Γενικά Cockatiel, το όνομα το ψάχνω ακόμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ZulGa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ZulGa

PB New Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2014
Μηνύματα
9
Να σας δείξω λοιπόν και το Cockatiel που βρήκα σήμερα.







Επίσης αν μπορεί κανείς να καταλάβει αν είναι αρσενικό η θηλυκό θα με βοηθήσετε αρκετά και την ηλικία του. Ελπίζω το κλουβί να είναι καλό για το μέγεθος του.
 
Aρσενικο ειναι και να τον χαιρεσε τον κουκλο!
 
Δες αυτο για να καταλαβεις: Διαχωρισμος φυλου στους παπαγαλους cockatiel Το κοκατιλ σου ειναι φυσικου χρωματισμου και εχει περασει την πρωτη του πτερορροια και φενεται πλεον το κιτρινο προσωπο με τα εντονα κοκκνα μαγουλα που σημααινει οτι ειναι αρσενικο ενω τα θυληκα αφτου του χρωματισμου εχουν γκρι προσωπο με ξεβαμενα μαγουλα!
 
Αρσενικο ενηλικο αρχεγονου γκρι χρωμτιασμου, ηλικια δεν μπορει κανεις να σου πει δυστυχως. Το κλουβι ειναι καλο σαν μεγεθος, ομως η πατηθρα αυτη που ειχε μεσα δεν ειναι καλη για ποδια του. Δες εδω Πατήθρες από φυσικό ξύλο ελιάς τις δικες μου να παρεις ιδεες. Επισης να του παρεις παιχνιδακια οπως σου ειπα και προηγουμενως και να το βαλεις σε φωτεινοτερο σημειο του σπιτιου απο αυτο που φαινεται στην τελευταια φωτογραφια.
 
Χχχμμμμ τι θα έλεγες για "Grey" (Γκρέι);

Είναι πολύ όμορφος! 🙄
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. Πλέον από το πρωί έχει ηρεμήσει έχει ξεψαρώσει και φυσικά παίζει και κελαηδάει συνέχεια. Το μόνο που μένει είναι ο σκύλος να τον συνηθίσει.
 
Τι εννοεις να τον συνηθισει; Του γαβγιζει;
Αν τον βγαζεις εξω απ το κλουβι προσεχε πολυ τον σκυλο σου να μην ειναι στον ιδιο χωρο.
 
Καλημέρα σας,
Όχι δεν του γαβγίζει αντιθέτως τρελαίνεται από χαρά όταν τον βλέπει. Και ναι φυσικά δεν πρόκειται να είναι μαζί στο ίδιο δωμάτιο..
 
Πανέμορφος και τυχερός είναι να τον χαίρεσαι!
 
Καλησπέρα ξανά στην κοινότητα. Εν τέλει το cockatiel ονομάστικε Rio! Σήμερα ζει στο σπίτι της κοπέλας μου στον κορυδαλλό και απολαμβάνει την αγάπη μας. Επίσης σήμερα μας ήρθε και άλλο cockatiel... Τι να πω; Τα ελκείω μάλλον! Οπότε θα ήθελα την συμβουλή σας τι να κάνω. Αρχικά φένεται καλά; Να το βάλω μάζι με τον Rio? Μέχρι τώρα του έδωσα φαί και νερό μόνο.
View image: IMG 1288
View image: IMG 1289
View image: IMG 1290
 
Εισαι πολυ τυχερος! Να ειχα κι εγω την τυχη σου! Το πουλακι προσωπικα μου φαινεται ταλαιπωρημενο αν και δεν ειμαι εμπειρη σε αυτα... Να το χαιρεσαι! 🙂
 
Επίσης όποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου στείλει το τηλ του. Ευχαριστώ.
 
Τι να πω; Μαλλον ειστε σε περιοχη που εχει πολλα κοκατιλ! Επισης καπου διαβασα πως καπιοι τα ελευθερωνουν επειτηδες και ζουν ελευθερα σε πολεις και τρεφονται με διαφορα φρουτα και καρπους! Απο οτι βλεπω το πουλακι τρωει οποτε καλα παμε. Παρατηρισε κυριως τις κουτσουλιες,την καρινα και τα ρουθανια να ειναι καθαρα. Επισης νομιζω οτι του λοιπουν καπια πουπουλακια γυρω απο τα ματια και βλεπω οτι η φτερουγα ειναι σαν "ξεκρεμαστη" αν δεν κανω λαθος αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου.. Πεταει καλα;Θα σε συμβουλεψουν οι ποιο εμπειροι για ασθενειες και λοιπα. Καλο ειναι να μας δειξεις φοτο την καρινα του! Να το χαιρεσαι!
 
Ούτε εγώ έχω εμπειρία από κοκατιλ αλλά είσαι πολύ τυχερός και να το χαίρεσαι! Αν δεν περάσει καραντίνα τουλάχιστον 40 μέρες, να βεβαιωθείς ότι είμαι υγιές, μην το βάλεις μαζί στο ίδιο κλουβί με τον Rio! :)
 
να σου ζησουν! Σκεφτηκες να ρωτησεις εκει γυρω αν καποιος τα εχει χασει τα πουλια;
 
Back
Top