Αναπαραγωγή Cockatiel cinnamon pearl X cinnamon pearl whitefaced

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kolinikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kolinikos

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2021
Μηνύματα
183
Πόλη
Ηράκλειο Κρήτης
Έχω ένα cinnamon pearl κοκατιλ αν του πάρω για ταίρι αργότερα ένα cinnamon pearl whitefaced τα πουλάκια που θα βγάλουν θα είναι μισά μισά ή κάποια πουλάκια μπορεί να έχουν και κίτρινο και άσπρο φτέρωμα ταυτόχρονα;
 
Μια βοήθεια κάποιος εδώ; Με ξεχάσατε και έχω αγωνία γιατί θέλω να αρχίσω να ψάχνω για δεύτερο πουλάκι και δεν βρίσκω τίποτα περί του θέματος στο Google.😬😅😅
 
Ριξε μια ματια και εδω μηπως και παρεις βοηθεια

 
Όλα τα πουλάκια οπτικά θα είναι normal cinnamon αλλά θα κουβαλάνε white face και pearl ανάλογα.

Εαν το αγόρι που θα πάρεις κουβαλάει και pearl μπορεί κάποια θηλυκά οπτικά να είναι cinnamon pearl όπως αυτό που έχεις.

Κανόνας για να βγεί white face πρέπει και οι δύο γονείς να κουβαλάνε γονίδιο ή να είναι οπτικά white face. Όλες οι "recessive" μεταλλάξεις έτσι είναι.

Δεν είμαι breeder ότι έχω διαβάσει σας λέω.
 
@Nikolma δηλαδή απλά θα πρέπει να είμαι τυχερός για να υπάρχει μια μικρή πιθανότητα η δικιά μου να έχει γονίδιο whitefaced (που δεν το γνωρίζω γιατί την πήρα από πετσοπ χωρίς χαρτιά κλπ οποτε μιλάω θεωρητικά) για να να υπάρχει πιθανότητα με τον αρσενικό whitefaced cinnamon pearl να βγουν και μικρά whitefaced cinnamon pearl σωστά; Αλλιώς όλα θα βγαίνουν cinnamon pearl απλά με γονίδιο whitefaced.
 
Ναι έτσι δουλεύει. Επίσης τα πουλιά που έχουν έναν γονιό που κουβαλάει το γονίδιο και έναν που οπτικά το δείχνει θεωρούνται οι πιό γεροί απογόνοι στα λουτίνο έτσι πρέπει για να μην έχουν προβλήματα. Γι'αυτό το breeding πέρνει χρόνια.

Εάν δοκιμάσεις με αρσενικό λουτίνο ή αλμπίνο τα μισά θα βγούν λουτίνο, και τα μισά νόρμαλ cinnamon και στην περίπτωση του αλμπίνο θα κουβαλάνε και white face.
(τα θηλύκα σου λουτίνο τα αρσενικά σου νορμάλ και θα κουβαλάνε τα γονίδια.)


lutino pearl είναι πολύ όμορφα (ο πατέρας πρέπει να κουβαλάει pearl όμως) και lutino cinnamon.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@Nikolma αυτήν την σκέψη έκανα μετά και εγω να πάρω "albino" αρσενικό που έχει και lutino και whitefaced αλλά όπως είπες δεν θα πρέπει να είναι και φορέας pearl ή και cinnamon; (Άντε βρες κάτι τέτοιο τώρα θα πρέπει αν δεν το βρίσκεις να ασχοληθείς ο ίδιος για να βγάλεις αυτό που θες και μετά να βρεις ένα άλλο καθαρό cinnamon pearl για να βγάλεις το επιθυμητό αποτέλεσμα)και δεν είμαι διατεθειμένος ακόμα να ασχοληθώ τόσο πολύ με το selective breeding απλά θέλω να φτιάξω ένα ωραίο ζευγαράκι που να τι γουστάρω και να μου βγάζει ωραία πουλάκια να μπορώ να κρατήσω ένα δύο και να δώσω μερικά σε κάποιον φίλο ή συγγενή που μπορεί να θέλει. Γι'αυτό δεν εμβαθύνω τόσο στα γενετικά των πουλιών ακόμα και ψάχνω μια απλή ανάμειξη μεταλλάξεων.
 
Κατα βαση θα βγαινουν ολα σινναμον περλε, εαν το θυληκο φερει κ το γονιδιο whiteface τοτε θα σου βγαζουν κ whiteface cinnamon pearl! Πιθανοτατα να βγει και κανενα σινναμον σκετο !
 
Back
Top