Φροντίδα Cockatiels. Γενικές συμβουλές για νέο ιδιοκτήτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Thundy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Thundy

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Γεια χαρά σε όλους. Καλώς ήρθα και εγώ στην ωραία παρέα σας. Συγχαρητήρια για όλη αυτή την ωραία προσπάθεια που έχετε κάνει εδώ. Μέρες τώρα διαβάζω το forum γιατί σκέφτηκα να γίνω ιδιοκτήτης και cockatiels. Βρήκα αρκετές απαντήσεις αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με πουλιά, να κάνω μερικές ερωτήσεις και μαζί ότι άλλες πληροφορίες είναι ευπρόσδεκτες.
Αρχικά, την κυριότερη ερώτηση μου. Την πρόθεση αγοράς νεαρού cockatiel σταμάτησε αφού θα μου χαρίσουν τελικά 3. Τα 2 είναι 3 χρονών και το τρίτο είναι 2 χρονών. Ο κύριος αυτός φαίνεται πολύ δεμένος μαζί τους, οπότε λογικά και τα παπαγαλάκια θα είναι μαζί του. Διάβασα ότι είναι πολύ κοινωνικά αλλά σε τέτοια ηλικία με σωστή φροντίδα, θα προσαρμοστούν μαζί μου; Και σε πόσο περίπου καιρό? Μόλις σταματήσουν να με φοβούνται, να αρχίσω να τα βγάζω από το κλουβί; Και αν ναι, και τα 3 μαζί ή ένα κάθε φορά; Επίσης, έχω μία πολύ όμορφη Μποξερίνα η οποία σίγουρα δεν θα τα πειράξει αλλά φοβάμαι την αντίδρασή τους στην παρουσία της.
Άλλη ερώτηση στην οποία δεν βρήκα απάντηση… Τα παπαγαλάκια που θα προτιμούν να είναι; Μέσα μαζί μας ή μήπως τις ζεστές μέρες προτιμούν στο μπαλκόνι (το οποίο έχει πολύ ησυχία και απέναντι αντί για πολυκατοικίες έχει δέντρα).
Προς το παρών, αυτά! Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αν σας κούρασα. Ότι άλλες πληροφορίες – συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες.

Φιλικά, Μανόλης.
 
Ο κύριος αυτός φαίνεται πολύ δεμένος μαζί τους, οπότε λογικά και τα παπαγαλάκια θα είναι μαζί του.

Όχι απαραίτητα! Το αφεντικό του μπορεί να είναι αλλα όχι και αυτά... Μπορεί να μην ασχολούνταν αρκετά μαζί τους κι επειδή είχαν την αβάντα των άλλων πουλιών μπορεί να μην έδιναν ιδιαίτερη σημασία στην ανθρώπινη παρουσία.
Μπορεί να είναι όντως δεμένα με το αφεντικό τους αλλα έγραψα τα παραπάνω γιατί είπες ότι λογικά και τα παπαγαλάκια ειναι δεμένα μαζί του. 😉

Πόσο καιρό τα είχε το προηγούμενο αφεντικό τους;

Διάβασα ότι είναι πολύ κοινωνικά αλλά σε τέτοια ηλικία με σωστή φροντίδα, θα προσαρμοστούν μαζί μου;

Για να απαντήσουμε στην ερώτησή σου θα πρέπει να γνωρίζουμε τις μέχρι τώρα συνθήκες διαβίωσής τους. Πώς τους φέρονταν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης;

Αν τα μεταχειρίζονταν καλά τότε αν ασχοληθείς αρκετά μαζί τους μπορείς να τα κάνεις να σε μάθουν. Βέβαια είναι 3 πουλιά... Μπορεί να δυσκολευτείς λιγάκι γιατι έχουν την παρέα των άλλων.
Παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας των πουλιών βέβαια! 😉

Και σε πόσο περίπου καιρό?

Δεν υπάρχει στανταρ απαντηση... Παίζει ρολο και το πόσο θα σχοληθείς μαζί τους. όπως προανέφερα παίζει ρόλο κι ο χαρακτήρας τους...άλλα πουλιά μπορεί να εξοικειωθούν με το νέο τους περιβάλλον και τις παρουσίες των ανθρώπων του σπιτιού πολύ γρηγορότερα σε σύγκριση με κάποια άλλα.

Μόλις σταματήσουν να με φοβούνται, να αρχίσω να τα βγάζω από το κλουβί;

Ναι, οταν σε μάθουν και δεν σε φοβούνται μπορείς να τα βγάζεις έξω απ' το κλουβί, αφού κάνεις σφαλή τον χωρο όπου θα τα αφήσεις ελεύθερα.

Και αν ναι, και τα 3 μαζί ή ένα κάθε φορά;

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα μεταξύ τους και είναι φιλικά μπορεις να τα αφήνεις ελευθερα κα τα 3 μαζί. Αν δεις ότι είναι εχθρικα μεταξύ τους τότε θα ήταν πολύ καλύτερα να τα βγάζεις ένα ένα.

Επίσης, έχω μία πολύ όμορφη Μποξερίνα η οποία σίγουρα δεν θα τα πειράξει αλλά φοβάμαι την αντίδρασή τους στην παρουσία της.

Σου προτείνω να απομακρύνεις την μποξερίνα σου όταν τα πουλιά είναι εκτός κλουβιού, δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσει! Και γενικά μην την αφήνεις χωρίς έλεγχο στον χώρο των πουλιών, αν τα κλουβιά τους είναι χαμηλά και τα φτάνει.

Τα παπαγαλάκια που θα προτιμούν να είναι; Μέσα μαζί μας ή μήπως τις ζεστές μέρες προτιμούν στο μπαλκόνι (το οποίο έχει πολύ ησυχία και απέναντι αντί για πολυκατοικίες έχει δέντρα).

Μπορείς να τα βγάζεις το καλοκαίρι έξω αλλά να τα έχεις προφυλαγμένα από τυχόν επισκέψεις αρπακτικών!

Σημ: Κάνε μια περιήγηση στο site και παρακολούθησε διάφορες συζητήσεις που έχουν δημοσιευθεί ώστε να καλυτερέψεις την διατροφή και την φροντίδα τους!
 
Σε ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σου! Τον τομέα με τους παπαγάλους στο forum τον διάβασα εξονυχιστικά! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες μαζεμένες σε 1 forum.
Πάντως, για να διευκρινίσω, το αφεντικό τους πρέπει να τα είχε πολύ προσεγμένα και να αφιέρωνε πολύ χρόνο (τουλάχιστο έτσι κατάλαβα). Και τα 3 έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει από τον κύριο αυτό.
Όσο αφορά την σκυλίτσα μου, επειδή την έχω από 50 ημερών και την έχω εκπαιδεύσει μόνος μου, είμαι σίγουρος ότι δεν αποτελεί απειλή. Ίσως μόνο άθελα της καθώς χρησιμοποιεί πολύ τα πόδια της στο παιχνίδι. Άλλα αυτό μάλλον πάει βλέποντας και κάνοντας.
Λογικά, σε 2 εβδομάδες θα είναι στα χέρια μου. Θα ανεβάσω και Φώτο στο ανάλογο sector.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Φιλικά, Μανόλης
 
Πάντως, για να διευκρινίσω, το αφεντικό τους πρέπει να τα είχε πολύ προσεγμένα και να αφιέρωνε πολύ χρόνο (τουλάχιστο έτσι κατάλαβα). Και τα 3 έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει από τον κύριο αυτό.

Πολύ ωραία τότε! Αφού είχαν καλή μεταχείριση πιστεύω πως θα τα πάτε καλά!

Όσο για τη σκυλίτσα... Πρόσεχε! 😉
 
Back
Top