Διατροφή Cockatiel 50 ημερών - Διαδικασία απογαλακτισμού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natgian
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

natgian

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2013
Μηνύματα
13
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα πληροφορίες από τους γνώστες σχετικά με τον απογαλακτισμό του μικρού μου cockatiel. Αυτή τη στιγμή είμαστε στο στάδιο που το ταΐζουμε μια φορά την ημέρα και μειώνουμε συνέχεια τις ποσότητες. Η επιθυμία του για τη φόρμουλα δεν έχει μειωθεί παρ’ όλο που τρώει σποράκια, πέλετ και millet. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν πρέπει να διακόψω εγώ τη φόρμουλα ή αν θα πρέπει να περιμένω να την διακόψει μόνο του;

Η διαδικασία που έχω ακολουθήσει ως τώρα για τη διατροφή του και τον απογαλακτισμό είναι από αυτά τα δύο site:
Artho-Handfeeding

cockatiel.gr/handfeeding.html
 
κοιτα σε αυτο το θεμα στο post #6 τι εχει γραψει ο Φοιβος Οικογένεια Αμαζόνων, Phoebe, Joey, Betty & Barney
"Ο απογαλακτισμος τους δεν εχει τελειωσει ακομη κι ας ειναι 4,5 μηνων. Καθε μερα πριν κοιμηθουν ζητανε ενα και μοναδικο γευμα να ταιστουν στο στομα απο εμενα. Αυτο ειναι πολυ σημαντικο και δεν πρεπει να το στερηθουν διοτι τους δινει ασφαλεια και τονωνει την αυτοπεποιθηση τους οτι ακομη εχουν την προσοχη του "γονεα" στραμμενη πανω τους. Ο απογαλακτισμος ειναι καλο να καθοριζεται το ποτε θα σταματησει τελειως απο το ιδιο το μωρο πουλι και μην σταματαει αποτομα απο τον ανθρωπο οταν αυτος αποφασισει οτι το πουλι δεν το χρειαζεται αλλο. Το ταισμα στο στομα μετα απο καποιο σημειο δεν ειναι πια θεμα επιβιωσης αλλα ψυχολογικο. "
 
Ο απογαλακτισμος δεν διαρκει το ιδιο σε ολα τα ειδη. Ασε το πουλακι να σου δειξει ποτε ειναι ετοιμο να σταματησει τελειως το ταισμα στο στομα. Αν ζηταει να φαει μια φορα κρεμα πριν κοιμηθει δεν ειναι κακο οσο καιρο και να σου το ζηταει. Ισα ισα το στηριζεις ψυχολογικα κυριως διοτι ειναι μεταβατικο αυτο το σταδιο. Αν δεν του δινεις ηδη λαχανικα και φρουτα καλο θα ειναι να αρχισεις να του δινεις διαφορα λαχανικα και φρουτα κομμενα σε ενα μπολ διοτι θα δυσκολευτεις αρκετα αργοτερα αν δεν μαθει αποι νωρις να τα τρωει
 
Back
Top