη γυμναστικη το να πεταει αφου τωρα το μαθαινει και ειναι χαρουμενος που το κανει. Εαν παλι δεν μπορεις να τον ελεγξεις μεσα στο σπιτι καλυτερα να σου δειξει καποιος που ξερει αρχικα οπως ενας πτηνιατρος η καποιος που το εχει ξανακανει. Το πουλι ειναι μικρο οποτε μπορει ακομη καποια φτερα του να περιεχουν αιμα και να μην κανει να κοπουν προς το παρον.
 
κάνει κύκλους μέσα στο δωμάτιο και αναπτύσσει ταχύτητα, φοβάμαι με την φόρα που παίρνει να μην χτυπήσει
 
Μη φοβάσαι! Απλά καθρεφτες και τραωηγμένες κουρτίνες να έχεις για να μη κουτουλήσει σε κανα τζαμι...
 
οι καθρέφτες εννοω είναι επικίνδυνοι... Οσο και τα παράθυρα.. Και προς Θεού μην είναι ανοιχτα...
 
Εαν πιστευεις οτι υπαρχει πραγματικος κινδυνος να χτυπησει τοτε οπως σου ειπα καλυτερα να το κανει καποιος που ξερει επειδη ειπες πως το πουλι ειναι 2 μηνων αν και φαινεται λιγακι μεγαλυτερο και αφου λες οτι αναπτυσσει τετοια ταχυτητα πιστευω πως σιγουρα ειναι.

Ριξε και μια ματια σε αυτα
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-και-κόψιμο-φτερών-πτήσης.2478/
https://community.petbirds.gr/threads/Κόψιμο-φτερών-παπαγάλου.3744/
 
Είναι πολύ όμορφο, γλυκό, χαριτωμένο! Μπράβο που έρχεται στο χέρι σου, προσοχή όταν πετάει μέχρι να μάθει καλά το χώρο & να προσέχει! Να το χαίρεσαι!
 
επειδη ειπες πως το πουλι ειναι 2 μηνων αν και φαινεται λιγακι μεγαλυτερο και αφου λες οτι αναπτυσσει τετοια ταχυτητα πιστευω πως σιγουρα ειναι.

Ανεστη εφοσον φοραει δαχτυλιδι του 08 δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να ναι 2 μηνων. 😉
 
Φώτη ο εκτροφέας μου είπε ότι 2 μηνών, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι μεγαλύτερος τον 4 μηνών. Θα τον αφήσω λίγο με τις πτήσεις να δω πως θα εξελιχτεί και εάν ελέγχεται δεν θα του κόψω τα φτερά.
 
Φώτη ο εκτροφέας μου είπε ότι 2 μηνών, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι μεγαλύτερος τον 4 μηνών. Θα τον αφήσω λίγο με τις πτήσεις να δω πως θα εξελιχτεί και εάν ελέγχεται δεν θα του κόψω τα φτερά.

Κι εγω μπορω να σου πω οτι εχω 100 βιλες. Δεν σημαινει οτι σου λεω και αληθεια. Το δαχτυλιδι του που ειναι μπλε δειχνει οτι γεννηθηκε το 2008. 😉
 
Σήμερα έχοντας ανοιχτό το κλουβί πέταξε και ήρθε στον καναπέ που καθόμουνα άπλωσα το χέρι και κάθισε για αρκετή ώρα περπατούσε πάνω μου και επεξεργαζόταν.
 
Back
Top