Γενικά Cockatiel τσιμπιεται μονος του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Doris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Doris

PB New Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
35
Πόλη
Orleans France
Καλησπερα παιδια, ειδα κατι στο cockatielaki μου που με απασχολησε, ειχα φυγει για σαββατοκυριακο απο το σπιτι κ του αφησα αρκετο φαγητο και νερο αλλα οταν επεστρεψα παρατηρησα τα φτερα του δαγκωμενα με ελαχιστο αιματακι σε συγκεκριμενο σημειο και απο τις 2 πλευρες, δεν το εχει ξανακανει αυτο... Κ τωρα πλεον παλι δεν το κανει, αλλα τι παιζει να ηταν; Εχει κανεις ιδεα για το γιατι παιζει να το εκανε; α να σημειωθει οτι το συγκεκριμενο παπαγαλακι ειναι πολυ "αγαπουλης" θελει συνεχεια αγκαλιες και χαδια, δεν φοβαται καποιον ευκολα ισα ισα ειναι απιστευτα φιλικος
 
να σημειωθει οτι το συγκεκριμενο παπαγαλακι ειναι πολυ "αγαπουλης" θελει συνεχεια αγκαλιες και χαδια, δεν φοβαται καποιον ευκολα ισα ισα ειναι απιστευτα φιλικος

Γενικά οι παπαγάλοι δεν είναι πουλιά που μπορείς να τα αφήνεις 'για μέρες' μόνα, έχουν ανάγκη την παρουσία του ανθρώπου με τον οποίο είναι συνδεδεμένα... Η παραπάνω παρατήρηση σου για το πουλάκι λέει πολλά... Τον έχεις ξανα αφήσει μόνο και να λείψεις ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο; Γενικά μένει αρκετές ώρες μόνος καθημερινά ή υπάρχει συνεχώς κάποιος στο σπίτι; Στο κλουβί του έχει παιχνίδια; ασχολείται μαζί τους; Όταν έφυγες άφησες σε χαμηλή ένταση ένα ράδιο ή την τηλεόραση (σε άλλο δωμάτιο) ώστε ν΄ακούει και να αισθάνεται 'κάτι' το πουλί μέσα στο σπίτι;
 
τον ειχα ξαναφησει αλλη μια φορα μονο του για 2ημερο αλλα δεν ειχε καποιο πρβλ. εχω βεβαια την εντυπωση οτι νομιζε οτι τον παρατησα γτ απο την κυριακη που γυρισα ειναι τοσο ησυχος κ θελει συνεχεια να ειναι μαζι μου παντου. ειχε μουσικη αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν αρεσκεται ιδιαιτερα ουτε στη μουσικη ουε στα παιχνιδια του... Τα φοωαται πολυ τα παιχνιδια του κ αδιαφορει γι'αυτα. τισ καθημερινες μενει μονο του απο το πρωι ως το απογευμα τα σκ ειμαστε σπιτι κ συνεχεια τον εχουμε εκτοσ κλουβιου
 
απο την κυριακη που γυρισα ειναι τοσο ησυχος κ θελει συνεχεια να ειναι μαζι μου παντου.

Αυτό πρέπει σιγά σιγά να σταματήσει ώστε το πουλί να μη ταλαιπωρείται όταν χρειάζεται να μένει μόνο του. Θα πρέπει να μάθει να απασχολείται με παιχνίδια

...τα φοωαται πολυ τα παιχνιδια του κ αδιαφορει γι'αυτα.

Τα παιχνίδια δεν μπαίνουν στο κλουβί ενός πουλιού από τη μια στιγμή στην άλλη...χρειάζεται χρόνος μέχρι να τα γνωρίσει και να τα αποδεχτεί...
1) να τα βλέπει από μακριά 2) αργότερα (μιλάμε για ημέρες) τα πλησιάζουμε πιο κοντά στο κλουβί 3) τα τοποθετούμε κοντά αλλά εξωτερικά του κλουβιού και σε χαμηλό ύψος 4) παρατηρούμε το πουλί και όταν αρχίσει ν΄ασχολείται μαζί τους τα τοποθετούμε μέσα στο κλουβί

τα σκ ειμαστε σπιτι κ συνεχεια τον εχουμε εκτοσ κλουβιου

... Και αυτό πρέπει να σταματήσει διότι είναι μια συνήθεια που θα χρειαστεί κάποιες φορές να διακοπεί (για διάφορους λόγους) αυτό θα στοιχίσει ψυχολογικά στο πουλί και θα αρχίσει να μαδιέται...
 
ο χριστος κ η παναγια και νομιζα οτι με τον να τον εχω εξω του εκανα καλο... αλλα λυπαμαι να το βλεπω να με κοιταει ολο παραπονο απο μεσα. (με χειραγωγει οπως καταλαβες) τα παιχνιδια του του τα εχω εκει εδω κ πολυ καιρο οταν παιζω εγω με αυτα παιζει κ αυτος... αλλιως ουτε που το σκεφτεται. αλλα του αρεσει να ασχολειται με το λαπ τοπ.. Το δικο μου συγκεκριμενα. Πως να τον κανω να παιξει λιγο με τα παιχνιδια του; Ειναι καπως κουραστικο μετα τη δουλεια να ασχολουμαι μεχρι το βραδυ με τον μικρο..
 
εχω βεβαια την εντυπωση οτι νομιζε οτι τον παρατησα

Σίγουρα έτσι ένιωσε... Πως να καταλάβει το αντίθετο αφού δεν το ξέρει...
Ο κανόνας που είχα πάντα με τους παπαγάλους μου ήταν να ΄δημιουργώ' πουλιά ανεξάρτητα (όσο μπορούν να γίνουν τα ταϊσμένα στο χέρι πουλιά, σαν τα δικά μου) και όχι 'κολλημένα' επάνω μου, για το δικό τους καλό (κι ας 'χάνω' εγώ από την τρυφερότητα τους)
 
ο δικος μου δεν ηταν ταισμενος... Κ μεσα σε 3 βδομαδες τον ημερεψα βεβαια ημουν συνεχεια μαζι του... απο την πρωτη στιγμη ομως εδειξε οτι δεν ηθελε να ειναι ανεξαρτητος... Την πρωτη φορα που τον εβγαλα απο το κλουβι δλδ 3 βδομαδες αφου τον ειχα αγορασει αντι να κανει ετσι να πεταξει... Ετρεχε να ανεβει στο χερι μου. Τα φτερα του τα χρησιμοποιει αποκλειστηκα και μονο για να ερθει σε μενα οταν τον φωναζω.
 
Τότε το συγκεκριμένο πουλάκι χρειάζεται σίγουρα να ανεξαρτητοποιηθεί, σιγά σιγά και σταθερά θα αρχίσεις τις προσπάθειες ώστε να το βοηθήσεις να τα καταφέρει. Τα παιχνίδια είναι πολύ σημαντικό βήμα για τον σκοπό αυτό, ξεκίνησε με ένα δυο κομματάκια χαρτί (στερεωμένα με ένα μανταλάκι στα κάγκελα του κλουβιού του), σίγουρα θα ασχοληθεί μαζί τους.
 
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες... Του εβαλα τα χαρτακια αλλα απαξιει... Θα του τα αφησω εκει ισως αυριο να παιξει μαζι τους. σε ευχαριστωωω
 
Θα συμφωνησω απολυτα με οτι σου ειπε η Σισσυ!

Σκεφτεσαι μηπως να παρεις αλλο ενα μικρο για να εχει παρεα του ιδιου ειδους; Δεν εννοω απαραιτητα του αντιθετου φυλου ωστε να μπλεξεις με φωλιες κι αναπαραγωγες. Μπορεις να παρεις ενα πουλακι του ιδιου φυλου καθως οι παπαγαλοι μπορουν να ταιριαξουν και να κανουν καλη παρεα και με ατομα του ιδιου φυλου ωστε να μην εχεις το αγχος της μοναξιας οταν θα χρειαζεται να φυγεις.
 
βασικα μου ειναι δυσκολο να παρω και αλλον δεν εχω τοσο χωρο στο σπιτι γτ σαφως αν παρω και αλλον πρεπει ν παρω κ μεγαλυτερο κλουβι για να ειναι ανετα κ οι δυο μαζι. επειτα οταν πηρα τον δικο μου ηταν σε ενα κλουβι με αλλα 3 cockatilakia κ αυτος καθοταν μονος του. Οποτε του βαζω βιντεακια να ακουει αλλα παπαγαλακια του ιδιου ειδους απλα δεν δινει την παραμικρη σημασια. Νομιζω οτι δεν εχει καταλαβει οτι ειναι πουλι
 
... Του εβαλα τα χαρτακια αλλα απαξιει... Θα του τα αφησω εκει ισως αυριο να παιξει μαζι τους

Αύριο λοιπόν θα παίξεις εσύ με τα χαρτάκια έτσι ώστε να τα κάνεις να του φανούν προκλητικά! Θα τα πάρεις από το κλουβί, θα σταθείς κοντά του, πολύ κοντά και θ΄αρχίσεις να τα περιεργάζεσαι... Να τα κουνάς, να τα τσαλακώνεις βγάζοντας συγχρόνως επιφωνήματα χαράς! Κάνε και λίγη φασαρία τρίβοντας τα χαρτάκια μεταξύ τους ώστε να βγάλουν ήχους (μπορείς να χρησιμοποιήσεις λαδόκολλα απ΄αυτήν που βάζουμε στα φαγητά που κάνει κριτς- κρατς και οι παπαγάλοι τρελαίνονται από περιέργεια μαζί της).
 
Αύριο λοιπόν θα παίξεις εσύ με τα χαρτάκια έτσι ώστε να τα κάνεις να του φανούν προκλητικά! Θα τα πάρεις από το κλουβί, θα σταθείς κοντά του, πολύ κοντά και θ΄αρχίσεις να τα περιεργάζεσαι... Να τα κουνάς, να τα τσαλακώνεις βγάζοντας συγχρόνως επιφωνήματα χαράς! Κάνε και λίγη φασαρία τρίβοντας τα χαρτάκια μεταξύ τους ώστε να βγάλουν ήχους (μπορείς να χρησιμοποιήσεις λαδόκολλα απ΄αυτήν που βάζουμε στα φαγητά που κάνει κριτς- κρατς και οι παπαγάλοι τρελαίνονται από περιέργεια μαζί της).

ειναι απλα το κατι αλλο, στην αρχη επαιξε λιγο αλλα το βαρεθηκε πολυ γρηγορα κ αρχησε να φτιαχνει τα φτερα του οταν τον αφησα μεσα στο κλουβι (μετα απο ποση ωρα) μαζι με το χαρτι αρχισε να φωναζει. Βασικα κ μονο να με δει φωναζει κ μονο ν ακουσει την φωνη μου...
 
Back
Top